Szczypiorniak w Iławie — rośnie narybek dla drużyny seniorów Jezioraka

2016-04-19 14:23:21(ost. akt: 2016-04-19 14:50:47)
Skład zespołu. Górny rząd od lewej: K. Jędrychowski, A.Witczak, P. Polak, F. Lesicki, A. Zakrzewski, J. Dreszler, D. Załęski, M. Wojciechowski. Dolny rząd od lewej: D. Mkrtchyan, M. Suchocki, F. Łużyński, D. Żórański

Skład zespołu. Górny rząd od lewej: K. Jędrychowski, A.Witczak, P. Polak, F. Lesicki, A. Zakrzewski, J. Dreszler, D. Załęski, M. Wojciechowski. Dolny rząd od lewej: D. Mkrtchyan, M. Suchocki, F. Łużyński, D. Żórański

Autor zdjęcia: archiwum drużyny

W iławskim gimnazjum nr 2 powstała niedawno drużyna piłki ręcznej, która jednocześnie będzie reprezentowała szkołę i klub ITR Jeziorak. — Może za dwa, trzy lata najlepsi z nich zasilą szeregi pierwszego zespołu, który aktualnie występuje w III lidze seniorów — mówi trener Bogdan Garbino. W gimnazjum planują nawet utworzenie klasy o profilu szczypiorniaka.
Kilka dobrych lat temu piłka ręczna zniknęła ze sportowej mapy Iławy. Na szczęście w zeszłym roku grupa wychowanków Jezioraka Iława, osiągająca niegdyś niezłe wyniki w rozgrywkach młodzieżowych, skrzyknęła się i postanowiła zgłosić drużynę do rozgrywek seniorskiej III ligi. Trenerem został Bogdan Garbino, a więc ten sam szkoleniowiec, który prowadził młody Jeziorak.

Iławianie właśnie kończą sezon 2015/16, ostatnim spotkaniem ligowym będzie wyjazdowy pojedynek z Bellatorem Ryjewo (sobota 23. kwietnia, godzina 16.00). Jak na debiutantów Jeziorak spisuje się całkiem całkiem: zajmuje 4. miejsce w 6-zespołowej, silnej lidze. Na 9 meczów wygrał 4. To dzięki tej ekipie piłka ręczna stała się znów popularna w Iławie. Na domowe mecze przychodzi po 200, 300 a nawet więcej osób. Trzeba pamiętać, że miasto nad Jeziorakiem wychowało już jednego bardzo dobrego szczypiornistę: to były reprezentant Polski Rafał Kuptel, który z orzełkiem na piersi grał m.in. podczas mistrzostw świata.

••• Trener Garbino spokojnie wypełnia swoją misję i stara się zarazić kolejne pokolenia iławian uczuciem do tej drużynowej — walecznej i widowiskowej — dyscypliny sportu.
— Od jakiegoś czasu prowadzę treningi w gimnazjum nr 2, w którym jestem nauczycielem wychowania fizycznego — mówi trener. — Do tej pory trenowaliśmy dla samego trenowania, dla własnej satysfakcji i przyjemności. Postanowiliśmy jednak, że czas się sprawdzić. Stąd też pierwsze pojedynki sparingowe, które w rzeczywistości dla tych chłopaków były meczowym debiutem — dodaje szkoleniowiec.

Do tej pory młoda drużyna z Iławy rozegrała trzy test-mecze. — W Kwidzynie mierzyliśmy się z młodzikami miejscowego MTS-u, którzy należą do krajowej czołówki w swojej kategorii wiekowej. Dla naszych zawodników był to pierwszy w życiu sprawdzian umiejętności i pierwsze rzucone bramki. Spotkaniu towarzyszyły duże emocje, a sam mecz miał szkoleniowy charakter, nawet dobrze nie liczyliśmy wyniku, bo nie o to w nim chodziło — relacjonuje trener Jezioraka, który już dzień później zabrał swoją drużynę na kolejne sparingi.
— Po kilkunastu godzinach odpoczynku wybraliśmy się do Lubawy na dwa mecze kontrolne. W pojedynku z rocznikiem 2001 zremisowaliśmy 14:14, natomiast mecz z grupą starszą przegraliśmy 7:28 — wymienia Garbino.

Zespół nie zniechęca się do gry, bo już w planach ma reprezentowanie Iławy zarówno w rozgrywkach szkolnych, jak i ligowych (liga wojewódzka młodzika bądź juniora młodszego).
— Może za dwa, trzy lata najlepsi z nich zasilą szeregi pierwszego zespołu, który aktualnie występuje w III lidze seniorów — planuje iławski trener. Przy okazji zachęca do rozpoczęcia treningów w drużynie.

— Osoby z rocznika 2001, czyli z drugiej klasy gimnazjum, które chciałyby uczyć się grać w piłkę ręczną zapraszamy do gimnazjum nr 2 przy ulicy Wiejskiej 11 na zajęcia w poniedziałki, wtorki, czwartki w godzinach 17.00-18.30. W tym roku w naszej szkole chcemy powołać klasę 1 rocznika 2003 o profilu piłka ręczna. Uczniów obecnych klas 6 szkół podstawowych, którzy chcieliby znaleźć się w tej klasie, zapraszamy na spotkanie w godzinach treningów grupy starszej. Więcej informacji można uzyskać pod telefonem 727 908 688 — zaprasza Garbino.

Czyżby to oznaczało początek systemu szkolenia piłkarzy ręcznych w Iławie? Tego życzymy iławskiemu klubowi.

DLACZEGO SZCZYPIORNIAK?

Początki polskiej piłki ręcznej, w porównaniu do innych państw europejskich są dość wczesne, gdyż sięgają 1918 r. Związane są one z polskimi legionistami internowanymi w Szczypiornie koło Kalisza, którzy w obozie jenieckim nowej gry nauczyli się od niemieckich strażników. Od nazwy miejscowości grę nazwano „szczypiorniakiem”. Po odzyskaniu niepodległości i włączeniu części Śląska do Polski, piłka ręczna zaczęła się również rozwijać w Krakowie, Łodzi, Warszawie, Lwowie i Poznaniu.
źródło: portal internetowy Związku Piłki Ręcznej w Polsce

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5