Czwartek, 19 lipca 2018. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

Wiemy już jak będzie wyglądała Iławska Liga Futsalu w sezonie 2016/17

2016-10-26 13:26:27 (ost. akt: 2016-10-26 14:35:39)
Przy piłce Adam Kołakowski (GKS Wikielec). Kliknij, aby zobaczyć całe zdjęcie

Przy piłce Adam Kołakowski (GKS Wikielec). Kliknij, aby zobaczyć całe zdjęcie

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Za kilka tygodni rozpocznie się kolejny sezon Iławskiej Ligi Futsalu — to jedne z najbardziej zaciętych i cieszących się dużym zainteresowaniem kibiców rozgrywek sportowych w mieście nad Jeziorakiem.

O wysokim poziomie ILF pisaliśmy w przeszłości wielokrotnie. Nie mamy skali porównawczej, więc ciężko nam teraz stwierdzić, czy może nie jest to nawet najlepsza futsalowa liga środowiskowa w województwie. Gdyby jednak stworzyć taką klasyfikację, to iławska halówka na pewno byłaby w czołówce, a o jej sile decydują nie tylko piłkarze z Iławy i okolic, ale także z wielu innych miast (klubów).
Futsal był, jest i pewnie jeszcze jakiś czas będzie bardzo popularny w Iławie, mimo tego, że nie ma tu zespołu ligowego (jak np. w Lubawie, gdzie gra Constract).

W każdym sezonie na parkiecie hali sportowo-widowiskowej przy ul. Niepodległości 11b mogliśmy oglądać zarówno zespoły zrzeszone w Warmińsko Mazurskim Związku Piłki Nożnej i biorące udział w tradycyjnych rozgrywkach na pełnowymiarowym, trawiastym boisku (m.in. GKS Wikielec, Jeziorak Iława, Osa Ząbrowo), jak również tzw. "dzikie" zespoły, w których to występują znajomi; piłkarze z różnych okolicznych klubów, ale także totalni amatorzy kochający futbol.

Przed nami kolejny sezon ILF. Jak nam przekazali organizatorzy z Iławskiego Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji, liga rozpocznie się w niedzielę 20. listopada, a zakończy nie później niż 5. lutego. Każda następna kolejka rozgrywana będzie właśnie w niedziele, wyjątek będzie stanowić jedna seria styczniowa (z okazji święta Trzech Króli). Mając na uwadze historię z poprzednimi sezonami, wstrzymamy się na razie od podawania wstępnego terminarza. W najbliższy piątek (28. października) na spotkaniu dotyczącym przyszłych rozgrywek przedstawiciele drużyn oraz organizatorzy przedyskutują zmiany, a na kolejnym — rozlosują plan gier.

Jedna liga i play-offy
Właśnie, co do zespołów. Tu nastąpiła największa zmiana. Do rozgrywek I ligi zgłosiło się za mało drużyn, za to dużo ekip chciało występować w niższej klasie. Łącznie było to 15. drużyn. Dlatego też postanowiono stworzyć tylko jedną ligę, w której grać będą wszystkie zespoły.
Są to: Gajerek (aktualny mistrz ILF), Zawbud, GKS Wikielec, Spomer, Frick Gym, Jeziorak Iława U-16, Jeziorak Iława U-18, Biuro Rachunkowe Maczka, Dąberek, Najlack Nefre, Zielona Koniczynka, DRV, Cały czas do przodu, WPPRINT, GKS Wikielec juniorzy.

Zmianie ulega także system rozgrywek. Drużyny zostaną podzielone na dwie grupy. W jednej będzie 8. ekip, w drugiej o jedną mniej. Najpierw nastąpi rozlosowanie rozstawionych zespołów (Gajerek, Zawbud, GKS Wikielec, Spomer) — do każdej grupy trafią po dwie ekipy z tej stawki. Następnie dolosowane zostaną do nich kolejne drużyny. Tak powstaną dwie grupy.

Jak już wspomnieliśmy, wszystkie mecze obu grup rozgrywane będą w niedziele. Grać będą wówczas obie grupy. Sezon w rundzie zasadniczej to dwie rundy (mecz i rewanż). Klasyfikacja końcowa dwóch grup ustali plan gier w rundzie pucharowej. Drużyny z miejsc 1-4 walczyć będą z rywalami z drugiej grupy w ćwierćfinałach (system "po krzyżu": 1. w klasyfikacji zespół zagra z 4. z drugiej grupy itd.), zwycięzcy przejdą dalej, rozegrane będą też spotkania o konkretne miejsca.
Tak samo sytuacja wyglądać będzie w przypadku zespołów, które zajmą miejsca od piątego włącznie w dół. Wyjątkiem będzie zespół, który zajmie piąte miejsce w grupie liczniejszej (8. ekip). W pierwszej rundzie fazy pucharowej będzie miał on wolny los i przejdzie z automaty do kolejnej rundy.

I jeszcze jedna informacja: wpisowe do ILF sezon 2016/17 wynosi 1000 złotych. Kwota jest wypośrodkowaniem wpisowego z poprzedniego sezonu, gdzie gra w I lidze kosztowała 1200 zł, a w drugiej 800 zł.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. KIBIC * #2099433 | 95.48.*.* 27 paź 2016 13:49

  Obumiera śmiercią naturalną ...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Klemens #2098429 | 77.115.*.* 26 paź 2016 14:47

  Kiedyś może i była najsilniejszą, chętnie się to oglądało. A obecnie? No cóż, jest coraz gorzej z roku na rok.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages