Piątek, 13 grudnia 2019. Imieniny Dalidy, Juliusza, Łucji

Powraca „Historia jednej ulicy”. Będzie niespodzianka

2015-09-21 11:29:04 (ost. akt: 2015-09-21 11:40:52)

Ze wszystkich iławskich ulic to ona skrywa najwięcej tajemnic. Ulica Niepodległości – dawniej ulica Cesarska, później Karla Freyburgera – będzie bohaterką najbliższej wyprawy, organizowanej w ramach cyklu „Historia jednej ulicy”.

Będzie to już szósta wycieczka, przygotowana w tym roku przez iławskich regionalistów w ramach cyklu „Historia jednej ulicy”, organizowanego w roku 710 rocznicy lokacji Iławy. Do tej pory uczestnicy wypraw odkrywali tajemnice ulic Sienkiewicza, Kościuszki, 1 Maja, Wyszyńskiego i Dąbrowskiego. Teraz przyszła pora na ulicę Niepodległości. Wycieczkę, która włączona została w oficjalny ogólnopolski program obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, zaplanowano na 26 września. Z tej okazji organizatorzy przygotowali niespodziankę. Co to będzie? Tego nie wiadomo.

Piesze wycieczki po Iławie to prywatna inicjatywa dwóch pasjonatów historii z Iławy: Michała Młotka, autora książek „Tajemnice pogranicza” i „Noc patagonów” oraz Dariusza Paczkowskiego, przewodnika terenowego po Warmii i Mazurach. Regionaliści organizują wyprawy od ponad roku. W przerwach między wycieczkami popularyzują historię swojego miasta w Internecie, między innymi na fanpage „Iława sprzed lat” oraz „Lubawa dawniej i dziś”, które zgromadziły już łącznie prawie 5 tysięcy czytelników.

Do tej pory regionaliści poprowadzili uczestników kilkunastoma autorskimi trasami, w tym: „Kryminalna historia Iławy”, „Kulinarne szlaki przedwojennej Iławy”, „Śladami słynnego kuriera z Warszawy”, „Tajemnice koszar Hindenburga” czy „Wojenne tajemnice Iławy” oraz trasami rowerowymi: „Na szymbarskich szlakach” i „Szlakiem podmiejskich fortyfikacji”. Do końca 2015 roku odkrywać będą tajemnice najważniejszych iławskich ulic. Na przełomie sierpnia i września odbyły się pierwsze wycieczki po Lubawie.

Początki wypraw były skromne. W wycieczkach uczestniczyło kilkanaście osób. Liczba ta rosła z każdą kolejną wyprawą. Dziś w miejscach zbiórek pojawia się zawsze powyżej 50 osób, a piesze wycieczki po Iławie na stałe wrosły w kalendarz miejskich wydarzeń. Łącznie, we wszystkich wyprawach, wzięło do tej pory udział ponad tysiąc uczestników, w tym wiele młodych osób, które w ten sposób kształtują swoją historyczną świadomość, turystów, mieszkańców Iławy i okolicznych miast, między innymi Malborka, Kwidzyna, Olsztyna, Ostródy, Prabut i Grudziądza.

Najbliższa piesza wycieczka po Iławie odbędzie się 26 września. Tym razem uczestnicy wyprawy odkryją tajemnice ulicy Niepodległości. W październiku odbędzie się wycieczka ulicą Biskupską. Udział w wyprawach jest bezpłatny.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages