Kamiński, Przybyła, Gralak, Mądry — przybliżamy sylwetki Zasłużonych dla miasta Iława

2015-10-28 17:00:59(ost. akt: 2015-10-28 17:27:11)
Od lewej strony Jan Kamiński, Aleksander Mądry i Roman Przybyła

Od lewej strony Jan Kamiński, Aleksander Mądry i Roman Przybyła

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Mamy nowych Zasłużonych dla miasta Iława. Ostatnio statuetki z rąk burmistrza Adama Żylińskiego odebrali Jan Kamiński, Roman Przybyła i Aleksander Mądry, zaszczytny tytuł przyznano także pośmiertnie Andrzejowi Gralakowi.
Do uroczystego wręczenia statuetek, które swym wyglądem (żaglówka) od razu kojarzą się z Iławą, doszło podczas konferencji naukowej poświęconej rocznicy 710-lecia lokacji miasta nad Jeziorakiem. Przy okazji relacji z konferencji w kilku słowach wspomnieliśmy o tym wydarzeniu. Uznaliśmy jednak, że sylwetki osób, które otrzymały tytuł Zasłużonego, trzeba przybliżyć naszym czytelnikom i internautom.

Poniżej uzasadnienie i życiorysy czterech iławian, którzy trafili do tego zacnego grona. Przypomnijmy: tytuł "Zasłużony dla miasta Iława" może otrzymać mieszkaniec miasta, natomiast tytuł Honorowego Obywatela może otrzymać tylko osoba niebędąca iławianką/ iławianinem.

Uzasadnienia i życiorysy pochodzą z nadającej tytuły uchwały rady miasta.

JAN KAMIŃSKI
Nadaje się tytuł Zasłużony dla Miasta Iława Panu Janowi Kamińskiemu za wieloletnie zaangażowanie i pracę na rzecz ruchu działkowego na Warmii i Mazurach, a w szczególności na terenie Iławy oraz działalność społeczną, która doprowadziła ogrody działkowe do wysokiego poziomu rozwoju.

Jan Kamiński urodził się 3 października 1936 roku, jest mieszkańcem Iławy od 1946 roku. Od 1972 roku pełni funkcję prezesa ROD „Grządka" w Iławie, a od 1985 roku prezesa kolegium prezesów w Powiecie Iławskim. Od 1980 roku jest członkiem Okręgowego Zarządu PZD, pełniącym funkcję Wiceprezesa.
Zaangażowanie Pana Jana Kamińskiego w sprawy Związku jest bardzo duże. Działa na rzecz zagospodarowania ogrodów i działek, ochrony środowiska, a także promocji Związku w prasie lokalnej. Jest współautorem monografii "Rozwój ogrodnictwa działkowego na Warmii i Mazurach" oraz wydanej przez Krajową Radę PZD książki „Jak powstawały ogrody działkowe?".
Na przestrzeni kilkudziesięciu lat działalności społecznej na rzecz ogrodnictwa działkowego na Warmii i Mazurach, a szczególnie na terenie Iławy, dał się poznać jako aktywny działacz o wysokiej kulturze, zdyscyplinowaniu, poczuciu odpowiedzialności oraz wrażliwości na sprawy ludzkie.

Za swoją wieloletnią działalność na rzecz ogrodnictwa uhonorowany został wieloma odznaczeniami, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, wieloma odznaczeniami miasta Iława oraz odznaczeniami związkowymi.

ROMAN PRZYBYŁA
Nadaje się tytuł Zasłużony dla Miasta Iława Panu Romanowi Przybyle za wieloletnie zaangażowanie w działania na rzecz naszej iławskiej wspólnoty, za szczególne osiągnięcia w pracy z młodzieżą, ogromny wpływ na rozwój filatelistyki w Iławie oraz podjęcie inicjatywy budowy krytej pływalni.

Roman Przybyła urodził się 1 października 1947 r. w Iławie. Jako rodowity iławianin uczęszczał do szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego w Iławie. W wieku 16 lat wstąpił do szkoły wojskowej, po ukończeniu której zdobywał kolejne stopnie awansu zawodowego od podoficera, chorążego aż po oficera Marynarki Wojennej RP. W tym czasie ukończył Wyższą Szkołę Oficerską w Koszalinie oraz Akademię Sztabu Generalnego w Warszawie. Za wzorową i nienaganną służbę w wojsku nagradzany był m.in. brązowym, srebrnym i złotym Krzyżem Zasługi. W stopniu komandora porucznika po 30 latach pracy w wojsku jako żołnierz zawodowy przeszedł na emeryturę i powrócił do Iławy.

Po powrocie do rodzinnego miasta poświęcił się swojej pasji – filatelistyce. Oprócz posiadania niepowtarzalnych zbiorów filatelistycznych postanowił zostać opiekunem i wychowawcą młodzieżowych kół filatelistycznych, które prowadzi od 1990 r., najpierw w Gdyni a następnie w Iławie, w Samorządowej Szkole Podstawowej nr 3. Za prowadzenie Młodzieżowego Koła Filatelistycznego przy SSP nr 3 w Iławie został wyróżniony statuetką Prymusa za 2003 rok w kategorii „Za szczególne osiągnięcia w pracy z młodzieżą” przyznawaną przez Kapitułę Polskiego Związku Filatelistycznego.

Pan Roman Przybyła to współorganizator wielu wystaw filatelistycznych w Iławie. Zaprojektował też i wydał kilkanaście kopert i kart pocztowych oraz datowników promujących nasze miasto. Jest również autorem kilku artykułów o historii Iławy np.„ Historia Urzędów pocztowych od 1945 roku” oraz „Iławskie stemple i datowniki pocztowe na tle historii miasta”. (...)

Kolejnym wielkim przedsięwzięciem Pana Romana Przybyły było powołanie w 1997 roku Stowarzyszenia Budowy Basenu Krytego w Iławie. Wspólnie z członkami Stowarzyszenia udało mu się zmobilizować władze miasta i mieszkańców do podjęcia idei wybudowania pływalni miejskiej. W ciągu 15 lat działalności Stowarzyszenie, pod przewodnictwem Romana Przybyły, z udziałem niezliczonej liczby entuzjastów budowy basenu zebrało 350 tysięcy złotych. Z pieniędzy tych zakupiono dokumentację basenu, dokonano badania gruntu, a po wybudowaniu pływalni doposażono obiekt w różnorodny sprzęt sportowy, techniczny i ratowniczy.
Idea budowy pływalni miejskiej już zawsze będzie kojarzona z działalnością społeczną Romana Przybyły. Ukoronowaniem wieloletniego wysiłku było oddanie do użytku w dniu 01.06.2011r. Centrum Turystyczno-Rekreacyjnego w Iławie z pływalnią i obiektami towarzyszącymi.

ALEKSANDER MĄDRY
Nadaje się tytuł Zasłużony dla Miasta Iława Panu Aleksandrowi Mądremu za wieloletnie zaangażowanie i pracę pedagoga, który wywarł ogromny wpływ na rozwój edukacji w Iławie.

Pan Aleksander Mądry urodził się 25 stycznia 1935 r. w Mirowie w ówczesnym powiecie przasnyskim. Po wojnie w 1945 r. zamieszkał wraz z rodzicami w Kisielicach. Po zakończeniu nauki w szkole podstawowej rozpoczął naukę w Liceum Pedagogicznym w Ostródzie.
W 1957 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Gdańsku na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii, gdzie uzyskał tytuł magistra matematyki.

Ukończył też studia podyplomowe w zakresie Organizacji i Zarządzania Szkolnictwem na Uniwersytecie Gdańskim. W 1958 r. rozpoczął pracę jako nauczyciel Szkoły Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącego w Iławie w tzw. 11-latce. Jako nauczyciel matematyki pracował tam 12 lat. Później w latach 1969-1971 był dyrektorem ds. pedagogicznych w Technikum w Bartoszycach. Do Iławy Pan Aleksander Mądry wrócił w 1971 r. Objął wówczas stanowisko dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego, jednak nadal pracował jako nauczyciel matematyki. Jako dyrektor dał się poznać jako doskonały organizator. To właśnie dzięki jego inicjatywie budynek LO został wyremontowany i rozbudowany. Powstała nowa sala gimnastyczna, dobudowano nowe skrzydło, a zwykłe klasy przekształcono w pracownie i laboratoria.

To dzięki staraniom Pana Aleksandra Mądrego oraz ówczesnego dyrektora szpitala w Iławie Franciszka Stanibuły w strukturach LO powstało Liceum Medyczne dla pielęgniarek oraz dwuletnie Studium Medyczne dla położnych. Przez wiele lat zarządzana przez Pana Mądrego szkoła wykształciła setki absolwentów. Pod jego kierownictwem szkoła ta stała się jedną z najlepszych szkół średnich nie tylko w województwie, ale i w kraju. Był też jednym z inicjatorów powstania Ośrodka Sportów Wodnych w Iławie. Zawsze angażował się w działania służące iławskiemu społeczeństwu. W 1984 r. Pan Mądry odszedł do pracy w Olsztyńskim Kuratorium. Tam pracował do emerytury na stanowisku ds. kształcenia kadr kierowniczych.

Aleksander Mądry to człowiek niezwykle skromny. Przez wiele lat pracy w szkole dał się poznać jako znakomity pedagog, metodyk, świetny matematyk. Był nauczycielem wymagającym, ale przy tym zawsze życzliwym dla każdego ucznia, służył dobrą radą i pomocą. Nie ma w Iławie instytucji, w której nie pracowaliby uczniowie Pana Aleksandra Mądrego. Niewątpliwie jest to pedagog, który wywarł ogromny wpływ na rozwój edukacji w Iławie.

ANDRZEJ GRALAK
Nadaje się pośmiertnie tytuł Zasłużony dla Miasta Iława Panu Andrzejowi Gralakowi za wieloletnie zaangażowanie i pracę pedagoga, który wywarł ogromny wpływ na rozwój edukacji w Iławie.

Pan Andrzej Gralak urodził się 25. lutego 1951 roku w Ściborzu (powiat inowrocławski), syn Jana i Izabeli z domu Graczyk. W 1958 roku rozpoczął naukę w szkole podstawowej w Jacewie, którą ukończył w 1965 roku. W tym samym roku został przyjęty do Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, gdzie w 1969 roku otrzymał świadectwo maturalne. W 1969 roku podjął studia w Akademii Medycznej na wydziale ogólnolekarskim, które przerwał. W 1972 roku został przyjęty do Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, gdzie po obronie pracy magisterskiej w 1976 roku uzyskał tytuł magistra wychowania fizycznego. Od kwietnia 1978 przez rok był zatrudniony w MZKS Włocławia Włocławek na stanowisku trenera piłki koszykowej.

Z dniem 20 sierpnia 1979 roku rozpoczął pracę w Zespole Szkół Podstawowych w Iławie w charakterze nauczyciela wychowania fizycznego. W 1987 roku został powołany na stanowisko zastępcy dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Iławie. Karierę zawodową zakończył 30 czerwca 2007 roku przechodząc na emeryturę (będąc już ciężko chorym). Zmarł 28 grudnia 2008 roku w Żarach.

Andrzej Gralak pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego w klasach o profilu lekkiej atletyki, piłki nożnej oraz piłki ręcznej. W pracy zawodowej uzyskiwał wysokie wyniki dydaktyczne, stosując nowatorskie metody i formy pracy. Uczniowie Pana Andrzeja Gralaka uzyskiwali bardzo dobre wyniki sportowe. Zdobyli 2 srebrne medale w zawodach międzynarodowych, 2 złote, 4 srebrne i 3 brązowe medale w Mistrzostwach Polski, 23 złote, 9 srebrnych i 11 brązowych medali Mistrzostw Województwa — indywidualnie i drużynowo. Osiągnięcia te sprawiły, że szkoła pięciokrotnie okazała się najlepszą w województwie pod względem rywalizacji sportowej podstawówek.

Uzyskane wyniki sportowe z uczniami przyczyniły się do wyróżnienia szkoły przez Zarząd Główny Szkolnego Związku Sportowego Medalem za Zasługi dla Rozwoju Sportu, a Pan Gralak odznaczony został honorową odznaką "Za Zasługi w Sporcie Szkolnym" w 1993 roku.

Wyróżniał się dużą aktywnością zawodową, dobrą organizacją pracy, nowatorskim działaniem poprawiającym funkcjonowanie szkoły w sferze dydaktycznej, opiekuńczo-wychowawczej i zdrowotnej. Opracował i wdrożył Program Wychowawczy szkoły i Wewnętrzny Regulamin Życia Szkoły.

red. zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Uczeń #1847233 | 46.186.*.* 31 paź 2015 13:07

    Brawo! W końcu ktoś sobie przypomniał o ś.p. Andrzeju Gralaku. Kochany człowiek, wielki gość! wpajał w nas wszystko to co teraz po latach się sprawdza i przynosi efekty. pos. zawistne małe dupki na mieście tyle jadu sączą na jego temat!!!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5