Z wizytą u fizjoterapeuty: Skręcenie stawu skokowego

2016-09-14 16:19:54(ost. akt: 2016-09-14 14:31:45)
Na skręcenie stawu skokowego narażeni są przede wszystkim ludzie czynnie uprawiający sport, m.in. piłkarze

Na skręcenie stawu skokowego narażeni są przede wszystkim ludzie czynnie uprawiający sport, m.in. piłkarze

Autor zdjęcia: pixabay.com

Witam serdecznie w kolejnym odcinku naszego fizjoterapeutycznego cyklu. Dziś chciałbym napisać parę praktycznych porad na temat skręcenia stawu skokowego. To bardzo częsta kontuzja u osób czynnie uprawiających sport i nie tylko.
Do skręcenia stawu skokowego dochodzi w momencie, gdy kostka boczna (koniec dalszy kości strzałkowej) lub przyśrodkowa (koniec dalszy kości piszczelowej) przemieszczą się bocznie lub przyśrodkowo względem stopy, prościej: jeżeli kostka ucieknie nam do boku lub do środka. Częściej występuje pierwsza opcja.

Podczas skręcenia stawu skokowego może dojść do uszkodzenia torebki stawowej, więzadeł, ścięgien mięśni oraz w gorszych przypadkach również do złamania kości np. piątej kości śródstopia (sam tego doświadczyłem). Dużo razy spotykam się z sytuacjami (niestety), że po skręceniu w/w stawu zakładany jest opatrunek gipsowy, co nie jest korzystne dla stawu, gdyż skutki takiego trwałego unieruchomienia będą jeszcze gorsze niż gdy tego opatrunku nie założymy.

Dobrze jest zaopatrzyć się w ortezę usztywniającą, którą będzie można łatwo ściągnąć i założyć. Na drugi dzień od urazu udajemy się do fizjoterapeuty i zaczynamy rehabilitację. Nie czekamy w domu przed telewizorem 4. tygodnie, ale od razu na drugi dzień zaczynamy rekonwalescencję.

Rekonwalescencja takiego skręcenia początkowo polega na zniwelowaniu obrzęku, a w późniejszym etapie na wzmocnieniu stabilizacji oraz zwiększeniu siły mięśniowej całej kończymy dolnej. Od samego początku staramy się obciążać kończynę. W trakcie nie zapominamy również o pracy nad resztą ciała. Dlaczego? Dlatego, że stopa i staw skokowy są jak fundament w budynku, jeżeli pęka nam fundament to zaczyna się sypać cała konstrukcja.
Staw skokowy jest jak ten fundament, zbagatelizowanie takiej kontuzji, po wykonaniu kilku tysięcy kroków, skoków itd. może skutkować dalszymi kontuzjami np. kolana, stawu biodrowego czy kręgosłupa. Ale z drugiej strony nie ma też co popadać w paranoje i każdy ból np. kolana łączyć z przeżytym skręceniem stawu skokowego. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że taka sytuacja może wystąpić. Reasumując: skręcenie, zdjęcie RTG (brak złamania), jak najszybsza wizyta u fizjoterapeuty.

Pozdrawiam i do napisania.


Łukasz Kamiński, fizjoterapeuta z Iławy


Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. staw skokowy #2065123 | 89.228.*.* 14 wrz 2016 17:43

    pilne skierowanie na zabiegi fizykoterapi 27.04 2016 w marcu 2017 pozdrawiam zwichniety staw skokowy

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5