Piątek, 13 grudnia 2019. Imieniny Dalidy, Juliusza, Łucji

W piątek kolejna wycieczka po Iławie. Tym razem historia ulicy Biskupskiej

2015-10-28 14:34:01 (ost. akt: 2015-10-28 14:38:38)
Jedna z ostatnich wycieczek wzdłuż ulicy Niepodległości w Iławie

Jedna z ostatnich wycieczek wzdłuż ulicy Niepodległości w Iławie

Autor zdjęcia: Magdalena Rogatty

Wyjątkowo w najbliższy piątek 30 października, a nie – jak do tej pory w sobotę – odbędzie się kolejna piesza wycieczka po Iławie. Tym razem lokalni pasjonaci w poszukiwaniu historii powędrują ulicą Biskupską. Przewodzić im będą niezmiennie Michał Młotek i Dariusz Paczkowski.

Będzie to już siódma wycieczka, przygotowana przez iławskich regionalistów w ramach cyklu „Historia jednej ulicy”, organizowanego w roku 710 rocznicy lokacji Iławy. Do tej pory uczestnicy wypraw odkrywali tajemnice ulic Sienkiewicza, Kościuszki, 1 Maja, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego i Niepodległości. Teraz przyszła pora na ulicę Biskupską.

Wycieczkę zaplanowano na 30 października (start o godz. 17:00 spod Centrum Turystyczno-Rekreacyjnego). Udział w wyprawie – jak zawsze – jest bezpłatny.

Wyprawa ulicą Biskupską będzie między innymi okazją do przybliżenia historii wojskowości. Przy dawnej Bischofswerder Straße mieścił się bowiem najprawdopodobniej sztab 41 Dywizji Cesarstwa Niemieckiego, której najsłynniejszym dowódcą był zamieszkujący w Iławie gen. Hermann von Stein, późniejszy pruski minister wojny. Nie zabraknie też opowieści związanych z historią kolejnictwa.


Każda historia zilustrowana zostanie materiałami archiwalnymi. Zaprezentowane zostaną między innymi unikatowe ilustracje przedstawiające stary dworzec, dawny cmentarz żydowski, stadion sportowy czy wiadukt drogowy. Gościem specjalnym wycieczki będzie Apolinary Szymkowiak, który opowie uczestnikom, jak wyglądało powojenne życie przy ulicy Biskupskiej.

W trakcie wycieczki odbędzie prezentacja Internetowego Muzeum Iławy, którego autorem jest Michał Młotek. Muzeum, które zgromadziło do tej pory ponad sto eksponatów, rozpoczęło działalność w połowie października. Zbiory wirtualnego muzeum, w tym unikatowe pamiątki związane z historią iławskiego kolejnictwa i browarnictwa, oglądać można pod adresem www.ilawasprzedlat.pl.
Wycieczki w ramach cyklu "Historia jednej ulicy" organizowane będą do końca tego roku. Decyzja o tym, którą ulicą powędrują uczestnicy w listopadzie, zapadnie na piątkowej wycieczce. Zwykle decydują o tym sami mieszkańcy, uczestniczący w pieszych wyprawach.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. adam #1845321 | 82.160.*.* 29 paź 2015 08:28

  świetna inicjatywa, podziwiam i popieram

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ula #1845074 | 89.230.*.* 28 paź 2015 19:51

  uwielbiam te wycieczki

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages