Sobota, 15 grudnia 2018. Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny

Duńska delegacja odwiedziła Oczyszczalnię Ścieków w Dziarnach

2015-11-09 17:40:24 (ost. akt: 2015-11-09 17:43:09)
Duńczycy zwiedzili oczyszczalnię ścieków w Dziarnach

Duńczycy zwiedzili oczyszczalnię ścieków w Dziarnach

Autor zdjęcia: Magdalena Rogatty

W maju tego roku delegacja z Iławskich Wodociągów uczestniczyła w warsztatach branżowych w Danii. Tym razem to Duńczycy przyjechali do Iławy. Podczas październikowego pobytu odbyła się wizyta studyjna na oczyszczalni ścieków w Dziarnach.

— Duńska grupa odwiedziła Polskę w celu lepszego zrozumienia oczekiwań i wyzwań jakie czekają ich na polskich oczyszczalniach ścieków – mówi Piotr Kowalski, kierownik oczyszczalni ścieków w Dziarnach. Oczekiwania względem spotkania w Polsce dotyczą osiągnięcia porozumienia, co do kontynuowania procesu współpracy. Oczyszczalnie, które wyrażą chęć dalszej współpracy, będą wspólnie z grupą duńską określać ramy przyszłej pracy. Duńska strona chce zaoferować polskim oczyszczalniom swoją wiedzę poprzez wprowadzenie modelu, który byłby wdrożony na polskich obiektach, dając jasny obraz energochłonności wszystkich procesów. Później chce wyposażyć oczyszczalnie ścieków w system monitoringu on-line i wszystkie inne urządzenia potrzebne do modernizacji instalacji. Oczyszczalnie, które są zainteresowane w przyszłości współpracą z duńską stroną rozpoczną wdrażanie tego projektu.

Uczestnicy ze strony duńskiej:
Allan Bruus - Managing Director Middelfart WWTP,
Søren Brunn Hansen - Managing director Envidan,
• Jacob Kragh - Engineer from Envidan,
Peder Steffensen from Picca - Engineer,
Karolina Osipowska from CLEAN.
Ze strony Gdańskiej Fundacji Wody w wizycie wziął udział Zbigniew Sobociński – Prezes Zarządu.Majowe warsztaty w Danii, w których uczestniczył prezes iławskiej spółki wodociągowej Andrzej Kolasiński i kierownik oczyszczalni Piotr Kowalski, miały na celu pokazanie stronie polskiej możliwości poprawy efektywności energetycznej na oczyszczalni ścieków.
— Celem duńskich warsztatów było ugruntowanie zaufania między polską i duńską stroną w celu umożliwienia przyszłej współpracy i aby zainicjować potencjalną współpracę w konkretnych projektach dotyczących funkcjonowania oczyszczalni ścieków – mówi Piotr Kowalski. — Duńska grupa chciała przedstawić możliwości, które zastosowane w ich własnych oczyszczalniach ścieków mogłyby zmodernizować istniejące na polskich oczyszczalniach obiekty i procesy, w taki sposób, by były bardziej wydajne i energooszczędne. Dlaczego właśnie naszą oczyszczalnię zaproszono na warsztaty? Polskie oczyszczalnie zostały wybrane pod kątem bycia liderami na polskim rynku w swojej branży i poszukującymi nowych inspiracji. Duńska grupa opracowała model, który dokładnie określa linię bazową - zużycie energii na oczyszczalni ścieków. Na podstawie modelu możliwe jest, wraz z systemem monitoringu on-line, tworzenie i wizualizacja aktualnego zużycia energii w systemie i we wszystkich procesach na oczyszczalni ścieków - zapewniając dokładny obraz, które procesy i jakie urządzenia są najbardziej energochłonne. Model ten został stworzony w celu udokumentowania oszczędności energii osiągniętych po modernizacji obiektu. Po określeniu jednostek i procesów zużywających energię jest możliwość wyposażenia i dokonania niezbędnych zmian w celu zmiany oczyszczalni z energochłonnej na oczyszczalnię z zerowym zużyciem, a nawet na produkującą energię.
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages