Wtorek, 4 sierpnia 2020. Imieniny Dominiki, Dominika, Protazego

Strażacki raport — od pożaru domku do akcji z zatrzaśniętymi drzwiami przez półtoraroczne dziecko

2016-03-08 09:59:12 (ost. akt: 2016-03-08 10:17:57)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Informacje z działań straży pożarnej w okresie od 29 lutego do 7 marca przedstawia Krzysztof Rutkowski, rzecznik prasowy komendy powiatowej państwowej straży pożarnej w Iławie.

29 lutego – Siemiany – pożar domku letniskowego. Do zdarzenia zadysponowano łącznie pięć wozów strażackich. Na miejscu okazało się, że pali się ocieplenie wnętrza ściany domku letniskowego, a właściciel, który odłączył wcześniej prąd przy pomocy węża ogrodowego wlewał wodę do wnętrza ściany przez wypalony otwór. Strażacy musieli dokładnie sprawdzić i zlokalizować miejsca, w których panowała jeszcze wysoka temperatur. Odkręcono pokrycie ścian i dogaszono tlącą się drewnianą konstrukcję i ocieplenie, dodatkowo wszystkie elementy sprawdzono przy użyciu kamery termowizyjnej.

1 marca – Chełmżyca – osobowa Toyota wpadła do rowu. Mimo, że podróżująca pojazdem kobieta i jej pięciomiesięczne dziecko znajdowali się poza pojazdem w momencie przybycia służb, to profilaktycznie przetransportowano kobietę i dziecko do iławskiego szpitala. Strażacy po odłączeniu akumulatora i sprawdzeniu czy z auta nic nie wycieka, na potrzeby działań kierowali ruchem drogowym.

2 marca – Lubawa – Zatrucie tlenkiem węgla. Nad ranem do iławskiej straży wpłynęło zgłoszenie o możliwym zatruciu tlenkiem węgla w mieszkaniu jednej z kamienic przy ulicy Grunwaldzkiej w Lubawie. Na miejscu zastano kobietą z czwórką dzieci, wszyscy uskarżali się na złe samopoczucie, zawroty głowy i mdłości, czyli typowe objawy zatrucia czadem. Co gorsze, mimo, że piece znajdujące się w pomieszczeniach były wygaszone to wskazania urządzeń pomiarowych wskazały na groźne dla życia stężenie gazu.

Kobieta z dziećmi zabrana została z objawami poważnego zatrucia do szpitala w Olsztynie.
Wykonane pomiary wskazywały na stan w chwili już po otwarciu drzwi i wstępnym przewietrzeniu, nie wiadomo, jak wysoki poziom tlenku mógł znajdować się w pomieszczeniach wcześniej.
Pamiętajmy, nie należy lekceważyć żadnych nawet najmniejszych objawów i natychmiast alarmować służby ratownicze, a w przypadku pieców znajdujących się w pomieszczeniach mieszkalnych tzw. kaflaków zaopatrzyć się w czujkę tlenku węgla.

2 marca – Iława ul. Wyszyńskiego – plama oleju z uszkodzonego pojazdu na chodniku

2 marca – Iława ul. Niepodległości, pożar drzewa.

4 marca – Laseczno – Zderzenie ciężarówki z samochodem dostawczym. Do stosunkowo niegroźnego wypadku doszło na drodze krajowej nr 16 w okolicach miejscowości Laseczno, gdzie samochód ciężarowy zderzył się czołowo z autem dostawczym, którym podróżował jedynie kierowca. W momencie dojazdu kierowca "dostawczaka" znajdował się poza pojazdem, jednak po udzieleniu wstępnej pomocy medycznej został zabrany do iławskiego szpitala. Droga była całkowicie zablokowana, a działania straży polegały na likwidacji wycieków i usunięciu pozostałości powypadkowych z jezdni.

4 marca – Susz – zapach dymu wyczuwalny na klatce schodowej.

5 marca – Lubawa – pożar budynku kostnicy przy ulicy Grunwaldzkiej. Nocny wyjazd lubawskich strażaków wymagał nawet użycia miejscowego podnośnika, dzięki któremu strażacy usuwali dachówki i dogaszali palącą się konstrukcję zabytkowego budynku. Dochodzenie w sprawie przyczyn powstania pożaru prowadzi policja.

6 marca – Goryń – pożar sadzy w domu jednorodzinnym.

6 marca – Dąbrówka – otwarcie drzwi do mieszkania na prośbę zespołu ratownictwa medycznego

6 marca – Susz, os. Brzostowe - pożar śmietnika kontenerowego.

7 marca – Stradomno – pożar ładowarki. Zastępy z Iławy i Stradomna zadysponowane zostały do palącej się ładowarki. Sam pojazd uległ całkowitemu zniszczeniu, jednak w momencie pożaru znajdował się w pobliżu budynków inwentarskich, co mogło stanowić zagrożenie. Po dogaszeniu ładowarki przez pewien czas strażacy ze Stradomna pozostali na miejscu, aby sprawdzić czy po odparowaniu pojazd i jego nagrzane elementy nie zaczną się ponownie palić.

7 marca – Smolniki – pożar śmietnika kontenerowego.

7 marca — Iława, ul. Kazimierza Odnowiciela — otwarcie drzwi do mieszkania. O 13.51 iławscy strażacy zostali poinformowani o zdarzeniu, do jakiego doszło w bloku mieszkalnym. Jak się okazało, 1,5 roczne dziecko zatrzasnęło drzwi do mieszkania od wewnątrz, matka znajdowała się poza mieszkaniem. Zastęp straży ze sprzętem odpowiednim do tego typu zdarzeń otworzył drzwi.

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages