Niedziela, 8 grudnia 2019. Imieniny Delfiny, Marii, Wirginiusza

W Nadleśnictwie Iława i Susz liczono dziki i inne leśne zwierzęta

2016-11-17 16:00:29 (ost. akt: 2016-11-18 09:07:48)

Autor zdjęcia: Nadleśnictwo Iława

Na terenie oby Nadleśnictwo Iława i Susz odbyła się coroczna ogólnopolska akcja liczenia dzików, a przy okazji również innych dzikich zwierząt. Miała ona miejsce w październiku. Stosuje się w tym celu tzw. metodę pędzeń próbnych. Na przykład w nadleśnictwie Iława na małej powierzchni napotkano 25 dzików.


Liczenie odbyło się za pomocą tzw. pędzeń próbnych. Akcje takie robimy, co roku na wiosnę, tym razem jednak policzyliśmy zwierzęta również jesienią. Na tych samych powierzchniach, co wiosną, obejmujących w sumie ok. 10 % powierzchni nadleśnictwa, ustawili się obserwatorzy i naganiacze. Otaczając określone powierzchnie i płosząc zwierzęta, możemy przeliczyć, ile zwierząt znajduje się na takiej powierzchni. Przeliczając wyniki przez powierzchnię całych naszych lasów, mamy wyniki dla całego nadleśnictwa – czytamy na stronie Nadleśnictwa Iława.
Tym razem najważniejsze w liczeniu były dziki. Na wspomnianych 10 % spotkaliśmy ich 25 sztuk. Oprócz dzików, naliczyliśmy 7 łosi, 136 jeleni, 60 saren, 18 lisów i 2 wilki. Teraz czas na przeliczenie tych wyników na całą powierzchnię lasów iławskich. I jeszcze małe podziękowania. W liczeniu wsparli nas przedstawiciele kół łowieckich, Warmińsko – Mazurskiej Izby Rolniczej, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego, za co dziękujemy, zapraszając na kolejne liczenia zwierzyny.


Inwentaryzacja dzików w Nadleśnictwie Susz
Tego samego dnia w Nadleśnictwie Susz odbyła się taka sama akcja - przeprowadzono inwentaryzację dzików. Odbywa się to na polecenie Ministra Środowiska, w oparciu o Decyzję Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych nr 498 z dnia 29.09.2016 r., na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Liczenia na terenie Nadleśnictwa Susz dokonali leśnicy, myśliwi oraz przedstawiciele zaproszonych do udziału w inwentaryzacji instytucji.
— Miała ona na celu oszacowanie liczebności tego gatunku i jego zagęszczenia na terenie naszego nadleśnictwa. Jest to szczególnie ważna informacja w kontekście walki z zagrożeniem rozprzestrzenienia się wirusa ASF (Afrykańskiego Pomoru  Świń) czytamy na stronie Nadleśnictwa Susz.

Fot. Małgorzata Zabawa (Nadleśnictwo Iława)
Fot. Kamila Makowska - Latos
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages