Sobota, 21 lipca 2018. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Coraz więcej dzieci chce trenować w Jezioraku. Burmistrz Żyliński: „Stwórzmy wokół piłki familijny klimat”

2016-11-12 10:14:22 (ost. akt: 2016-11-12 10:24:51)
Do spotkania rodziców młodych piłkarzy Jezioraka z władzami miasta doszło 3. listopada w budynku klubowym

Do spotkania rodziców młodych piłkarzy Jezioraka z władzami miasta doszło 3. listopada w budynku klubowym

Autor zdjęcia: UM Iława

Na portalu internetowym iławskiego urzędu miasta pojawił cię ciekawy artykuł dotyczący szkolenia adeptów piłki nożnej w Jezioraku – klubu, którego jesteśmy patronem medialnym. Przypomnijmy, że za prowadzenie drużyn młodzieżowych odpowiada od jakiegoś czasu Iławskie Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji. W spotkaniu, które odbyło się 3. listopada w budynku klubowym przy ul. Sienkiewicza udział wzięli m.in. rodzice futbolistów, dyrektor ICSTiR Wojciech Żmudziński oraz burmistrz Adam Żyliński. Poniżej publikujemy artykuł-relację z tego wydarzenia.

*** Ponad rok temu nastąpiła mała burza w świecie młodych iławskich piłkarzy. Po upadku Jezioraka zmieniono strukturę organizacyjną sekcji młodzieżowych, a nad całością pieczę przejęło Iławskie Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji pod patronatem burmistrza Miasta Iława. Od tego momentu nastąpił wzrost zainteresowania piłką nożną przez dzieci i młodzież z Iławy i okolic.

Obecnie ICSTiR ma pod swoją opieką 7 grup młodzieżowych piłki nożnej. Najmłodsi - Skrzaty - to roczniki 2010 i 2011, starsi - Żaki - 2008 i 2009, kolejni to Orliki - 2006 i 2007, następnie Młodziki - 2004 i 2005, Trampkarze - 2002 i 2003 oraz Juniorzy młodsi i starsi. Dwie najstarsze grupy są połączone i są zarazem zapleczem dla I zespołu Jezioraka. Łącznie piłkę nożną trenuje ok 200 najmłodszych iławian.

Chętnych jest coraz więcej, więc żeby nowych adeptów nie odsyłać z kwitkiem, pojawiło się pytanie "co dalej?" W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie, w połączeniu z podsumowaniem zakończonego sezon burmistrz Adam Żyliński zaprosił na spotkanie rodziców młodych piłkarzy i przedstawicieli ICSTiRu. Obie strony mogły wyrazić swoje uwagi. Dyrektor ICSTiR Wojciech Żmudziński przedstawił kilka istotnych faktów. Centrum Sportu wraz z Urzędem Miasta opłaca wykwalifikowanych trenerów i udostępnia miejsca na treningi. Są to nie tylko hala widowiskowo-sportowa i orliki, ale także basen, boiska naturalne i ze sztuczną nawierzchnią z oświetleniem, a w budynku klubowym dwie świetlice na potrzeby odpraw przedmeczowych i spotkań z rodzicami.

Pomimo takiego wsparcia niezbędna okazuje się pomoc rodziców, którzy często finansują swoim dzieciom sprzęt sportowy, stroje oraz wyjazdy, które nie mogą być w pełni opłacane przez Miasto. Dodatkowo wszyscy wspólnie poszukują sponsorów.

W tym roku grupy najstarsze wyjechały na obóz sportowy do Pucka, gdzie przez tydzień trenerzy i 40 młodych piłkarzy mieli do dyspozycji boiska, hale sportowe, orliki oraz basen w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie. Drużyny te w tym roku z powodzeniem występują w rozgrywkach WMZPN (Warmińsko-Mazurski Związek Piłki Nożnej), w ligach wojewódzkich, a najzdolniejsi są już w kadrze I zespołu seniorów Jeziorak Iława. Z kolei grupy naborowe, oprócz występów w rozgrywkach ligowych, zimą i latem w okresie ferii szkolnych uczestniczyły w dochodzeniowych zajęciach sportowych organizowanych przez ICSTiR. Dzieci oprócz zajęć czysto piłkarskich miały do dyspozycji basen, kino, kręgle, a w okresie letnim także plażę miejską. Wydarzenia te cieszyły się dużym zainteresowaniem, stąd też prośby rodziców o ich kontynuację.Dla ujednolicenia pomocy finansowej wnoszonej przez rodziców, pojawił się pomysł wprowadzenia stałych miesięcznych składek, które wynosiłyby symboliczną kwotę (prawdopodobnie 20 zł). Byłaby to wystarczająca suma aby pomóc w sfinansowaniu wydatków na nowopowstałe grupy piłkarskie. Dotychczas w grupach trenowały dzieci w różnym wieku. Od nowego roku grupy miałyby być podzielone w inny sposób. Z uwagi na dużą ilość chętnych, od stycznia przybędzie zespołów, a dzięki zatrudnieniu nowych wykwalifikowanych trenerów w każdej będzie mógł trenować jeden rocznik. Przy tej ilości dzieci pomocny jest drugi trener dla indywidualizacji treningu piłkarskiego, dodatkowe środki finansowe (ze składek rodziców i od sponsorów) wykorzystane będą na ten cel. Ponadto drużyny chętnie uczestniczą w turniejach halowych (jesień, zima), stąd opłaty związane z wyjazdami i wpisowymi do tych turniejów też będą pokrywane ze składek.

- Nie mamy ambicji aby za wszelką cenę chorobliwie gonić za wynikiem sportowym - powiedział Adam Żyliński. – Naszym głównym celem jest to, aby sport szeroko rozumiany był uprawiany przez jak największą liczbę dzieci. Marzeniem dla nas jest stworzenie wokół piłki nożnej klimatu familijnego. Zarówno poprzez uprawianie tego sportu jak i jego oglądanie - dodał burmistrz.

Spotkanie okazało się dobrym podłożem do podsumowania sezonu i zebrania opinii od rodziców, którzy są zaangażowani w treningi, przywożąc na nie swoje dzieci i interesując się ich postępami i zachowaniem. W ten sposób wspierają działania wychowawcze trenerów. - Wspólnie stwarzamy dobre warunki i rodzice są z tego zadowoleni, bo przez sport można zahartować dzieciaki - spuentował trener Marek Witkowski.

Piłka nożna nie jest jedyną dyscypliną, którą można trenować w Iławie i która jest wspierana przez instytucje miejskie. Coraz większym powodzeniem cieszą się także niedawno powstałe sekcje koszykówki czy piłki ręcznej, zajęcia z pływania, lekkoatletyka oraz doskonale znane już z osiągnięć sportowych siatkówka dziewczyn, wioślarstwo, żeglarstwo oraz sporty walki.

- W Iławie jest dostępna bogata oferta sportowa, jest więc w czym wybierać. Każdy może zdecydować co chce trenować i spróbować swoich sił w różnych dyscyplinach - podsumowuje dyrektor ICSTiR Wojciech Żmudziński.

Źródło: ilawa.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Wiktor #2111896 | 89.228.*.* 13 lis 2016 17:56

  Byłem na tym spotkaniu. Problemem, jaki miał być poruszony, była plotka, jakoby grupy piłkarskie prowadzone w ICSiT miały być włączone do UKS Jeziorak. Tak była przedstawiona sytuacja rodzicom. Sytuacja okazała się inna. Było to spotkanie, na którym burmistrz i dyrektor Centrum Sportu opowiadali o sukcesie stworzenia tych grup... Chwała im za to, ale tak naprawdę dbałość o młodych ludzi to ich obowiązek. To, że wcześniej tego nie było to zaniedbanie. Nie bardzo rozumiem te antagonizmy między grupami z UKSu i Centrum Sportu. Nie rozumiem też dlaczego grupy prowadzone w CSiT musiały wpłacić tak duże wpisowe za udział w rozgrywkach 12.11 i 13.11 (300zł od zespołu). Mam nadzieję w takim razie, że organizator weekendowych rozgrywek wniósł opłatę za wynajęcie hali widowisko-sportowej. Dla dobra naszych dzieci dobrze by było by łączyć, a nie dzielić.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Klaudiusz #2111853 | 46.186.*.* 13 lis 2016 16:27

   Burmistrz zabrał się za piłkarstwo i dobrze. To właściwie Wojtka robota i inicjatywa. I tak trzymać. Pytasz o inne dyscypliny w tym o lekkoatletykę. To pytaj, może powiedzą ci specjaliści od strategii iławskiego sportu na czele z zastępcą burmistrza. Oni wiedzą. Ale ja ci powiem inaczej czyli tak. Kto chciał mieć sekcję i szkolić w Iławie w piłkarstwie, siatkówce, ręcznej, pływaniu, wioślarstwie, karate, żeglarstwie, ci co chcą mają, nawet wyniki światowe. Tymczasem nikt nie chce lekkoatletyki, a dawni trenerzy „powymierali”, rzucili ten sport lub udali się na emerytury lub wyemigrowali precz z Iławy; nowy inicjator się nie trafił, więc nie ma królowej sportu, choć tradycje były i wyniki też. Bo stąd z Iławy, odeszła utalentowana osoba do innych klubów, by stamtąd zaliczyć nawet Olimpiadę, jak wioślarz z WiR. Tymczasem grupa osób debatuje 2 lata nad strategią sportu, by w oparciu o 100-stronicową broszurę, doprowadzić do rozwijania zacofanych dyscyplin w Iławie.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Wojciech Trzciałkowski #2111495 12 lis 2016 18:47

   Witam a ja się pytam co z innym sportem w Iławie nie możemy żyć tylko piłka nożna a gdzie krolowa sportu lekka atletyka...

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Absolwent LO Iława #2111406 | 46.186.*.* 12 lis 2016 14:40

    Jeszcze tego u nas nie było by Burmistrz rozmawiał z piłkarstwem na niskim poziomie, stawiając na wychowywanie narybku, nie na eskalację sukcesu ligowego, najlepiej w I lidze w Iławie. Koniec Panowie działacze z liga seniorów, ich wspomaganiem jak to ma miejsce w innych biedotach miejskich, gdzie kosztem płac dla ludzi, wielcy dygnitarze, prywatni właściciele narzędzi pracy rabowali ich s godnych pensji a hojnie szafowali za gonitwie z szmatę niby piłkarskim talentów w Krzewnej Wólki rodem, byłych szmaciarzy z wyższych lig.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages