Światowy Dzień Rzucania Palenia w Gimnazjum nr 1 w Iławie

2015-11-24 12:00:27(ost. akt: 2015-11-24 12:34:03)
Głos podczas konferencji zabrała m.in. Jolanta Labiś, Powiatowy Inspektor Sanitarno-Epidemiologiczny w Iławie

Głos podczas konferencji zabrała m.in. Jolanta Labiś, Powiatowy Inspektor Sanitarno-Epidemiologiczny w Iławie

Autor zdjęcia: Archiwum Sanepidu

W Gimnazjum Samorządowym nr 1 w Iławie odbyła się powiatowa konferencja z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia. Została ona zrganizowana przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Iławie i Gimnazjum Samorządowe nr 1 w Iławie.
Na konferencję przybyli nauczyciele, pielęgniarki i reprezentacje trzech uczniów ze szkół powiatu iławskiego oraz komendant Straży Miejskiej w Iławie. Wszystkich gości przywitała Aleksandra Skubij, dyrektor Samorządowego Gimnazjum nr 1 w Iławie, Jolanta Labiś, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Iławie, przedstawiła podstawy prawne i uzasadnienie epidemiologiczne prowadzenia działań antytytoniowych. Pracownik Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej sanepidu, Iwona Marchlewska, omówiła szkodliwe skutki zdrowotne i dane epidemiologiczne palenia tytoniu oraz działania antytytoniowe prowadzone na terenie powiatu iławskiego w latach 2014/2015.

Natomiast Beata Niksa, nauczyciel Samorządowego Gimnazjum nr 1, przedstawiła cele i zadania programu „Bezpieczna szkoła”. Pomiędzy wykładami odbyły się różne formy profilaktyczne w wykonaniu młodzieży szkolnej z gimnazjum: piosenka, teatrzyk, spot, wystawa prac plastycznych wykonanych przez uczniów. Wśród uczestników rozprowadzono ulotki antytytoniowe.


Palenie bierne jeszcze groźniejsze niż samo palenie

Wdychanie dymu tytoniowego szkodzi palącym jak i niepalącym. Społeczeństwo nadal nie do końca zdaje sobie sprawę jak BARDZO GROŹNE JEST WDYCHANIE DYMU TYTONIOWEGO Z PAPIEROSA PALONEGO PRZEZ INNĄ OSOBĘ.
Wykazano, iż boczny strumień dymu tytoniowego zawiera od 5 do 15 razy więcej tlenku węgla i od 2 do 20 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez palaczy. Taki dym zawiera również wiele substancji alergizujących, powodujących np. łzawienie oczu, podrażnienie błony śluzowej nosa, kaszel,
nawracające zakażenia układu oddechowego i w konsekwencji astmę.
WDYCHANIE DYMU WYDYCHANEGO PRZEZ PALACZY, ZWIĘKSZA U OSÓB NIEPALĄCYCH RYZYKO WYSTĄPIENIA RAKA PŁUC I CHORÓB SERCA, ponadto osłabia ich zdolność do pracy, zmniejsza wydajność, demobilizuje i pogarsza samopoczucie. Spośród dorosłych niepalących 28% jest narażonych na środowiskowy dym tytoniowy. W 2011 roku około 600 tys. osób niepalących zmarło z powodu narażenia na bierne palenie.

Iwona Marchlewska


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5