Piątek, 7 sierpnia 2020. Imieniny Donaty, Olechny, Kajetana

Pomnik Smoleński w Iławie? Jest zgoda radnych, ale i list otwarty mieszkańca do inicjatorów

2016-07-04 16:49:17 (ost. akt: 2016-07-04 16:53:42)
Iławianin Dawid Kopaczewski uważa, że zamiast wydawać samorządowe pieniądze na pomnik, lepiej przeznaczyć je np. na place zabaw (tu na ul. Jana III Sobieskiego)

Iławianin Dawid Kopaczewski uważa, że zamiast wydawać samorządowe pieniądze na pomnik, lepiej przeznaczyć je np. na place zabaw (tu na ul. Jana III Sobieskiego)

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Na ostatniej sesji rady miejskiej w Iławie powrócił temat upamiętnienia w naszym mieście ofiar katastrofy smoleńskiej. Jedna z uchwał sesyjnych dotyczyła właśnie wyrażenia przez radnych zgody na podjęcie inicjatywy budowy pomnika. Zgoda jest.

Większość radnych głosowała „za” tym pomysłem. Przeciwnikami były: Elżbieta Prasek i Ewa Jackowska i one zagłosowały „przeciw”. Reakcją na głosowanie i na fakt, że pieniądze na ten cel pochodziłyby z budżetu miasta, jest List Otwarty do grupy inicjatywnej radnych.

Najpierw w sprawie pomnika smoleńskiego głos zabrał radny związany z PiS-em Wiesław Burdyński, który przypomniał, że był jedną z osób, inicjatorów tego przedsięwzięcia. Inicjatywa postawienia pomnika smoleńskiego należała także do radnego Janusza Zaborowskiego, Roberta Kowalewskiego i Grzegorza Przytuły.

Radny Burdyński ubolewał, że nie jest gotowy jeszcze żaden projekt, czy też wizualizacja. Nie jest nawet jasne, czy miałby to być pomnik, czy głaz. Do rozmowy włączył się przewodniczący Wojciech Szymański, który uważa, że powinien zostać ogłoszony konkurs na realizację projektu ewentualnego pomnika.

Dyskusję przerwała radna Ewa Jackowska, która spytała czy panowie radni (inicjatorzy powstania pomnika) przeprowadzili jakieś konsultacje społeczne w związku z tą inicjatywą i była ciekawa także, kto sfinansuje pomnik. Wiesław Burdyński poinformował, ze inicjatywa powstała kilka lat temu, ale upadła, jak sugerował z powodów politycznych.
— Zebraliśmy wówczas kilkaset podpisów od sympatyków tego pomysłu i wciąż je mam – mówił radny Burdyński.

Przewodniczący Szymański dodał, że wiele osób (nie podał ile) zgłaszało do niego, jako do radnego, taką propozycję. Padła też odpowiedź na temat ewentualnego fundatora i kosztów. Okazuje się, że grupa inicjatywna uważa, że pomnik powinien być sfinansowany z budżetu miasta. Mowa była o koszcie 15.500 zł.

Głos zabrał w tym miejscu burmistrz Adam Żyliński, który poinformował, że inicjatywa powstania pomnika leży po stronie radnych i fundatorem będzie rada miejska. Podjęto także kwestię ewentualnej lokalizacji pomnika lub głazu. Pomysł, by stanął on w parku za kinem uznano za niekorzystny, gdyż w miejscu tym stoi już krzyż milenijny.

Kwestia lokalizacji jest wciąż otwarta. Okazuje się również, że sama inicjatywa powstania pomnika wzbudziła kontrowersje. Do radnych z grupy inicjatywnej wysłany został list otwarty mieszkańca Iławy Dawida Kopaczewskigo, w którym wyraża on pewne wątpliwości i zadaje pytania. List Otwarty został wysłany 28 czerwca (dzień po sesji) drogą mailową, na adres radnych podany w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Iława.

— Moje uwagi nie mają charakteru wniosku formalnego, są jedynie listem do grupy radnych. W liście są konkretne pytania i liczę na odpowiedź ze strony radnych, wszak tego wymaga kultura – mówi Dawid Kopaczewski.

Magdalena Rogatty
m.rogatty@gazetaolsztynska.pl

••••••••••••••••••••••••••••
Oto treść listu:

"Radni Rady Miejskiej w Iławie
Janusz Zaborowski, Wiesław Burdyński, Robert Kowalewski i Grzegorz Przytuła

LIST OTWARTY

W związku z podjęciem decyzji o przeznaczeniu publicznych pieniędzy na sfinansowanie pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy pod Smoleńskiem, zwracam się do Panów inicjatorów z pytaniami:

1. Czy przed wystąpieniem do Rady Miejskiej o publiczne pieniądze na budowę w/w pomnika dołożyli Panowie wszelkich starań, by potrzebną kwotę zebrać u osób zainteresowanych taką inicjatywą? Czy powstał w tym celu chociażby komitet społeczny?

2. Czy zbierali Panowie podpisy mieszkańców i mieszkanek Iławy pod swoim pomysłem? Jeśli tak, proszę o ich upublicznienie.

3. Czy zamierzają Panowie wesprzeć ów budowę z własnych środków?

4. Czy na pomniku/tablicy będzie widniał zwrot "zginęli" czy "polegli"?

Szanowni Panowie, nie jestem przeciwny budowaniu pomników, jednakże należy to czynić z należytym rozsądkiem, tym bardziej, jeśli mają być finansowane ze środków publicznych. Mimo iż w katastrofie pod Smoleńskiem zginęło prawie 100 osób, budzi ona wiele emocji wśród społeczeństwa. Podział w tym względzie jest znaczący a politykom niestety nie zależy na łagodzeniu emocji. Należy zatem dołożyć wszelkich starań, by nie podsycać tych negatywnych nastrojów także na szczeblu lokalnym. Jestem przekonany, że sfinansowanie pomnika/tablicy upamiętniającej katastrofę pod Smoleńskiem z pieniędzy zebranych podczas społecznej zbiórki, nie prowadziłoby do niepotrzebnych sporów i dyskusji. Jestem też przekonany, że jest w naszym mieście wiele osób, które wsparłoby ten projekt, gdyby został on zapoczątkowany jako inicjatywa oddolna, społeczna.

Zwracam się tym samym do Panów z prośbą o podjęcie wszelkich działań zmierzających do zbierania pieniędzy poprzez zbiórkę społeczną, w którą będą mogły zaangażować się wszystkie osoby zainteresowane budową takiego pomnika. Jestem przekonany, że w obliczu tych setek podpisów, o których wspominał Pan Burdyński, nie będzie to dla Państwa problemem.

Proszę o rozważenie mojej propozycji tym bardziej, gdyż - jak Panowie Radni dobrze o tym wiedzą - w naszym mieście brakuje pieniędzy na wiele potrzebnych rzeczy. Podam przykład chociażby przedszkoli i szkół, które nie są dofinansowane w zakresie placów zabaw czy sal tematycznych i same, poprzez organizację festynów, zbierają na nie pieniądze, czy też młodych sportowców, którzy często borykają się z brakiem środków chociażby na wyjazd na konsultacje kadry narodowej.

Proszę także o odpowiedź na powyższe pytania.

Z poważaniem,
Dawid Kopaczewski"


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (64) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Przykładowy #2029111 | 89.228.*.* 18 lip 2016 22:51

  Brawo Panie Dawidzie! Spokojny, stonowany, rozsądny głos w tej sprawie. List mi się bardzo podoba, zarówno jego treść, jak i forma. Radni reprezentują obywateli, mieszkańców Iławy: pierwszy raz słyszę, że jest tu (w Iławie!) potrzeba pomnika, z którą wyszli mieszkańcy. Płacę tutaj podatki i jako mieszkaniec tego miasta mam wprost przeciwne zdanie niż tych czterech radnych. Wyrażam stanowcze "nie" dla budowy tego pomnika ze środków budżetu naszego miasta. Jeżeli rzeczywiście kilkaset osób (chętnie zobaczę te zebrane podpisy) popiera tę inicjatywę, to piękną rzeczą byłoby, gdyby z własnych środków ufundowałyby budowę pomnika. Czy jest on w ogóle konieczny? W Iławie? Śmiem wątpić. Związki z Iławą żadne, polaryzacja społeczeństwa w kwestii katastrofy/zamachu (niepotrzebne skreślić) bardzo duża. Czy nie byłoby przykre gdyby zajadli przeciwnicy pewnej opcji politycznej powiedzmy to tak - nie szanowaliby tego miejsca? Mnie ten pomnik potrzebny nie jest, nawet jego lokalizacja wzbudzi kontrowersje, co już widać. Pomysł z parkiem za kinem: ufff, na szczęście odrzucony. Pomysł pod Czerwonym kościołem? A dlaczego kościołem? A dlaczego w tym miejscu? Że trzy kroki od ratusza? A może na Osiedlu Ostródzkim? Tam dość ubogo pod wieloma względami. Ale przede wszystkim: po co nam ten pomnik w Iławie? I brawo dwie przeciwniczki tej inicjatywy za własny głos w tej sprawie. Tym bardziej przykre, że cała reszta zagłosowała "za". Teraz czekam na odpowiedź na list p. Kopaczewskiego. I przy okazji zapoznałbym się z innymi, mam nadzieję cennymi, inicjatywami w Radzie Miasta tychże czterech Panów... Ktoś jest w stanie przypomnieć ich obecne dokonania na rzecz miasta? Czy ten pomnik ma być li tylko propagandowym chwytem autopromocji autorów. Mam nadzieję, że nie...

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Soda leczy raka!!! #2025168 | 89.228.*.* 11 lip 2016 14:56

  https://prawdaxlxpl.wordpress.com/2013/0 8/21/zwalczanie-nowotworow-soda-oczyszcz ona-przepis/ Pod tym linkiem jest podane,jak łatwym sposobem wyleczyć raka.Można nie wierzyć,że to aż tak proste,ale spróbować warto.Życzę wszystkim dużo zdrowia!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. rydzykusia #2023652 | 89.228.*.* 8 lip 2016 12:42

  dlaczego nie zrobić tego pomnika w czynie społecznym komuna powróciła i mendy pisiory bedą zadowolone a może rydzuś wsparłby incjatywę a może kler iławsi się dołoży jak mają kase na dzieci swoje

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. iławianin #2022569 | 92.196.*.* 6 lip 2016 20:09

   Może tak jakiś artykuł i tym jak uwłaszczyła się iławska komuna na mieniu komunalnym ? Kim jak za 500 zł. "Pokupywali " wszystkie zakłady w Iławie świadczące usługi dla ludności w żadnym innym mieście w Polsce nie zrobiono takiego dilu jak w Iławie. Może napiszcie i następnym przekręcie tzn i wiadukcie w lesie zamiast na 16 tle powód jest wiadomy dlaczego porostu nomenklatura na tam działki w lesie budowlane dzięki wiaduktów ich cena się pójdzie kilka razy w górę . no komuszki pięknie będziecie się sypać na sprawie wyprawie basenu też. Pozdro.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. hagi #2022563 | 92.196.*.* 6 lip 2016 19:54

    Dawid ??? I Wszystko w temacie...

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Pokaż wszystkie komentarze (64)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages