Czwartek, 6 sierpnia 2020. Imieniny Jakuba, Sławy, Wincentego

Pożar trawy i trzcin na brzegu bagienka na iławskim Gajerku [ZDJĘCIA]

2016-03-25 12:01:30 (ost. akt: 2016-03-25 12:17:54)

Autor zdjęcia: internauta

— Jak pokazują statystyki, w 90 procentach pożary traw i terenów zielonych wywołane są przez czynnik ludzki — mówi Krzysztof Rutkowski, rzecznik prasowy komendy powiatowej państwowej straży pożarnej w Iławie. Tak też mogło być w przypadku wczorajszego pożaru, z którym strażacy walczyli na brzegu bagienka na osiedlu Gajerek w Iławie.

— Tuż po godzinie 13. dwa zastępy straży ruszyły wczoraj do pożaru na ulicę Nowomiejską w Iławie. Nad bagienkiem paliła się trawa oraz trzciny. Akcja trwała dokładnie 57 minut, pożar objął ok. 200 metrów kwadratowych powierzchni — relacjonuje rzecznik prasowy iławskiej PSP.

Ciężko jest teraz odpowiedzieć na pytanie, jak doszło do pożaru. Statystyki przytoczone przez Krzysztofa Rutkowskiego jasno wskazują na to, że najczęściej do tego typu zdarzeń dochodzi przez nieumyślne (lub celowe) zachowanie ludzi. Tak też mogło być w tym przypadku.
— Fakt, że teren w okolicach tego zbiornika jest trochę podmokły nie ma większego znaczenia, ponieważ rośliny po zimie znajdują się w takim stanie, że bez problemu zajmują się ogniem — dodaje rzecznik.


Strażacy uporali się z ogniem, który na szczęście nie przeniósł się np. na posesje domków jednorodzinnych na Gajerku, jednak Krzysztof Rutkowski podkreśla, że pożary traw i nieużytków zielonych mogą nieść za sobą poważne skutki, z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę.
— Najlepszym przykładem jest pożar traw, do którego doszło w zeszłym roku za zakładami produkcyjnymi iławskiego Animexu. Wówczas z ogniem walczyły jednostki z praktycznie całego powiatu, spłonęło 16 hektarów łąki. Na szczęście pożar nie objął ogrodów działkowych oraz zakładu. Ten przypadek pokazuje nam jednak dobitnie, że takie zdarzenia nie są błahostką — tłumaczy kpt. inż. Rutkowski.

Chcesz poznać statystyki dotyczące pożarów traw, nieużytkowanych powierzchni rolniczych, upraw rolnych, łąk, rżyska, itp.? Zajrzyj na stronę iławskiej straży pożarnej.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages