Wtorek, 4 sierpnia 2020. Imieniny Dominiki, Dominika, Protazego

Uważaj na internetowych oszustów! W powiecie iławskim doszło do kilku takich przypadków

2016-08-31 09:47:52 (ost. akt: 2016-08-31 10:00:18)

Autor zdjęcia: mat. policji

Policjanci komendy powiatowej w Iławie ostrzegają przed oszustami, którzy wykorzystując chęć zaoszczędzenia czy szybkiego wzbogacenia się próbują wyłudzić pieniądze od kupujących. Na terenie powiatu iławskiego odnotowano kolejne przypadki oszustw.

Każdy z nas lubi robić zakupy, a szczególnie wtedy, kiedy siedzimy w swoim domu. Szukając wyjątkowych okazji przeglądamy portale aukcyjne, jednak czasem chęć zaoszczędzenia i roztargnienie wykorzystują oszuści. Przekonał się o tym mieszkaniec Iławy, który chciał kupić biżuterię. Mężczyzna zapłacił za przesyłkę i do chwili obecnej nie otrzymał paczki.

Kolejny zgłaszający postanowił kupić telefon i również po zapłaceniu za niego nie doczekał się swojej przesyłki. Natomiast pewna mieszanka Iławy po wpłaceniu zaliczki za pralkę straciła kontakt ze sprzedawcą. Mężczyzna po prostu nie odbierał telefonu.

Inna sprawa: 20 – latek po zapłaceniu kodami, które są wykorzystywane do kupna gier za kierownicę używaną do symulacji gier został zablokowany w grupie społecznościowej, przez co nie ma również kontaktu ze sprzedającym.

To tylko cztery przykłady oszustw za pomocą internetu. Sprawcy wykorzystując chęć zaoszczędzenia i roztargnienie, a także zbytnią ufność w uczciwość drugiego człowieka wystawiają przedmioty na portalu aukcyjnym często fizycznie ich nie posiadając.

Pamiętajmy!
• Kupując w sieci kierujmy się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego, zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, zwiększy to szansę na ujęcie sprawcy.
• Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych, sprawdzając opinie oraz komentarze sprawdzajmy czy sklep podaje swój adres i numer telefonu, ponieważ w razie jakichkolwiek pytań, możemy tam zadzwonić.
• Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, ponieważ telefony pochodzące z kradzieży sprzedawane są zazwyczaj bez ładowarki i dokumentacji.
• Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi
• Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki „https”.
• Przypominamy również, że bank nigdy nie prosi o podawanie jakichkolwiek danych drogą e-mailową lub SMS-ową. Prosimy o zachowanie ostrożności i ograniczonego zaufania w stosunku do e-maili, w których znajduje się prośba o podanie poufnych danych, skorzystanie z linku lub instalowanie oprogramowania.
• Nie zapominajmy o tym, że mamy możliwość uzgodnienia sposobu płatności za wybrany przedmiot. Jeśli tylko pojawiły się wątpliwości co do wiarygodności sprzedającego warto umówić się na "ODBIÓR OSOBISTY" lub wybrać opcje płatności, nawet o parę złotych droższą, ale bezpieczniejszą "ZA POBRANIEM".
• Pamiętajmy o zapisaniu korespondencji, gdyż w razie przestępstwa ona, jak i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód czynu zabronionego

Przypominamy, że nie tylko chęć zaoszczędzenia, ale również łatwego wzbogacenia się czyli tzw. szybkie transakcje to zazwyczaj również szybka strata pieniędzy. Dlatego stosujmy zawszę zasadę ograniczonego zaufania do osób obcych, oferujących okazyjnie po atrakcyjnej cenie towary czy usługi. Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności zamówiony towar do nas nie dotrze lub dostaniemy zamiast produktu puste pudełko czy mamy obawy i podejrzenia, co do próby dokonania oszustwa, należy niezwłocznie powiadomić policję na numer alarmowy 997, albo jeżeli korzystacie z telefonów komórkowych na numer 112.

źródło: KPP Iława

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages