Poznaj historię Koła Łowieckiego "Dzik" w Suszu

2016-11-03 18:02:07(ost. akt: 2016-11-03 13:39:33)
Rok 1961 — zbiórka przed polowaniem

Rok 1961 — zbiórka przed polowaniem

Autor zdjęcia: archiwum KŁ Dzik w Suszu

We wtorek 1. listopada na naszym portalu przybliżyliśmy historię i działalność koła łowieckiego "Łoś" z Iławy. Dziś prezentujemy koło łowieckie "Dzik" z Susza.
Koło Łowieckie "Dzik" w Suszu powstało 25 września 1948 roku i rozpoczęło działalność łowiecką na obszarze 6.228 ha. (jeden obwód łowiecki).
Członkami założycielami byli koledzy: J. Hołowaczyk, E. Breintenbach, J.Rzepka, J. Liniewicz, J. Kwaśniak i W. Czelakowski. Łowczymi od chwili powstania koła byli Jan Krasicki, Alojzy Dybała, Włodzimierz Dumkiewicz oraz obecnie Wojciech Dybała. W pierwszych latach swej działalności koło liczyło 16 członków.


Od chwili powołania koło miało nazwę „TUMAK” w Suszu, następnie zmieniło nazwę na Koła Łowieckie „SUSZ” w Suszu. Uchwałą Walnego Zgromadzenia Członków Koła w dniu 10 maja 1987 roku przyjęto nazwę Koło Łowieckie ”DZIK” w Suszu. Z dniem 12 czerwca 1954 roku Urząd Wojewódzki Rady Narodowej w Olsztynie przydzielił 3 obwody o ogólnej powierzchni 18.862 ha.

W związku ze zmianą podziału administracji i powołaniem 49 województw w roku 1975 koło nasze zostało przeniesione do Wojewódzkiej Rady Łowieckiej w Elblągu. Obecnie koło nasze należy do Mazurskiej Okręgowej Rady Łowieckiej w Olsztynie. Pierwszy zarząd koła ukonstytuował się w składzie: prezes Jerzy Liniewicz, łowczy Edward Breintenbach, sekretarz Jerzy Hołowaczyk i skarbnik Jan Rzepka.

Obecnie Koło liczy 76 członków i 4 kandydatów. W chwili obecnej Zarząd koła pracuje w następującym składzie: Mieczysław Włodarek - prezes, Wojciech Dybała - łowczy, Andrzej Wiatrak - sekretarz, Zygmunt Chojnowski – skarbnik, Mirosław Dumkiewicz – podłowczy.

Gospodarka łowiecka
Gospodarujemy na 3 obwodach o pow. 19.236 ha. Prowadzimy uprawy rolne na poletkach o obszarze 22 ha. Głównie są to poletka uprawowe, zgryzowe i zaporowe. W roku 2002 wybudowano w miejscowości Bornice Stanice Myśliwską, która jest wciąż modernizowana, stanowi dla nas stałą bazę dla wszystkich poczynań organizacyjnych. Służy również młodzieży szkolnej, z którą koło współpracuje, organizując spotkania i prezentując walory naszego środowiska i przyrody oraz korzyści z łowiectwa.

Koło w latach 80-tych posiadało własną wychowalnie bażantów, którymi zasiedlano nasze obwody. W 2012 roku podjęto uchwałę o introdukcji zająca szaraka w naszych łowiskach. Zakupiono 58 sztuk zająca.
Pracami na poletkach oraz nad urządzeniami łowieckimi kierują gospodarze łowisk wraz z przydzielonymi myśliwymi. Całością prac kieruje Zarząd Koła, który przez wiele lat ulegał tylko nieznacznym zmianom osobowym wynikającymi z przyczyn losowych. Ma to decydujący wpływ na stabilną gospodarkę Koła i jego aktualny wizerunek. Osiągnięte wyniki były możliwe dzięki stabilizacji we wszystkich formach działania. Koło posiada wybudowaną wspólnymi siłami Stanicę Myśliwską, która jest stałą bazą dla wszystkich poczynań organizacyjnych.

60 lecie Koła
W 2008 roku w czasie obchodów Jubileuszu 60 – lecia Koło otrzymało sztandar, który jest symbolem idei i prawego łowiectwa, znakiem organizacyjnej wspólnoty. Koło kultywuje tradycje myśliwskie, które są oprawiane sygnałami myśliwskimi. Na podkreślenie zasługuje fakt kontynuowania pokoleniowych rodzinnych tradycji myśliwskich.

Obchody Jubileuszu były znakomitą okazją do wspomnień i podziękowań zarówno dla najaktywniejszych myśliwych, jak i osób oraz instytucji od wielu lat współpracujących z Kołem. Na podkreślenie zasługuje fakt bardzo dobrej współpracy Zarządu Koła z Zarządami Okręgowymi Polskiego Związku Łowieckiego w Olsztynie i Elblągu, z samorządami Powiatu Iława i Kwidzyn oraz Gminami Susz, Prabuty i Kisielice oraz z Nadleśnictwem Susz.

Następnie odbyła się dekoracja zasłużonych i wyróżnionych kolegów. Uchwałą Zarządu koledzy: Mieczysław Włodarek, Andrzej Borzyszkowski, Marian Pięta, Eugeniusz Kwaśniak i Feliks Sowiński zostali uznani „Zasłużeni dla Koła Łowieckiego DZIK w Suszu za zaangażowanie w pracy na rzecz Koła” i po raz pierwszy w historii koła przyznano i wręczono im kordelasy myśliwskie. Uroczystą laudację wygłosił łowczy Koła kol. Wojciech Dybała i zgodnie z ceremoniałem dokonał aktu pasowania. Wręczono także odznaczenie nadane przez Kapitułę Odznaczeń Łowieckich PZŁ. Z rąk przedstawiciela ZO PZŁ w Olsztynie kol. Zbigniewa Korejwo otrzymał Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej sekretarz Koła kol. Andrzej Wiatrak. Dla wielu innych były podziękowania i nagrody za wieloletnią pracę na rzecz Koła i gospodarki łowieckiej.

Potem nastąpiły życzenia od zaproszonych gości, a wszyscy uczestnicy Jubileuszu otrzymali pamiątkowe medale. Uroczystości zwieńczył wspaniały bal myśliwski. Wszyscy mieli możliwość skosztowania pysznych potraw i wyrobów z dziczyzny. Zabawa trwała do białego rana.

Wyróżnienia
W dniu 15 listopada 2008 roku Kapituła Odznaczeń Łowieckich w Warszawie nadała dla naszego koła Srebrny Medal Zasługi Łowieckiej, który był uroczyście wręczony w nowo otwartej siedzibie Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Olsztynie.

Jubileusz 65 – lecia Koła Łowieckiego „DZIK” w Suszu
14.09.2013 r. Koło Łowieckie „Dzik” w Suszu obchodziło Jubileusz 65-lecia. Uroczystości rozpoczęto mszą w kościele pw. Św. Rozalii w Suszu, którą celebrował proboszcz parafii ks. kanonik Mieczysław Adamczyk. Mszę św. rozpoczęto wprowadzeniem sztandarów.
Podczas mszy były myśliwskie akcenty, takie jak homilia nawiązująca do łowiectwa, wręczenie darów lasu księdzu celebrującemu i wspomnienie kolegów, którzy już odeszli do krainy wiecznych łowów.

Uroczystego charakteru mszy św. nadawała muzyka myśliwska w wykonaniu zespołu sygnalistów, w skład którego wchodzili członkowie koła oraz zaprzyjaźnieni koledzy.
Po mszy św. miał miejsce uroczysty przemarsz pocztów sztandarowych, zaproszonych gości i wszystkich obecnych członków koła i ich rodzin. Wszyscy udali się na dalsze uroczystości do restauracji „Warmianka”.

Na uroczystości przybyli m.in.: Maciej Rygielski – Starosta Powiatu Iławskiego, Wiesław Olszewski – wicestarosta Powiatowy, Krzysztof Pietrzykowski – Burmistrz Susza, Bogdan Pawłowski – Burmistrz Prabut, Jacek Karczewski - Nadleśniczy Nadleśnictwa Susz, Zbigniew Korejwo – przedstawiciel Zarządu Okręgowego PZŁ w Olsztynie, Zbigniew Pawłowski - Łowczy Powiatowy Powiatu Iławskiego, poczty sztandarowe i delegacje zaprzyjaźnionych Kół Łowieckich „Łabędź” Iława, „Łoś” Iława i „Odyniec” Iława. Byli myśliwi koła i ich rodziny, żony kolegów myśliwych, którzy odeszli do krainy wiecznych łowów, znajomi i przyjaciele.

Gości przywitał i uroczystość otworzył Prezes Zarządu Koła kol. Mieczysław Włodarek. Przedstawił krótki rys historyczny koła. Podczas uroczystości wręczono odznaczenie łowieckie nadane przez Kapitułę Odznaczeń Łowieckich w Warszawie dla kol. Andrzeja Wiatraka - Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej. Wręczenia dokonał kol. Zbigniew Korejwo reprezentujący Zarząd Okręgowy w Olsztynie.

Po raz pierwszy w historii koła odbyła się ceremonia nawiązująca do tradycji i historii łowiectwa. Mowa tutaj o pasowaniu na Rycerzy św. Huberta. Po wygłoszeniu krótkiej laudacji, Łowczy Koła Wojciech Dybała przystąpił do Pasowania na Rycerzy św. Huberta szczególnie zasłużonych, etycznych i godnych miana Rycerzy św. Huberta następujących myśliwych: Mieczysław Włodarek, Andrzej Borzyszkowski, Feliks Sowiński, Marian Pięta i Eugeniusz Kwaśniak.

Na zakończenie oficjalnej części uroczystości prezes koła Mieczysław Włodarek wręczył wszystkim uczestnikom pamiątkowe medale oraz wyróżniającym się myśliwym dyplomy a wszystkim Paniom przepiękne czerwone róże.
Po oficjalnych uroczystościach odbyła się biesiada myśliwska przy pieczonym dziku - oczywiście do samego rana.

Darz Bór

autorzy:
Andrzej Wiatrak, sekretarz koła
Wojciech Dybała, Łowczy Koła Łowieckiego „Dzik” w Suszu

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5