Sobota, 31 października 2020. Imieniny Augustyny, Łukasza, Urbana

Popierajcie swojego sołtysa

2016-02-01 15:10:20 (ost. akt: 2016-02-01 15:21:00)

Co było pierwsze jajko czy kura? Nie wiadomo. Tak samo, jak nie wiemy czy pierwsze było sołectwo czy sołtys. W każdym razie urząd sołtysa jest równie stary jak państwo polskie. Sołtysi pojawili się u nas już w czasach pierwszych Piastów.

Rola sołtysa w życiu naszych wsi jest trudna do przecenienia. Urząd sołtysa to podstawowe i zarazem pierwsze ogniwo samorządowe na polskiej wsi. Dobry sołtys potrafi skupić wokół siebie lokalną społeczność, zaktywizować ją i wspólnie realizować cele, które przynoszą korzyść mieszkańcom.

Sołtysi w historii Polski pojawili się w XII wieku. W tamtych czasach sołtys miał we wsi bardzo dużą władzę. Był na przykład sędzią. W odrodzonej Polsce (od 1990 roku) sołtys jest reprezentantem społeczności wiejskiej i działa na podstawie uprawnień nadanych mu przez radę gminy.

Sołtys to oczywiście urząd, ale w dzisiejszych czasach to przede wszystkim lider lokalnej społeczności. Takich najaktywniejszych liderów chcemy pokazać. Stąd pomysł na zorganizowanie plebiscytu SMS (koszt wysłania sms to 1,23 zł brutto) na "Super Sołtysa 2016" Powiatu Iławskiego.

Nasz plebiscyt wystartuje 9 lutego. Zakończymy go 3 marca, kilka dni przed Dniem Sołtysa, które obchodzimy corocznie 11 marca.

Plebiscyt „Super Sołtys 2016” jest przede wszystkim dobrą okazją do złożenia podziękowań za owocną pracę wszystkim Sołtysom z terenu naszego powiatu. Szczegółowe informacje o naszym Plebiscycie podamy w najbliższym wydaniu "Gazety Iławskiej" (05.02.2016) oraz na stronie ilawa.wm.pl.

Zgłoś swojego sołtysa: Teraz czekamy na Wasze zgłoszenia. Termin zgłaszania kandydatur upływa 22.02.2016 roku o godzinie 16. Przysyłacie kandydatury swoich sołtysów, najlepiej z dłuższym lub krótszym uzasadnieniem na adres:

ilawa@gazetaolsztynska.pl

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages