Agata Barwińska wicemistrzynią Polski seniorek. Żeglarce z Iławy zabrakło jednego zwycięstwa do złota

2015-09-22 13:05:09(ost. akt: 2015-09-22 13:09:41)
Agata Barwińska ma teraz kilka dni przerwy od treningów

Autor zdjęcia: Szymon Sikora/ PZŻ

Kolejny powód do dumy kibicom sportu z Iławy i okolic daje Agata Barwińska. Żeglarka MOS-u Iława pływająca w klasie laser radial wywalczyła wicemistrzostwo Polski seniorek, a przy okazji — bez większego problemu — została mistrzynią Polski do lat 21.
Mistrzostwa Polski w klasach olimpijskich odbyły się tradycyjnie w Narodowym Centrum Żeglarstwa w Górkach Zachodnich (część Gdańska), od czwartku (17. września) do niedzieli.
Agata nie jechała tam po naukę, tylko po to, aby walczyć o medale mistrzostw Polski. Jednocześnie prowadzone były klasyfikacje dla żeglarek w wieku seniorek i dla zawodniczek, które nie ukończyły jeszcze 21. roku życia (młodzieżowe mistrzostwa Polski).

Iławianka, jedna z najzdolniejszych żeglarek młodego pokolenia w Polsce, na początku września wywalczyła w Hiszpanii trzecie miejsce w młodzieżowych mistrzostwach Europy. Podczas mistrzostw Polski Barwińska spokojnie mogła więc uchodzić za jedną z faworytek w walce o medale.

W trakcie mistrzowskich regat w klasie laser radial odbyło się dziewięć wyścigów. — W Górkach Zachodnich pływało mi się bardzo dobrze, choć rywalizacja podczas mistrzostw Polski to coś zupełnie innego niż podczas regat międzynarodowych. W mistrzostwach Europy czy świata flota jest znacznie liczniejsza — mówi Agata Barwińska. — To jednak nie oznacza, że brakowało walki podczas mistrzostw Polski, było wręcz odwrotnie — dodaje żeglarka MOS-u Iława.

A że iławianka lubi walkę, to podczas MP spisywała się bardzo dobrze. Na tyle dobrze, że w klasyfikacji końcowej z 18 punktami zajęła pierwsze miejsce ex aequo z Pauliną Czubachowską. Żeglarka warszawskiego UKS FIR miała jednak na swym koncie o jedno zwycięstwo więcej, niż nasza reprezentantka (Czubachowska wygrała 3 wyścigi, Barwińska 2) i to zawodniczka ze stolicy sięgnęła po złoto. Barwińskiej przypadło "tylko" srebro, no i bez większego problemu wywalczone mistrzostwo Polski do lat 21.

— Teraz mam przerwę od treningów, właśnie przebywam w Iławie. Do czasu mistrzostw świata seniorek, które w listopadzie odbędą się w Omanie, nie będę startowała w żadnych regatach. Skupiam się na treningach i obozach przygotowawczych na włoskim jeziorze Garda i u wybrzeży Hiszpanii, gdzie będę pływała już w warunkach oceanicznych — przedstawia swój najbliższy rozkład jazdy żeglarka Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego.