Informacja od świadka pomogła w zatrzymaniu pijanego kierowcy

2015-10-07 14:59:24(ost. akt: 2015-10-08 11:43:16)

Autor zdjęcia: Archiwum

Telefon do oficera dyżurnego policji z informacją o niebezpiecznych manewrach jednego z kierujących na lokalnej drodze to już codzienność. Bezpieczeństwo to wspólna sprawa, dlatego coraz częściej świadkowie informują policję widząc pijanych za kierownicą. Tym razem mieszkaniec gminy Iława najpierw jechał fiatem, a kiedy ten się popsuł postanowił zholować go ciągnikiem na podwórko. Badanie alkomatem wykazało w organizmie mężczyzny 2,3 promila alkoholu.
Do oficera dyżurnego iławskiej policji zadzwoniła osoba z informacją, że na jednej z lokalnych dróg w gminie Iława samochodem osobowym kieruje prawdopodobnie nietrzeźwy mężczyzna.
— Zgłaszający dodał, że kierujący jedzie tzw. „wężykiem”. Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce, gdzie zauważyli fiata stojącego na poboczu drogi, natomiast opisywanego mężczyznę siedzącego w ciągniku. W trakcie rozmowy z kierującym ustalili, że kiedy 52-latek jechał fiatem samochód się zepsuł. Mężczyzna postanowił więc zholować auto na swoje podwórko. Poszedł po ciągnik, którym to chciał przetransportować pojazd — relacjonuje zdarzenie Joanna Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa iławskiej policji.

Policjanci od 52-latka poczuli zapach alkoholu. W trakcie czynności ustalili, że mieszkaniec gminy Iława miał 2,3 promila alkoholu w organizmie. Samochód jak i ciągnik zostały zabezpieczone na parkingu strzeżonym, a mieszkańca gminy Iława po wykonaniu czynności zwolniono. W najbliższym czasie sprawca ze swojego zachowania będzie musiał się tłumaczyć przed sądem.
Kodeks karny za ten czyn przewiduje karę 2 lata pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat.

Dodatkowo w związku z nowelizacją przepisów, osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się takiego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Policjanci apelują, aby każdy reagował na niebezpiecznie zachowanie innych uczestników ruchu drogowego.
— Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Każdy nawet anonimowo pod numerem telefonu 112 lub 997 może powiadomić najbliższą jednostkę policji o takim fakcie. Sprawdzimy każdy sygnał — dodaje rzeczniczka iławskiej policji.

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl

Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5