Wracają spotkania z podróżnikami. Najbliższe z podróżującym reporterem Arunem Milcarzem

2016-11-15 14:31:06(ost. akt: 2016-11-15 14:48:20)
Arun Milcarz, reporter i podróżnik będzie

Arun Milcarz, reporter i podróżnik będzie

Autor zdjęcia: Archiwum podróżnika

Po dłuższej przerwie do Iławy wracają Iławskie Spotkania Podróżnicze „4 Strony”. W środę 23 listopada gościem będzie Arun Milcarz, podróżnik i reporter, który kilka tygodni temu wydał książkę pt. „Czad. W poszukiwaniu straconego …”. Spotkanie odbędzie się w Hotelu Stary Tartak w Iławie. Wstęp jest bezpłatny.
Na spotkanie zaprasza burmistrz Iławy, Hotel Stary Tartak oraz Anna i Dawid Kopaczewscy.
— Miło mi poinformować, że w środę 23 listopada naszym gościem będzie Arun Milcarz, podróżnik i reporter – mówi Dawid Kopaczewski, organizator. Kilka tygodni temu wydał on książkę pt. "Czad. W poszukiwaniu straconego...", którą będziecie mogli kupić na spotkaniu.


Arun Milcarz o sobie:
W latach 90- tych byłem autorem tekstów oraz frontmanem grind-punkowego zespołu Alchemik Sendivius. Popełniłem też kilka filmów dokumentalnych (Yage, Equador12/12, Rejs na Kongo, Bair Batar – ktoś to musi robić, Tibiarze, Europa ma zegarki – Afryka ma czas) emitowanych m.in. przez TVP1, TVN oraz 4 FUN TV. Jestem autorem reportaży publikowanych na łamach magazynów podróżniczych, takich jak Extremium, Poznaj Świat oraz w Gazecie Wyborczej. W 2009 roku otrzymałem nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Scenarzystów INTERSCENARIO we Wrocławiu za scenariusz etno-psycho-thrillera Agung napisanego razem z Pawłem Ferdkiem.
Jako podróżnik zadebiutowałem w 1998 roku współorganizując wyprawę do ekwadorskiej dżungli Ekwador 12/12, by przyglądać się życiu indiańskich plemion Kofa, Siona i Huoarani. Rozgłos przyniosła mi samotna wyprawa Afryka Maraton Południe – Północ, za którą w 2005 roku otrzymałem prestiżową statuetkę KOLOSA. Integralnym elementem tej wyprawy był projekt badawczy Granice Afryki – granice psychiki zrealizowany przez Koło Naukowe Psychologii UAM Poznań. Podsumowaniem tych badań była książka dr hab. Andrzeja Pankalli Mitoterapia, w której opublikowano treść mojego Dziennika Pokładowego. Od tamtego momentu odwiedziłem Indonezję, Syberię, Papuę Nową Gwineę, Madagaskar oraz Mongolię, gdzie przez wiele tygodni a nawet miesięcy pracowałem, przemieszczałem się i żyłem z miejscowymi. W 2011 roku w trakcie realizowania swoich pokazów podróżniczych, stanowiących nietuzinkową słowno – wizualną relację z wypraw, wypracowałem zupełnie nową jakość – autorski Kabaret Podróżniczy. Obecnie jestem w trakcie promocji swojej debiutanckiej książki CZAD. W poszukiwaniu straconego… Raz do roku jestem współorganizatorem i współtwórcą Ogólnopolskiego Przeglądu Opowieści z Podróży “DZIKIE HISTORIE” w Zatorze, gdzie staram się wspierać i propagować trudną sztukę interesującego opowiadania o podróżach. W ramach wolontariatu udzielam się również w lokalnym Stowarzyszeniu “Dajmy Dzieciom Radość”, do którego wsparcia serdecznie zachęcam. Można to zrobić m.in. przekazując 1% podatku na cele statutowe stowarzyszenia.
Zawodowo jestem związany z sektorem MLM, który daje mi przestrzeń i warunki konieczne do samorealizacji, podróżowania i podejmowania artystycznych działań.
Jestem eksperymentatorem
Od wielu lat podróżuję z kamerą próbując dowiedzieć się jak rzeczy mają się naprawdę. Działam przeważnie w pojedynkę, wnikając w życie ludzi. Dzięki odbytym podróżom wiem, że tylko przez doświadczenie pracy i wspólnego jedzenia można wejść w szczerą relację z drugim odległym nam kulturowo człowiekiem. Poprzez pracę i mieszkanie z tubylcami, poznaję ich rodziny i rytuały.
Pomimo obiektywnych trudności jestem ciekawy świata, a przede wszystkim ludzi, ich życia i obyczajów. Prezentując materiał z odbytych podróży ukazuję realną możliwość samotnego podróżowania do egzotycznych rejonów Ziemi bez specjalistycznej  wiedzy, sprzętu i dużych pieniędzy.  To wszystko z powodzeniem można zamienić na otwartość, szacunek względem innego. Niejednokrotnie udowodniłem (Afryka Maraton), że taka forma podróżowania nie tylko jest możliwa, ale też stanowi źródło ciekawych historii i przygód nie do wyreżyserowania.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5