Poniedziałek, 10 sierpnia 2020. Imieniny Bianki, Borysa, Wawrzyńca

Odkryją tajemnice Mazurskiej i Chodkiewicza. Przed nami jubileuszowa, 50-ta wycieczka po Iławie     

2016-04-15 09:00:00 (ost. akt: 2016-04-14 11:36:56)

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Mają na swoim koncie 49 wspólnych wycieczek. Teraz spotkają się po raz 50. W sobotę 30 kwietnia odbędzie się kolejna piesza wyprawa organizowana przez Michała Młotka i Dariusza Paczkowskiego. Tym razem – wspólnie z uczestnikami – powędrują ulicami Mazurską i Chodkiewicza. Zbiórka w Porcie Śródlądowym, o godz. 15:00.


– Będzie to nasz mały jubileusz – mówi Dariusz Paczkowski, przewodnik miejski. – Wspólnie z Michałem zorganizowaliśmy do tej pory 49 wycieczek, w których udział wzięło ponad 3500 osób. Dlatego najbliższa wyprawa będzie dla nas wyjątkowa. I z tej okazji przygotowaliśmy dla uczestników, którzy nigdy nie zawiedli, specjalne upominki – dodaje.

Iławscy regionaliści poprowadzili do tej pory uczestników wycieczek ponad trzydziestoma autorskimi trasami zwiedzania – tematycznymi, jak np. „Kulinarne szlaki przedwojennej Iławy” i „Kryminalna historia Iławy” czy miejskimi, wchodzącymi w skład cyklu „Historia jednej ulicy”, w trakcie których przewodnicy zabierali uczestników wypraw do miejsc na co dzień niedostępnych, jak np. do podziemi kościoła gotyckiego czy schronów przeciwlotniczych, znajdujących się na terenie lokomotywowni.

To właśnie w ramach cyklu „Historia jednej ulicy” odbędzie się kolejna piesza wycieczka – będzie to już jedenasta wyprawa po iławskich ulicach. Do tej pory uczestnicy wypraw odkrywali tajemnice ulic Sienkiewicza, Kościuszki, 1 Maja, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego, Niepodległości, Biskupskiej, Jagiełły,  Konstytucji 3 Maja i Wojska Polskiego. Tym razem przyszła pora na ulice Mazurską i Chodkiewicza. Jubileuszowa wycieczka odbędzie się 30 kwietnia. Zbiórkę przewidziano na parkingu przy nowym porcie (ul. Chodkiewicza 5). Początek wyprawy zaplanowano na godzinę 15:00.

Kwietniowa wyprawa będzie okazją do przybliżenia historii związanych z początkiem zagospodarowania półwyspu – późniejszego osiedla willowego. – Opowiemy między innymi o początkach turystyki nad Jeziorakiem i o ciekawostkach związanych z hotelem „Kormoran”, który po latach starań doczekał się przebudowy – informuje Michał Młotek. – Zaprezentujemy niepokazywane do tej pory publicznie zdjęcia, część z nich pochodzi z archiwów prywatnych – dodaje.

W trakcie wycieczki zbierane będą podpisy pod petycją w sprawie upamiętnienia na dworcu w Iławie kurierów Akcji N. Do tej pory pod petycją podpisało się już kilkadziesiąt osób, które 5 marca uczestniczyły w wyprawie do Działdowa „Zakon krzyżacki a Iława, czyli jak w średniowieczu żyło się nad Jeziorakiem?”.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. swój #1976655 | 83.14.*.* 15 kwi 2016 14:01

  ten blok na zdjęciu to nie Mazurska a Plażowa 7

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages