środa, 14 listopada 2018. Imieniny Emila, Laury, Rogera

Codzienność iławian w XVI-XVII wieku

2016-02-27 20:05:32 (ost. akt: 2016-02-27 20:05:40)

Życie codziennie mieszkańców Iławy w XVI-XVII wieku przybliżone przez dr. Jerzego Kiełbika będzie tematem kolejnego spotkania z historią w iławskiej bibliotece.

Dawne miasto pruskie miało swój całkowicie odmienny od dzisiejszego rytm. Życie ludzkie oplecione było szeregiem przepisów czy zasad dziś niezrozumiałych lub obcych. Codzienna egzystencja dostosowana była w znacznie większym niż dziś stopniu do rytmu natury. Czas odmierzany był przez święta kościelne i bicie dzwonów. Małżeństwo, prawe poczęcie potomków miały konsekwencje, które wpływały na całe życie dzieci, także ich dorosłą egzystencję. Śmierć zaś była znacznie bardziej nieuchronna i bliska niż dziś.

Dr Jerzy Kiełbik historyk, pracownik Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, obecnie pracuje między innymi nad zagadnieniami historii małych miast pruskich.

Na wykład o dawnym życiu mieszkańców Iławy w kontekście codzienności i regulujących ją przepisów wilkierza miejskiego zapraszają Burmistrz Miasta Iławy oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Iławie w piątek 11 marca 2016 roku o godz. 18:00 do Czytelni Ogólnej MBP, Iława, ul. Jagiellończyka 3.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: MBP

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages