Sobota, 15 grudnia 2018. Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny

Z wizytą u fizjoterapeuty: Nie bagatelizuj urazu mięśnia dwugłowego uda

2016-10-19 17:00:00 (ost. akt: 2016-10-19 13:55:18)
Zdjęcie jest ilustracją do artykułu

Zdjęcie jest ilustracją do artykułu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Witam ponownie! Dziś chciałem poruszyć tematykę urazu mięśnia dwugłowego uda. Jest to mięsień znajdujący się w tylnej części uda. Razem z mięśniami: półścięgnistym i półbłoniastym biorą udział w zgięciu stawu kolanowego. Dodatkowo odpowiadają za wyprost w stawie biodrowym.

Kto jest narażony na uraz?
Zazwyczaj osoby czynnie uprawiające sport. Do urazu najczęściej dochodzi przy energicznym starcie lub wyhamowaniu po biegu, niekiedy jeszcze podczas wyskoku. Oczywiście to są najczęstsze przypadki, mechanizmy oraz przyczyny mogą być również inne.

Jak się objawia taki uraz?
Uraz mięśni tylnej grupy uda zazwyczaj objawia się mocnym, przeszywającym bólem w okolicy urazy tj. w okolicy tylnej części uda. Dodatkowo może dojść do przykurczu w/w mięśni co spowoduje problem z wyprostowaniem stawu kolanowego. Najczęściej uraz lokalizowany jest w okolicy przejścia ścięgna w brzusiec mięśnia lub w okolicy jego przyczepu bliższego (pod pośladkiem).

Co robić jak dojdzie do urazu?
Dobrze jest wykonać badanie USG lub rezonans magnetyczny, aby ustalić stopień uszkodzenia. W momencie, jeżeli nie doszło do całkowitego zerwania lub złamania awulsyjnego (oderwanie się przyczepu mięśnia od kości z małym jej kawałkiem) to udajemy się do fizjoterapeuty, który krok po kroku spowoduje, że będziemy mogli wrócić do czynnego uprawiania sportu.

Co jeżeli nie wyleczymy prawidłowo w/w kontuzji?
Zazwyczaj pozostaje blizna w miejscu urazu, która prędzej czy później może dawać nam odczucia bólowe, dodatkowo przykurcz mięśnia może spowodować urazy w innym jego miejscu, co będzie powodowało powstanie kolejnych blizn, a nawet może dojść do całkowitego jego zerwania.

Dlatego nie ma co bagatelizować tego typu urazu, gdyż będzie on się za nami ciągnął miesiącami a nawet latami i prędzej czy później może ponownie dać o sobie znać. Pozdrawiam i do napisania.


Łukasz Kamiński, fizjoterapeuta z Iławy


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages