Piątek, 25 maja 2018. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Kolejne włamania do mieszkań w Iławie. Złodzieje wynoszą m.in. biżuterię i sprzęt elektroniczny

2015-12-11 14:51:23 (ost. akt: 2015-12-11 14:58:15)
zdjęcie jest ilustracją do tekstu

zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: sxc.hu

W październiku informowaliśmy o serii włamań do mieszkań w różnych punktach Iławy. W ciągu ostatnich kilkunastu dni do naszej redakcji dotarły informacje o kolejnych przypadkach działań złodziei. Dziś fakt ten potwierdziła iławska policja.

Według naszych informacji do włamań i kradzieży miało dochodzić – podobnie zresztą jak w poprzednim przypadku – m.in. w blokach mieszkalnych na osiedlu Gajerek. Mowa wcześniej była także o osiedlu Podleśnym i innych punktach miasta.

Z domów miały ginąć cenne przedmioty, m.in. pieniądze, biżuteria i sprzęt elektroniczny (zwłaszcza łatwe do wyniesienia laptopy). Złodzieje mieli upodobać sobie mieszkania na parterach, a wchodzili przeważnie przez drzwi balkonowe. Szczególnie zagrożone mają być mieszkania z balkonami znajdującymi się blisko ziemi. Do włamań miało dochodzić w nocy, ale także w ciągu dnia.

Zwróciliśmy się w tej sprawie z pytaniami do Joanny Kwiatkowskiej z komendy powiatowej policji w Iławie. Rzeczniczka prasowa potwierdziła nasze informacje.
- W ostatnim czasie odnotowaliśmy kilka przypadków włamań do mieszkań w różnych rejonach miasta. Sprawca bądź sprawcy wyważając drzwi balkonowe lub okna, wchodzili do mieszkań skąd kradli wartościowe przedmioty – mówi Joanna Kwiatkowska.

- Obecnie prowadzimy czynności zmierzające do ustalenia sprawców i przedstawienia im zarzutów – dodaje rzeczniczka iławskiej policji, która apeluje o odpowiednie zabezpieczenie naszych mieszkania i tego, co się w nich znajduje.

Mówi Joanna Kwiatkowska. — Pamiętajcie państwo o właściwym zabezpieczeniu mieszkania. Oto kilka rad jak uchronić cenne przedmioty przed kradzieżą, jak uniknąć włamania do swojego domu. Aby czuć się bezpiecznie przede wszystkim należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
- pozamykajcie dokładnie wszystkie zamki w drzwiach i oknach stosując różnego rodzaju zabezpieczenia techniczne dostępne na rynku, np. alarmy, rolety antywłamaniowe, atestowane zamki do drzwi lub klamek okiennych z wkładką zabezpieczającą,
- mając alarm domowy nie zapomnijcie go uruchomić,
- sprawdźcie, czy wszystkie urządzenia w domu są wyłączone,
- nie informujcie wszystkich, że wyjeżdżacie do rodziny czy na wypoczynek i prędko nie wrócicie,
- przed wyjazdem wyciągnijcie Waszą korespondencję ze skrzynki oraz poproście, aby sąsiedzi robili to systematycznie do Waszego powrotu.
- jeśli Wasi sąsiedzi pozostają w domu, poproście ich aby zwrócili uwagę na Wasze mieszkanie, zostawcie im adres lub telefon miejsca dokąd się udajecie, jeśli możecie, dajcie im klucze od mieszkania, by mogli wejść i zapalić czasem światła udając Waszą obecność w domu,

Ofiarą przestępców stają się osoby, które zapominają, są roztargnione, czy zbyt ufne a także, które niewłaściwie zabezpieczają cenne przedmioty dlatego
- jeśli możecie, to kosztowności lub inne cenne rzeczy zdeponujcie w skrytkach bankowych. Warto porobić zdjęcia, zapisać markę i numer indywidualny, a nawet oznakować cenne przedmioty, aby po kradzieży czy włamaniu do mieszkania, dokładniej określić co zginęło
- niebezpieczne są także przygodne znajomości szczególnie pod wpływem alkoholu. Tak poznanych osób pod żadnym pozorem nie powinniśmy zapraszać do naszego mieszkania.
- porozmawiajmy z naszymi dziećmi aby również nie opowiadały innym osobom np. na podwórku, co rodzice mają w domu, a już w żadnym przypadku nie wpuszczały ich do domu, gdy są same
- zwracajmy także uwagę na osoby, których nie znamy a kręcącą się bez wyraźnego powodu po naszej klatce schodowej. Podejdźmy i zapytajmy czy potrzebują pomocy. Często spłoszy to potencjalnego złodzieja, ale także mamy wtedy okazję aby dokładnie przyjrzeć się tej osobie i zapamiętać jej rysopis. Pamiętajmy, że przestępca zawsze dąży do utrzymania anonimowości. Jeżeli podejrzewamy, że jest to przestępca poinformujmy o tym policję.
Należy pamiętać, że prawie codziennie dochodzi do kradzieży bądź kradzieży z włamaniem dlatego powyższe rady warto zapamiętać i się do nich stosować aby czuć się bezpiecznie.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Doni #2014968 | 89.76.*.* 23 cze 2016 08:36

  No jak gdzies sie wyjezdza to człowiek myslami jest juz na wyjezdzie i moze zapomniec dobrze zabezpieczyc mieszkanie. A złodzieje nie spia. Ludzie korzystają z róznego rodzaju alarmów, dobrych okien i drzwi antywłamaniowych. Dobrym zabezpieczeniem są też fotopułapki, ja akurat korzystam z modelu TV-63M FP.005 i mysle ze w przypadku wlamania moze sie przydac

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Do czasu... #1879209 | 88.156.*.* 11 gru 2015 15:22

  muszą wpaść

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages