Radni zdecydowali: podwyżki dla pracowników iławskich jednostek miejskich wstrzymane

2016-04-27 09:32:11(ost. akt: 2016-04-29 10:15:09)
Głosowanie przeciw uchwale

Głosowanie przeciw uchwale

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Najważniejszym punktem poniedziałkowej sesji iławskiej rady było głosowanie w sprawie zmian w budżecie miasta na 2016 rok. W kasie ratusza pojawiło się 4,5 miliona złotych pochodzących z rozliczenia unijnych inwestycji miejskich. Burmistrz przedstawił pomysł na ich rozdysponowanie. Większość radnych była przeciwna (stosunek 10:9) i uchwała została odrzucona. A to oznacza m.in., że zaplanowane podwyżki dla pracowników miejskich jednostek, przynajmniej na razie, nie zostaną przyznane, a niektóre inwestycje będą wstrzymane.
Nerwowo było podczas ostatniej sesji przy punkcie mówiącym o zmianach budżetowych na rok 2016. W budżecie miasta znalazły się dodatkowe pieniądze — i to niemałe — jednak większość radnych postanowiła zagłosować przeciw uchwale przygotowanej przez burmistrza Adama Żylińskiego. Mieli swoje argumenty...

Podwyżki, inwestycje i kontrowersyjne kontenery
Uchwałę można podzielić na dwie części. Jedna mówiła o wydatkach bieżących — to w tym miejscu znajdowała się informacja o podwyżkach dla pracowników jednostek miejskich, w tym m.in. Iławskiego Centrum Kultury, Iławskiego Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, iławskich szkół, przedszkoli i żłobków (w tych ostatnich przypadkach podwyżka nie dotyczyła nauczycieli, tylko szeroko pojętego działu pracowników administracyjnych).

Druga część to wydatki majątkowe — tu już sprawa dotyczyła wielu inwestycji miejskich, m.in. budowy drogi od ronda przy ul. Piaskowej do terenów przemysłowych; trzech ścieżek rowerowych łączących Iławę z gminą wiejską Iława; budowy ulicy Kolejowej; modernizacji budynków komunalnych przy ul. Jagiellończyka 22, Jasielskiej 2, Niepodległości 4a; budowy drogi łączącej ulicę Wiejską z ul. Gdańską, oraz zagospodarowanie przestrzeni publicznej przy dworcu PKP.

Najwięcej kontrowersji wywołuje jednak (ciągle) punkt mówiący o zakupie kontenerów. Mieliby w nich zamieszkać iławianie korzystający z mieszkań socjalnych, jednak nie płacący rachunków za użytkowanie tych lokali. Takie "osiedle" ma powstać przy ul. Kolejowej.

"Nie można głosować pochopnie"
Już podczas przedstawiania opinii trzech komisji na temat uchwały Roman Brzozowski, przewodniczący komisji gospodarki, budżetu i finansów podkreślił, że jego zdaniem radni powinni zagłosować nad punktem mówiącym o zmianach w wydatkach bieżących, natomiast zastanowić się jeszcze nad zmianami w wydatkach majątkowych. Brzozowski proponował, aby pieniądze wymieniane w tej części uchwały (prawie 3,2 mln zł) stały się, póki co, nadwyżką budżetową.

Z przyczyn formalnych uchwały nie można było podzielić na dwa bloki, więc radni głosowali nad całością. Oznaczało to, że za jednym podniesieniem ręki podejmowali decyzję w wielu, bardzo różnych sprawach. Wynik głosowania wyraźnie zaskoczył burmistrza Iławy i jego zastępców. Adam Żyliński mówił, że przez taką decyzję radni wstrzymują wiele ważnych inwestycji.
— Muszę przyznać, że rzeczywiście zdziwiliśmy się decyzją większości radnych, tym bardziej, że posiedzenia komisji nie zapowiadały takiego obrotu sprawy — mówi wiceburmistrz Mariola Zdrojewska.

Jak już jednak wspomnieliśmy, radni mieli swoje argumenty. — Proszę to podkreślić: wszyscy radni są za podwyżkami dla pracowników miejskich jednostek, jednak tej uchwały nie można podejmować pochopnie i ten punkt nie powinien być włożony pomiędzy inne, bardzo sporne punkty — powiedziała nam wczoraj radna Ewa Jackowska, która zagłosowała przeciw.

Będzie drugie głosowanie, jest
szansa na podwyżki (i inwestycje)

To nie koniec tej historii, bowiem radni jeszcze raz, podczas sesji, która odbędzie się w poniedziałek 9. maja, pochylą się nad zmianami proponowanymi przez burmistrza.
••• Na wynik poniedziałkowego głosowania czekali przede wszystkim pracownicy iławskich jednostek miejskich. Znakomita większość z nich podwyżkę miałaby otrzymać od lipca. Inaczej jest z MOPS-em, gdzie podwyżki miały już zostać zadysponowane na marzec 2016, a ewentualne wyrównanie miało zostać wypłacone przy okazji kolejnych wypłat.
— Jeśli uchwała zostanie jednak podjęta, to pracownicy MOPS-u otrzymają wyrównanie za okres od marca — zapowiada wiceburmistrz Zdrojewska.


JAK GŁOSOWALI RADNI

ZA: Andrzej Pankowski, Jerzy Sochacki, Edward Bojko, Grzegorz Przytuła, Tadeusz Lotz, Janusz Zaborowski, Janina Okołowska, Stanisław Milewski, Robert Kowalewski,

PRZECIW: Jerzy Płuciennik, Roman Brzozowski, Wiesław Burdyński, Ryszard Kabat, Elżbieta Lewandowska, Włodzimierz Harmaciński, Ewa Jackowska, Anna Zakrzewska, Elżbieta Prasek, Wojciech Szymański,

Na sesji nie byli obecni radni Aneta Rychlik i Feliks Rochowicz.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5