Poniedziałek, 25 czerwca 2018. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

Jeszcze nie ruszył proces osób, które rozpętały awanturę w iławskiej pizzerii

2016-10-04 13:15:48 (ost. akt: 2016-10-04 19:31:18)
Na zdjęciu jeden z napastników zatrzymany najpierw przez właściciela lokalu a potem przejęty przez policję

Na zdjęciu jeden z napastników zatrzymany najpierw przez właściciela lokalu a potem przejęty przez policję

Autor zdjęcia: Internauta

Wracamy do tragicznego w skutkach zdarzenia, do którego doszło pod koniec czerwca w pizzerii przy ul. Jana III Sobieskiego w Iławie. Ciśnięta przez jednego z awanturników butelka po piwie trafiła kelnerkę w twarz, w efekcie młoda dziewczyna straciła wzrok w prawym oku. Jak nam przekazał szef iławskiej prokuratury Jan Wierzbicki, sprawa idzie w kierunku postawienia zarzutu spowodowania nieumyślnego uszczerbku na zdrowiu.

Historię Izabeli Gosik, pracownicy pizzerii, która bardzo ucierpiała w wyniku ataku chuliganów, opisywaliśmy na naszym portalu pod koniec czerwca. Cały artykuł o dzielnej dziewczynie, która mimo utraty wzroku w jednym oku nie załamała się, przeczytasz tutaj.

Pokrótce przypomnijmy: Iza, podobnie jak cała ekipa pracowników jednej z pizzerii w Iławie, już myślała o końcu kolejnego dnia pracy. Nagle jednak w środku lokalu rozpętała się awantura: rzucona przez bandytę butelka trafiła ją w twarz, miażdżąc kości i wbijając prawe oko do środka czaszki. Po długiej operacji okazało się, że już nie odzyska w nim wzroku. Mogło być jednak dużo gorzej, lekarze otwarcie mówili, że urazy były na tyle poważne, że kelnerce groziła śmierć.

Wesołe miasteczko
Ludźmi, którzy sprowokowali całą sytuację i którzy odpowiadają (a przynajmniej jedna z tych osób) za nieodwracalne okaleczenie i niepełnosprawność Izy, okazali się pracownicy stacjonującego w tym czasie w Iławie wesołego miasteczka.
Zobacz także: Straciłam wzrok w oku, ale na szczęście nie straciłam życia Straciłam wzrok w oku, ale na szczęście nie straciłam życia Iza, podobnie jak cała ekipa pracowników jednej z pizzerii w Iławie, już myślała o końcu kolejnego dnia pracy. Nagle jednak w środku lokalu rozpętała...


Jak nam przekazała Joanna Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa policji w Iławie, za atak na pracowników pizzerii każdemu z czterech zatrzymanych mężczyzn grozi kara więzienia.
— Zebrany materiał dowodowy pozwolił na ustalenie i zatrzymanie wszystkich sprawców przestępstwa. Okazali się nimi czterej mężczyźni w wieku 20-35 lat, którzy przyjechali do Iławy z wesołym miasteczkiem i pracowali tam, jako operatorzy urządzeń rekreacyjnych. Po złożeniu zeznań zostali oni zwolnieni. Nad dalszym przebiegiem sprawy czuwa prokuratura rejonowa w Iławie, zapewne zakończy się ona w sądzie — mówiła kilka miesięcy temu rzeczniczka KPP Iława.

Co do materiału dowodowego, to właściciel lokalu ma pewne zastrzeżenia. — Moim zdaniem policjanci nie zadbali odpowiednio o zabezpieczenie materiałów dowodowych, m.in. butelek, którymi rzucali awanturnicy i plam krwi. Później potwierdziła to z resztą reakcja technika kryminalistyki, który przybył na miejsce zdarzenia. Dziwił się, że policjanci kazali wszystko posprzątać — mówi przedsiębiorca, bezpośredni uczestnik zdarzenia.

Inaczej sprawę widzi iławska policja. - Funkcjonariusze, którzy przybyli tego dnia do pizzerii, na pewno nie nakazali posprzątania lokalu z prostego powodu: dowody rzeczowe są bardzo cenne w trakcie dalszego postępowania. Poza tym, gdy już przybyli na miejsce, pracownicy byli w trakcie sprzątania lokalu – twierdzi Joanna Kwiatkowska.

Prokuratura bada sprawę

Okazuje się, że sprawa jeszcze nie trafiła na sądową wokandę. Mówi Jan Wierzbicki, szef iławskiej prokuratury. — Ciągle badamy szczegóły tej sprawy, przesłuchujemy świadków, zbieramy dowody. Czekamy także na opinię biegłych z zakresu okulistyki i chirurgi twarzowo szczękowej. Chcemy dzięki temu poznać stopień odniesionych obrażeń, których doznała pracownica pizzerii.

A dlaczego podejrzani nie trafili do aresztu, w którym oczekiwaliby na sprawę w sądzie?
— Środek zapobiegawczy w postaci aresztu nie został zastosowany ponieważ nie było takiej potrzeby. A to dlatego, że osoby te mają stałe miejsce zamieszkania i stałą pracę, możemy łatwo do nich dotrzeć — tłumaczy Jan Wierzbicki.

Sprawa idzie w kierunku
nieumyślnego działania

Pracownik wesołego miasteczka, który rzucił butelką w kelnerkę, ma odpowiadać za popełnienie przestępstwa z artykuł 156 kodeksu karnego. W paragrafie pierwszym czytamy:
"Kto powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci: 1) pozbawienia człowieka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia; 2) innego ciężkiego kalectwa, ciężkiej choroby nieuleczalnej lub długotrwałej, choroby realnie zagrażającej życiu, trwałej choroby psychicznej, całkowitej albo znacznej trwałej niezdolności do pracy w zawodzie lub trwałego, istotnego zeszpecenia lub zniekształcenia ciała,
podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10."


Natomiast paragrafy 2 i 3 mówią:
"§ 2. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 jest śmierć człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12."


Jak nam przekazał w piątek szef iławskiej prokuratury rejonowej, sprawa idzie w kierunku postawienia zarzutu spowodowania nieumyślnego uszczerbku na zdrowiu.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl


Powrót do pracy? Na razie o tym nie myślę. Muszę poukładać swoje sprawy — mówi Iza Gosik
Po publikacji na naszym portalu artykułu o Izabeli Gosik, tematem awantury w iławskiej pizzerii zainteresowały się ogólnopolskie media
Fot: Mateusz Partyga
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (38) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Łuki- Gdynia śródmieście #2155944 | 83.23.*.* 9 sty 2017 20:21

  Nawet ja ciebie od razu polubiłem chociaż nie znam ale polubiłem cię Izo

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. gdynianin woj. pomorskie #2155940 | 83.23.*.* 9 sty 2017 20:19

  Jesteś bardzo miłą osobą i bardzo lubianą nawet z Gdynii pozdrawiają cię mieszkańcy p. Izo

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. gdynianin #2155936 | 83.23.*.* 9 sty 2017 20:16

  TRZYMAJ SIĘ IZO i szybko do zdrowia jesteś najfajniejsza

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. mm #2099186 | 79.185.*.* 27 paź 2016 09:28

  tak samo okalecyc BANDYTE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. ox #2089665 | 88.156.*.* 15 paź 2016 21:14

  Nieumyślnego ????....

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (38)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages