Iławska ortopedia w czołówce województwa

2016-07-30 17:00:00(ost. akt: 2016-07-29 15:12:16)
Iławski szpital jest w czołówce województwa jeżeli chodzi o endoprotezoplastykę

Iławski szpital jest w czołówce województwa jeżeli chodzi o endoprotezoplastykę

Autor zdjęcia: Tomasz Więcek

Historia iławskiej ortopedii sięga 1962 roku. To właśnie wtedy w szpitalu powstał oddział zajmujący się leczeniem narządu ruchu. Ponad pięćdziesiąt lat historii oddziału, to setki tysięcy pacjentów i milionowe inwestycje.
W obecnej lokalizacji Oddział Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej znajduje się od 2011 roku. Przed pięcioma laty przeprowadzono gruntowną modernizację oddziału, oraz wyposażono go w specjalistyczny sprzęt – w tym w łóżka ortopedyczne, pozwalające na lepszą pielęgnację pacjentów. Zmiany to jednak nie tylko „nowe ściany” i wyposażenie oddziału. — Cały personel szpitala, nie tylko lekarze, ale także i pielęgniarki, to kadra wysoce wykwalifikowana, która uczestnicząc w szkoleniach i konferencjach wciąż podnosi swoje kompetencje i kwalifikacje – mówi Iwona Orkiszewska, dyrektor Powiatowego Szpitala im. Władysława Biegańskiego w Iławie. - Podążamy za najnowszymi trendami w medycynie. Wprowadzamy procedury, które z powodzeniem stosuje się w dużo większych szpitalach – dodaje dyrektor Orkiszewska.


Czołówka województwa

Iławski szpital jest w czołówce województwa jeżeli chodzi o endoprotezoplastykę. Zabiegi tego typu przeprowadzane są w nim od wielu lat. Są to zabiegi, które pozwalają pacjentom na sprawne poruszanie się, po wielu latach problemów z chodzeniem. Pacjenci, u których przeprowadzono zabieg wszczepienia endoprotezy są od razu po zabiegu objęci specjalistyczną rehabilitacją przyłóżkową. Dzięki temu zwiększają się ich szanse na szybki powrót do pełni sprawności. Mimo, że endoprotezoplastyka stanowi spory procent zabiegów wykonywanych przez iławskich ortopedów, to oni nie zamierzają poprzestać jedynie na procedurach już wykonywanych. - Ciągle w ortopedii następują zmiany, w związku z tym również na oddziale muszą one następować – mówi Maciej Góraj, koordynator Oddziału Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej. - Mam nadzieję, że będziemy się szkolić w jak najszerszym wymiarze, by być na bieżąco i by wprowadzać nowe procedury, lub by ulepszać te z których korzystamy. Rozwój jest bardzo dynamiczny i bez śledzenia zmian pozostaniemy w tyle. Pozyskaliśmy już jednego nowego rezydenta, ale mamy jeszcze wolne miejsce na szkolenia – wyjaśnia koordynator.


Więcej artroskopii
W oddziale wykonuje się bardzo dużo zabiegów artroskopii stawów. To zabieg polegający na wprowadzeniu do operowanego stawu artroskopu. Dzięki temu, lekarz ma możliwość przeprowadzenia zabiegu wykonując wcześniej tylko drobne nacięcia. - Zabiegi tego typu są niezwykle precyzyjne i skuteczne, przy bardzo niewielkiej inwazji – tłumaczy Maciej Góraj. – Jeżeli istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu artroskopii, to się go wykonuje. Jest to z ogromną korzyścią dla pacjentów. Którzy po takim zabiegu dużo szybciej wracają do pełni sprawności. W planach naszego oddziału jest poszerzenie zakresu zabiegów z wykorzystaniem artroskopu – wyjaśnia koordynator oddziału. Nie zdradza jednak jakie zbiegi wchodzą w grę.

Poradnia dla noworodków

Lekarze z Oddziału Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej prowadzą także przyszpitalną poradnię, która jest często kontynuacją leczenia szpitalnego. Poradnia znajduje się na poziomie „0” budynku poradni specjalistycznych. W Lubawie z kolei znajduje się filia iławskiej poradni.
Nasi lekarze prowadzą również Poradnię Preluksacyjną – mówi dyrektor Iwona Orkiszewska. W Poradni Preluksacyjnej badane są stawy biodrowe najmłodszych pacjentów iławskiego szpitala, czyli noworodków. Badania preluksacyjne mają na celu wykrycie ewentualnych wrodzonych wad stawów biodrowych u noworodków i niemowląt. Jest to specjalistyczne badanie USG, a wykrycie wad w okresie noworodkowym pozwala niemal w 100 procentach wyleczyć dziecko metodami zachowawczymi, bez konieczności interwencji chirurgicznej. Do Poradni Preluksacyjnej mogą zgłaszać się rodzicie nie tylko dzieci urodzonych w naszym szpitalu, ale także tych, które przyszły na świat w innych placówkach.
Lekarze pracujący w Poradni Preluksacyjnej: lek. med. Maciej Góraj, lek. med. Erwin Goleń, lek. med. Jan Kudyk.

Tomasz Więcek


Usługi realizowane w oddziale:
W Oddziale wykonywane są zabiegi operacyjne związane z urazami w pełnym zakresie z wykorzystaniem gwoździ śródszpikowych ryglowanych, płytek kątowo blokowanych. Wykonuje się protezoplastyki stawów biodrowych i kolanowych, zarówno w technice cementowej, bezcementowej i hybrydowej, również z artykulacją ceramiczną oraz protezoplastyki rewizyjne. W przypadkach urazowego zniszczenia głowy wykonywane są protezoplastyki głowy kości promieniowej. Oddział posiada w dyspozycji rentgen śródoperacyjny, stosuje także terapię płytkopochodnymi czynnikami wzrostu.Wykonuje zabiegi artroskopowe stawów kolanowych , barkowych i skokowych w tym rekonstrukcję więzadeł krzyżowych , naprawę uszkodzeń łąkotek , zaopatrzenie uszkodzeń stożka rotatorów i niestabilności stawów ramiennych. oraz inne zabiegi rekonstrukcyjne i naprawcze w obrębie stóp i rąk np. plastykę koślawych paluchów, leczenie przykurczu Dupuytrena , leczenie zespołu cieśni nadgartska. Zapewnia również wczesną rehabilitację przy łózku pacjenta. Oddział posiada zdolność szkolenia w zakresie specjalizacji z ortopedii. Personel lekarski prowadzi również przyszpitalną Poradnię Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w Iławie i filię w Lubawie oraz poradnię preluksacyjną, gdzie wykonuje badania USG stawów biodrowych u noworodków. Oddział zapewnia 24-godzinny dyżur ostry.


Personel lekarski oddziału:

• Maciej Góraj – koordynator oddziału; lekarze: • Jan Kudyk, • Włodzimierz Czupryński, • Bohdan Łubieński, • Erwin Goleń, • Jan Szypuła, • Cezary Kuciński, • Piotr Ćwik, • Paweł Grzesiński - rezydent.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Pacjent II #2037063 | 46.186.*.* 31 lip 2016 06:32

    Nagle okazuje się ze iławska ortopedia jest prawie najlepszą w olsztyńskim. Oczywiście na czele z Więckiem.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5