Sobota, 15 grudnia 2018. Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny

Za grupą turystyczno-żeglarską iławskiego MOS-u pierwsze morskie mile

2016-10-13 17:51:50 (ost. akt: 2016-10-13 14:26:34)
Na zdjęciu od lewej strony: Maciej Niedzielski, Paweł Bokota, Norbert Szklanny, trener Robert Szklanny, Julia Karbowska, Zuzanna Jabłońska, Krzysztof Seroczyński, Konrad Bokota

Na zdjęciu od lewej strony: Maciej Niedzielski, Paweł Bokota, Norbert Szklanny, trener Robert Szklanny, Julia Karbowska, Zuzanna Jabłońska, Krzysztof Seroczyński, Konrad Bokota

Autor zdjęcia: archiwum MOS-u Iława

MOS Iława przyzwyczaił nas do wspaniałych sukcesów sportowych żeglarzy. O tytułach mistrzów Polski, Europy i świata pisaliśmy wielokrotnie. Jednak działalność klubu to również grupy młodzieżowe.

Jedną z nich jest grupa turystyczno-żeglarska prowadzona przez trenera Roberta Szklannego. W swoich szeregach skupia ona młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu iławskiego. Najczęściej są to osoby, które z żeglarstwem sportowym nie miały wcześniej kontaktu.

Młodzież ma do dyspozycji kilka form realizacji celów. Zajęcia prowadzone są przez cały rok. W okresie zimowym to treningi ogólnorozwojowe, zajęcia na siłowni, wykłady z teorii żeglowania. W okresie sezonu żeglarskiego prowadzone są praktyczne zajęcia z żeglarstwa oparte o program szkolenia na podstawowe stopnie żeglarskie. Co roku kilkoro z nich zdaje państwowy egzamin na stopień żeglarza jachtowego i sternika motorowodnego.W tym sezonie dzięki współpracy z Bractwem Kaphornowców, Toruńskim Stowarzyszeniem Żeglarzy Morskich i Spółdzielnią Mieszkaniową Praca dla młodzieży z iławskich szkół udało się zorganizować konkurs „Kurs na Horn”. Wzięło w nim udział ponad 150 uczniów. Siedmiu najlepszych (Zuzanna Jabłońska, Julia Karbowska, Maciej Niedzielski, Paweł Bokota, Norbert Szklanny, Krzysztof Seroczyński, Konrad Bokota) odbyło rejs morski na jachcie Województwo Toruńskie dowodzonym przez swojego trenera, kapitana jachtowego, Roberta Szklannego.

Młodzież zwiedziła Muzeum Morskie w Gdańsku, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, statek-muzeum Dar Pomorza (siedzibę Bractwa Kaphornowców) oraz Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu. Jednak dla wszystkich uczestników rejsu największą przygodą były pierwsze mile na jachcie morskim. W osiedlowym domu kultury Polanka i w Porcie Iława przez kilka tygodni mogliśmy podziwiać wystawę „Polacy na Hornie”. W finałowym konkursie Krzysztof Seroczyński zakwalifikował się do następnego etapu – w przyszłym roku popłynie na tygodniowy morski rejs. Finałem dla najlepszego będzie rejs na Horn.

Od początku działalności grupy młodzież pomaga we wszystkich imprezach organizowanych przez MOS. Wielu jej wychowanków to dzisiaj studenci akademii morskich. Przed nimi sezon zimowy i snucie planów na przyszły rok.

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages