Czwartek, 16 sierpnia 2018. Imieniny Joachima, Nory, Stefana

W sobotę poznamy dzieje ulicy Jagiełły w Iławie

2015-11-25 16:35:11 (ost. akt: 2015-11-25 16:40:54)
Dariusz Paczkowski i Michał Młotek zapraszają na wycieczkę

Dariusz Paczkowski i Michał Młotek zapraszają na wycieczkę

Autor zdjęcia: Archiwum gazety

W listopadzie ulica Jagiełły, w grudniu – na zakończenie cyklu „Historia jednej ulicy” – Konstytucji 3 Maja. Tak do końca tego roku prezentuje się plan wycieczek pieszych organizowanych przez dwóch miłośników Iławy: Michała Młotka i Dariusza Paczkowskiego.

Najbliższa wycieczka odbędzie się już w sobotę 28 listopada. Uczestnicy wyprawy o godzinie 14:00 wyruszą spod siedziby Nadleśnictwa Iława (ul. Królowej Jadwigi 30). Zwiedzą ulicę Jagiełły.

– Ulica Jagiełły, dawna ulica „Do Iławki”, to dziś tylko niepozorna uliczka – mówi Michał Młotek, organizator i pomysłodawca wycieczek.
– Dawniej jednak pełniła ważne funkcje strategiczne. Była to nie tylko droga dojazdowa do koszar piechoty, ale też do wartowni, z których obserwowano ruch kolejowy. Tylko nieliczni mieszkańcy pamiętają, że dawniej łączyła się z ulicą Towarową i była bardzo popularnym miejscem spacerów – dodaje.
Po wiadukcie drogowym, który przebiegał nad linią kolejową Toruń – Olsztyn i który łączył ulice Jagiełły i Towarową, pozostały tylko przyczółki i wybrukowane fragmenty drogi.
– To niezwykłe miejsce, tajemnicze i zagadkowe – informuje Dariusz Paczkowski, przewodnik miejski. – Ukazanie jego historii będzie dla nas dużym wyzwaniem, bo też niewiele pozostało z dawnej świetności tego miejsca, ale z pewnością damy radę – dodaje.

Przewidziano prezenty dla uczestników wycieczki
Udział w wycieczce jest, oczywiście, nieodpłatny. Dodatkowo, wszyscy uczestnicy, którzy przejdą całą trasę wycieczki, otrzymają w prezencie reprodukcję przedwojennego planu Iławy. To jednak nie koniec niespodzianek. Podobnie, jak w trakcie poprzednich wypraw, uzupełnieniem opowieści miłośników Iławy będą unikatowe materiały ilustracyjne i archiwalne, ukazujące piękno przedwojennego miasta.


To będzie ósma wycieczka
Będzie to już ósma wycieczka, przygotowana przez iławskich regionalistów w ramach cyklu „Historia jednej ulicy”, organizowanego w roku 710 rocznicy lokacji Iławy. Do tej pory uczestnicy wypraw odkrywali tajemnice ulic Sienkiewicza, Kościuszki, 1 Maja, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego, Niepodległości i Biskupskiej. Cykl – w grudniu – zakończy wycieczka ulicą Konstytucji 3 Maja.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages