Aktywne seniorki z Iławy rozmawiały o swoim bezpieczeństwie

2016-12-01 10:00:00(ost. akt: 2016-11-30 18:34:49)
Aktywne seniorki z Iławy

Aktywne seniorki z Iławy

W Ośrodku Psychoedukacji Profilaktyki Uzależnień i Pomocy Rodzinie w Iławie odbyło się spotkanie policjantki z seniorami, uczestnikami projektu „Aktywny Senior – Szczęśliwy Senior” realizowanego przez Stowarzyszenie „Przystań” w Iławie.
Celem spotkania było przybliżenie zebranym zagadnień związanych z przestępczością, której ofiarami najczęściej bywają osoby starsze oraz przypomnienie podstawowych zasad ruchu drogowego. Policjantka Komendy Powiatowej Policji w Iławie mł. asp. Joanna Kwiatkowska spotkała się z seniorami uczestniczącymi w projekcie „Aktywny Senior – Szczęśliwy Senior” realizowanym przez Stowarzyszenie „Przystań” w Iławie. Pani oficer przestrzegała zgromadzonych seniorów przed oszustami wyłudzającymi różnymi metodami pieniądze od osób starszych.
Omówiła sposoby oszustw na tzw. wnuczka, policjanta, funkcjonariusza CBŚ oraz inne, najbardziej znane metody, którymi posługują się oszuści. Podczas spotkania policjantka poruszyła również temat  dotyczący ruchu drogowego. Omówiła dlaczego funkcjonariusze na pieszego mówią niechroniony uczestnik ruchu drogowego oraz jak ważny jest stan naszego zdrowia kiedy jesteśmy kierowcami.  
Poinformowała wszystkich uczestników spotkania, jak ważne jest umieszczanie  elementów odblaskowych na ubraniach, butach, torebce czy plecaku. Dodała, że według prawa o ruchu drogowym  każdy pieszy poruszające się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.  Osoby, które mają na sobie ubranie ciemnych kolorach i nie posiadają na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, dostrzegane są przez kierowcę z dużym opóźnieniem. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Kierowca widzi bowiem nieoświetlonego rowerzystę lub pieszego  dopiero, kiedy pojawia się w zasięgu świateł samochodu, czyli zaledwie 20-30 metrów. Natomiast elementy odblaskowe powodują, że taką osobę widać z odległości 130 - 150 metrów.
Uczestnicy spotkania chętnie dzielili się z policjantką  swoimi doświadczeniami życiowymi opowiadając o niejednokrotnie przykrych dla nich sytuacjach. Zgodnie oświadczyli, że takie spotkanie było bardzo potrzebne,  aby wyciągnąć  konstruktywne  wnioski na przyszłość, nie dać się sprowokować oszustom i być świadomym uczestnikiem ruchu drogowego.
Na zakończenie spotkania wręczono seniorkom opaski odblaskowe.

KPP Iława


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5