Trening zdrowotny dla Babci i Dziadka

2016-01-21 13:07:19(ost. akt: 2016-01-21 11:41:09)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Największą sprawnością fizyczną cechują się z reguły ludzie w wieku 20 – 30 lat, potem niestety zaczynają słabnąć mięśnie, sztywnieć stawy, szybkość wykonywanych ruchów nie jest już ta sama, a ilość tkanki tłuszczowej wrasta.
W wieku powyżej 45 lat organizm dopadają choroby związane ze starzeniem się układów krwionośnego, oddechowego, kostnego. Nie oszczędzają go również choroby serca, osteoporoza, cukrzyca.
No dobrze, wiemy już, że czas nie jest naszym sprzymierzeńcem, ale nie ma się co martwić, bo nie jest tak do końca. Nie cofniemy go, ale możemy zwolnić jego destrukcyjne działanie i to w bardzo odczuwalnym stopniu. I znowu to samo: aktywność fizyczna lekarstwem na wszystko. Tak właśnie na wszystko, a konkretne argumenty mówią same za siebie.

Efektami fizycznymi prawidłowo prowadzonego treningu w każdym wieku jest wzrost masy mięśniowej u mężczyzn i ujędrnianie ciała u kobiet, poprawa postawy ciała i koordynacji ruchowej, zwiększenie zakresu ruchu w stawach. Drugą grupą są efekty psychospołeczne tak bardzo istotne dla naszego funkcjonowania na co dzień. Jest to przyjemność, którą sprawiają nam ćwiczenia, pobudzenie procesów przemiany materii pozwalających nam zużywać więcej kalorii. Za najważniejszą zaletę uważam profilaktykę chorób układu krążenia i serca.

Ja trening obwodowy traktuję jako najlepszy dla seniorów. Rozwija on pod kątem wytrzymałościowo – siłowym. Jego zróżnicowanie zapobiega nudzie i pozwala wplatać ćwiczenia dynamiczne. Polega na wybraniu sobie od 7 do 10 ćwiczeń i dobranie na początek takiego obciążenia, aby zrobić około 15 powtórzeń.

Następnie odpoczywamy 15 – 30 sekund i przechodzimy do następnego ćwiczenia. Po zakończeniu wszystkich robimy 2 minuty przerwy na rozciąganie i powtarzamy obwód. Na początek przygody dwa obwody w zupełności wystarczą. Po skończonej sesji robimy 15 minut delikatnego rozciągania, aby wyciszyć organizm..

Chcesz sprawić Babci i Dziadkowi niepowtarzalny prezent to umów ich z profesjonalnym trenerem na serię treningów, w której wytłumaczy jak sobie pomóc, a nie zaszkodzić co niestety grozi osobom samodzielnie próbującym swoich sił. Najważniejsza jest prawidłowa technika wykonywanych ćwiczeń, ich tempo i dobór obciążenia. Pozdrawiam!!!

Patryk Dągowski, trener personalny

* Autor jest instruktorem siłowni i pływania, wielokrotnie uczestniczył w zawodach pływackich i triathlonowych.



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5