Dla twardzieli z Orki Iława to był udany sezon

2015-10-27 17:32:34(ost. akt: 2015-10-27 18:07:50)
Iławscy triathloniści w tym sezonie spisywali się bardzo dobrze, tu akurat Mateusz Kudyk podczas zawodów w Gdyni

Iławscy triathloniści w tym sezonie spisywali się bardzo dobrze, tu akurat Mateusz Kudyk podczas zawodów w Gdyni

Autor zdjęcia: Sportografia.pl

— Nie ma ograniczeń. Sporty wytrzymałościowe mogą uprawiać wszyscy. Cechy, które są potrzebne np. w triathlonie przydają się także w życiu codziennym. To upór, samodoskonalenie, nieprzejmowanie się problemami i porażkami, tylko przekuwanie ich w późniejszy sukces — mówi Radosław Burza, trener sekcji triathlonu w iławskiej Orce.
Grupa triathlonowa działa w Orce już od 6 lat. Ten sezon był wyjątkowy dla drużyny Radosława Burzy, bowiem podczas jego trwania iławianie zdobyli aż pięć medali na zawodach rangi mistrzostw Polski. Oczywiście nie byłoby tych sukcesów, gdyby nie ogrom pracy, hektolitry wylanego potu na treningach no i upór — rzecz niezbędna w sporcie.

Iławianie mieszają w czołówce
Triathlon w Orce trenuje grupa 10 osób, zawodniczek i zawodników. — W tym gronie mamy też dwóch pływaków długodystansowych, którzy brali udział m.in. w Maratonach Pływackich. Na przykład Wiktoria Topka zwyciężyła podczas zawodów w Szczytnie — mówi trener Burza.

Iławianie w tym sezonie nieźle mieszali w czołówce krajowego triathlonu w kategoriach młodzieżowych (w klubie trenują zawodnicy i zawodniczki w wieku 13-19 lat). Efekt jest taki, że Michał Jarliński, jeden z najzdolniejszych triathlonistów Orki, trafił do Ośrodka Szkolenia Sportowego Młodzieży w Rumi, który jest nastawiony na szlifowanie triathlonowych diamencików na najwyższym poziomie. — Staram się stwarzać możliwości do jak najlepszego trenowania w naszym klubie. Cieszę się, że już przynosi to efekty. Michał trafił pod skrzydła wybitnych trenerów, w tym m.in. pochodzącego z Susza Piotra Nettera, byłego trenera kadry narodowej w triathlonie — mówi Burza.

Michał to oczywiście nie jedyny reprezentant Iławy, który odnosi sukcesy na arenie krajowej. Ania Kołatka, Szymon Dzik, Mateusz Kudyk itd. — oni już dobrze poznali smak rywalizacji z najlepszymi w Polsce. Zawody nie raz kończyły się dla nich wejściem na podium... Wszystkie najważniejsze i największe sukcesy podajemy poniżej.

250 km w basenie, 4000 km
na rowerze, 1100 km biegu

Jak już wspomnieliśmy, tak dobre wyniki w sezonie 2015 są pochodną ogromu pracy włożonej przez triathlonistów Orki. W czasie, gdy większość rówieśników naszych sportowców czas spędza przy komputerze czy też telefonie (z internetem oczywiście), młodzi iławianie ostro trenują.

— Triathloniści Orki trenują średnio 10-12 godzin tygodniowo. Trenujemy w cyklu 3-1; przez trzy tygodnie zajęcia odbywają się z dużymi obciążeniami, natomiast w czwartym tygodniu obciążenia spadają o pięćdziesiąt procent — tłumaczy Burza. — Musimy pamiętać o regeneracji, zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej — dodaje trener.

— Grupa triathlon zrealizowała w tym sezonie ok. 200 godzin zajęć na basenie – przepłynięte zostało średnio 250 km. Do tego przejechała ok. 4000 km na rowerze i przebiegła ok. 1100 km. Oprócz tego uczestnicy wzięli udział w trzech obozach, dwudziestu zawodach sportowych i dwóch badaniach diagnostycznych. Dodatkowo realizowane były zajęcia ze sprawności fizycznej – głównie w-f i diagnostyka aparatu ruchu prowadzona przez rehabilitanta. Cały sezon podsumowuję jako bardzo udany pod wszystkimi względami — ocenia Burza.


Grupa chce się powiększać i rozwijać. Bezpośrednim zapleczem dla grupy triathlon jest grupa pływacka działająca w iławskiej Orce (istnieje jeszcze grupa OrkaMasters, stworzona z myślą o starszych zawodnikach) oraz sekcja lekkoatletyczna UKS Mały Jeziorak. Szkoda tylko, że w Iławie nie działa (jeszcze?) żadna grupa kolarska. Wówczas zaplecze byłoby jeszcze większe i pełniejsze.

— Zawodnik musi widzieć cel swojej pracy, a trener powinien z kolei wyczuć moment, kiedy odpuścić a kiedy zwiększyć natężenie treningów. Zawodnik musi wiedzieć po co trenuje, co daje mu to konkretne ćwiczenie. Zawodnik powinien pytać, a trener odpowiadać na te pytania. I odwrotnie. Świadomy udział w procesie treningowym jest niezwykle ważny — zauważa szkoleniowiec twardzieli z Iławy, który sam ma na koncie nie jedno duże osiągnięcie sportowe.

Składowe sukcesu
Jak zauważa trener Burza, sam trening to jednak nie wszystko. Wokół zawodnika/ zawodniczki sporo jest elementów mogących pozytywnie wpłynąć na osiągane wyniki.
— Na sukces grupy młodych ludzi składa się jeszcze wiele innych czynników, niż tylko sam wysiłek fizyczny. To między innymi wsparcie ze strony rodziny i najbliższych. Bez tego ciężko jest połączyć trenowanie jakieś dyscypliny sportu z edukacją w szkole. Kolejny element to właśnie szkoła i klub, od których zawodnik otrzymuje wsparcie. Bez tego nie ma możliwości rozwoju. To także działacze i sponsorzy grupy — to dzięki nim mamy możliwość wchodzenia na coraz wyższy poziom. Ważna jest również pomoc ze strony władz samorządowych, bez których przychylności nie ma nawet co myśleć o rozwoju dyscypliny na danym terenie — wymienia Burza, który ma świadomość, że iławski klub ma szczęście, bo na każdej z wymienionych płaszczyzn współpraca układa mu się dobrze, a nawet czasami bardzo dobrze (o co sam zadbał).

— Muszę więc w tym miejscu podziękować rodzicom, działaczom klubowym, dyrekcji i nauczycielom ze szkół, do których uczęszczają nasi zawodnicy, sponsorom, czyli przede wszystkim hotelowi Port 110, a także trenerom, którzy "dostarczają" nam kolejne talenty: Aureli Waruszewskiej i Błażejowi Matysiakowi prowadzącym sekcję pływacką oraz trenerowi lekkiej atletyki Pawłowi Hofmanowi i instruktorowi MOS-u Iława, mojemu bratu Leszkowi Burzy — wylicza trener grupy triathlon.
A my już czekamy na kolejne udane występy naszych twardzielek i twardzieli.

Najlepsze wyniki sezonu 2015

Zimowa edycja Mazovia MTB:
Ania Kołatka – 1. miejsce w kat. FK0
Szymon Dzik – 4. miejsce w kat. FKJ

Mistrzostwa Polski w Triathlonie i Aquathlonie:
Szymon Dzik – 2. miejsce w Mistrzostwach Polski w Aquathlonie i 6. miejsce w Mistrzostwach Polski w Triathlonie w kategorii młodzik (14-15 lat)
Michał Jarliński – 6. miejsce w Mistrzostwach Polski w Aquathlonie i 11. miejsce w Mistrzostwach Polski w Triathlonie w kategorii junior młodszy
Ania Kołatka – 9. miejsce w Mistrzostwach Polski w Aquathlonie i 11. miejsce w Mistrzostwach Polski w Triathlonie w kategorii juniorka młodsza

SUSZ Triathlon 2015:
Jakub Bogusiewicz – 3. miejsce w kategorii 12-13 lat
Szymon Dzik – 2. miejsce w kategorii 14-15 lat
Patryk Cichowski – 5. miejsce w kategorii 16-17 lat
Mateusz Kudyk – 4. miejsce w kategorii 18 – 19 lat

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w triathlonie:
Michał Jarliński – 8. m-ce
Patryk Cichowski – 13. m-ce
Anna Kołatka – 17. m-ce
Sztafeta woj. warmińsko-mazurskiego zdobyła srebrny medal

Mistrzostwa Polski w Cross Triathlonie:
Michał Jarliński – 1. miejsce
Mateusz Kudyk - 2. miejsce
Szymon Dzik - 2. miejsce
Anna Kołatka - 3. miejsce

Klasyfikacja Generalna SK Bank Mazovia MTB:
Anna Kołatka - 1. miejsce
Jakub Bogusiewicz - 5. miejsce
Szymon Dzik - 7. miejsce

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5