Coraz lepsza diagnostyka w Szpitalu Powiatowym w Iławie

2016-05-08 14:00:22(ost. akt: 2016-05-08 11:53:42)
Pracownia Tomografii Komputerowej powstała w 2003 roku. Na zdjęciu od lewej: Robert Zbysław, Jadwiga Przybyszewska, Ewelina Czobot, Aleksandra Neumann

Pracownia Tomografii Komputerowej powstała w 2003 roku. Na zdjęciu od lewej: Robert Zbysław, Jadwiga Przybyszewska, Ewelina Czobot, Aleksandra Neumann

Autor zdjęcia: Tomasz Więcek

Początki pracowni diagnostycznych w iławskim szpitalu to rok 1960. Dzisiaj, po 56 latach od powstania Pracowni RTG, w szpitalu działa laboratorium i nowoczesne pracownie tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, USG czy endoskopii.
Dokładnie 1 lipca 1960 roku w iławskim szpitalu uruchomiono pracownię RTG. Miało to bezpośredni związek z funkcjonującymi już w placówce: Oddziałem Chirurgicznym i Poradnią Chirurgiczną. Dzisiejsza Pracownia RTG w niczym nie przypomina tej sprzed ponad pół wieku.

W 2005 roku wymieniono stary analogowy aparat na nowoczesne i bardziej bezpieczne urządzenie cyfrowe. Cyfryzacja znacznie skróciła czas oczekiwania na zdjęcie i jego opis. Jest to nieocenione zwłaszcza w kontekście działalności w iławskiej placówce Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, gdzie szybka diagnostyka jest niezbędna do podjęcia skutecznego leczenia.
Nowoczesna tomografia
W przyziemiu, gdzie zlokalizowano między innymi Pracownię RTG, znajduje się także Pracownia Tomografii Komputerowej, gdzie wykonywane są badania w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Tomografia komputerowa (w skrócie TK) jest nowoczesną techniką obrazowania wykorzystującą promieniowanie rentgenowskie, tak samo jak w tradycyjnych prześwietleniach (RTG). Promienie emitowane przez lampę rentgenowską przechodzą przez badany obiekt, ulegając różnego stopnia osłabieniu w zależności od tkanki, tzn. kości osłabiają bardziej, tkanki miękkie mniej, a powietrze minimalnie.
W tradycyjnym prześwietleniu rentgenowskim lampa jest nieruchoma, a uzyskiwany obraz jest odwzorowywany na płaszczyźnie (np. na kliszy). W TK ostateczny wynik badania powstaje po komputerowej obróbce odczytów uzyskiwanych z wielu naświetleń, wykonywanych przez lampę, poruszającą się ruchem okrężnym wokół długiej osi ciała ludzkiego. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie przekrojów prostopadłych do osi długiej pacjenta, a następnie przy wykorzystaniu nowoczesnego oprogramowania uzyskanie rekonstrukcji trójwymiarowych. Czasem dla lepszego uwidocznienia niektórych badanych struktur, konieczne jest dożylne, doustne lub doodbytnicze podanie substancji cieniującej - kontrastu. Z uwagi na to, osoba poddająca się badaniu powinna być na czczo.


Nowoczesna pracownia RTG dysponuje dwoma wysokiej klasy aparatami. Na zdjęciu od lewej: Danuta Wiśniewska, Karolina Balkowska, Helena Ewertowska

Kiedy TK?

Tomografia komputerowa ma istotne znaczenie w diagnostyce mózgu (np. uraz głowy, udar mózgu, guz, tętniak, krwawienie, wodogłowie), kręgosłupa (np. urazy, skolioza, przepuklina jądra miażdżystego potocznie zwane wypadnięciem dysku), klatki piersiowej (np. choroby zapalne płuc, nowotwory płuc, płyn w worku osierdziowym, wady serca), jamy brzusznej (np. nowotwory, zapalenie trzustki, urazy, zapalenie śledziony, tętniak aorty) oraz innych narządów.
O konieczności wykonania badania oraz podania środka kontrastowego decyduje lekarz, który wystawia skierowanie. W związku z zagrożeniem, które niesie ze sobą promieniowanie rentgenowskie, oraz potencjalnym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych po podaniu środków kontrastowych badanie tomografii komputerowej może zostać wykonane wyłącznie ze skierowaniem od lekarza.

Rezonans w Iławie
Od niedawna w iławskim szpitalu funkcjonuje Pracownia Rezonansu Magnetycznego prowadzona przez firmę MR Diagniostic. Dzięki tej współpracy pacjenci Powiatowego Szpitala im. Władysława Biegańskiego mają dostęp do kolejnej metody diagnostycznej.
- Wcześniej, zanim powstała u nas Pracowania Rezonansu Magnetycznego, nasi pacjenci byli kierowani na badania do placówek odległych o kilkadziesiąt kilometrów – mówi Iwona Orkiszewska, dyrektor placówki. – Dzięki nawiązanej współpracy, badania wykonywane są na miejscu.
Badanie rezonansem magnetycznym, podobnie jak RTG i TK, jest całkowicie bezbolesne. Nie powoduje ono żadnych reakcji organizmu, mimo, że siła pola magnetycznego jest kilkadziesiąt tysięcy razy większa niż siła pola magnetycznego Ziemi. Ważne jest aby pacjenci przyjmujący leki poinformowali o tym fakcie lekarza kierującego na rezonans.
Przy pomocy tego badania można uzyskać bardzo dobrej jakości obrazy układu mięśniowego i szkieletowego. MRI jest często wykorzystywane do obrazowania kręgosłupa, naczyń krwionośnych czy serca.
W kolejnym artykule przedstawimy Państwu pozostałe pracownie.


Rezonans magnetyczny pozwala na uzyskanie bardzo dobrej jakości obrazu na przykład układu mięśniowego. Na zdjęciu Joanna Barczak


Ważne fakty o tomografii
Badanie TK obarczone jest wielokrotnie większą dawką promieniowania niż tradycyjne prześwietlenie RTG, ale zwykle nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Jego wynik natomiast może mieć duże znaczenie diagnostyczne.
Należy poinformować personel badający o przyjmowanych lekach, wszelkich uczuleniach oraz ewentualnych powikłaniach przy wcześniejszych badaniach radiologicznych.
Należy zabrać ze sobą dokumentację z dotychczasowych badań obrazowych. Ciąża jest przeciwwskazaniem do wykonania badania tomografii komputerowej. Odstępstwem od tej zasady jest natomiast stan zagrożenia życia ciężarnej (np. poważny wypadek), gdy informacje uzyskane z badania tomografii komputerowej mogą umożliwić uratowanie życia kobiety. Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut i wykonywane jest w pozycji leżącej. Badanie jest niebolesne i nieinwazyjne (chyba, że dożylnie podawany jest kontrast). W trakcie dożylnego podawania kontrastu pacjent może odczuwać uderzenia gorąca i/lub metaliczny smak w ustach. Bardzo ważne jest, by w trakcie badania pozostawać w bezruchu, gdyż każdy ruch powoduje zakłócenia obrazu (tzw. artefakty).
Przed badaniem należy zdjąć wszelkie elementy metalowe z obszaru ciała poddawanego badaniu (kolczyki, pasek, spinki do włosów), gdyż powodują one zaburzenia obrazu.


Pracownia RTG

Pracownia RTG znajduje się w głównej bryle szpitala, w części diagnostycznej przyziemia. Badania ambulatoryjne wykonywane są od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 17.00.  Świadczy usługi dla pacjentów szpitala jak i tych, którzy posiadają skierowanie z innych gabinetów lekarskich. Pacjenci, posiadający skierowanie od lekarza, który podpisał umowę z naszą pracownią, obsługiwani są bezpłatnie. Pracownia wyposażona jest w nowej generacji aparat RTG dający możliwość wykonywania zdjęć o wysokiej rozdzielczości i dobrej jakości diagnostycznej przy małej dawce promieniowania, jakiemu poddawani są pacjenci.
Wydawanie wyników odbywa się w terminie wyznaczonym przez pracownika pracowni RTG. Każde ze zdjęć opisywane jest przez lekarza radiologa. Pacjent otrzymuje płytę CD, na której zapisane jest badanie rentgenowskie wraz z jego opisem.


Przed rezonansem

Przed badaniem nie należy pić kawy i stosować makijażu. Należy z kolei opróżnić pęcherz moczowy.
Nie trzeba być na czczo przystępując do badania, zaleca się jednak zachowanie godzinnego odstępu między posiłkiem a badaniem
Przed badaniem należy wypełnić ankietę, która pomoże personelowi wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do wykonania w badania.
W szatni należy pozostawić wszystkie metalowe lub elektroniczne przedmioty jak klucze, zegarki, breloczki, biżuteria, monety, długopisy, elektroniczne nośniki danych, telefony komórkowe oraz wszelkiego rodzaju karty magnetyczne – w przypadku narażenia na wysokie pole magnetyczne mogą one ulec rozmagnesowaniu i nie nadawać się więcej do użytku.

Tomasz Więcek


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Stanislaw #2881972 | 35.214.*.* 8 mar 2020 08:02

    Ciekawe czy potrafią dokladnie opisać.Przy rtg klatki piersiowej pani stwierdziła,że jestem zdrowy..A mam guzka na płucu. Udalem sie z tym rtg do mojej pani doktor i pokazalem opis.Zrobiono mnie zdrowego,a guzek dalej jest.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Pacjent II #1989035 | 46.186.*.* 8 maj 2016 19:32

    Owszem byłem już tam. Za 4 setki pl, kręgosłup cz. lędźwiowa. Czas oczekiwania: bezterminowy

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5