Młodzież z powiatu iławskiego z wizytą w Bawarii

2015-09-14 18:00:52(ost. akt: 2015-09-15 09:59:28)

Autor zdjęcia: Archiwum Starostwa

Od kilku lat Młodzieżowa Rada Powiatu Iławskiego przyjaźni się z młodzieżą z Kreisjugendring z powiatu Hof z Bawarii. Młodzież spotyka się raz do roku w okresie letnim. Tak też było i w tym roku.
Jednego roku grupa polska wyjeżdża do Niemiec, a w roku następnym to młodzież niemiecka odwiedza nasze tereny. W tym roku, od 3 do 8 września grupa polskiej młodzieży gościła w Niemczech. Za nimi 6 dni niezapomnianych wrażeń, ciekawych miejsc i ludzi oraz wielu atrakcji.

Początkowo część młodzieży, szczególnie ta, która była tu po raz pierwszy, była trochę zdenerwowana, ale atmosfera szybko się rozluźniła po wspólnej kolacji i krótkim wieczorku zapoznawczym. Wtedy też wszyscy otrzymali plan na kolejne dni, które zapowiadały się bardzo obiecująco, zresztą takie też się później okazały. Bardzo ważną rolę w czasie spotkań odegrały wspólne posiłki. Wtedy uczestnicy mogli odpocząć po absorbujących wycieczkach, spokojnie porozmawiać i lepiej się poznać.


Kolejne dni przyniosły nowe doświadczenia. Podczas wędrówki na szczyt Waldstein (880 m.) można było poznać wiele ciekawych informacji nt. granitu, magnetytu oraz usytułowanego na szczycie Waldstein zamku jak i nauczyć się nowych słówek w dialekcie frankońskim takich jak „Grybel” czy „Veronica Pump Tree”. Po dużym wysiłku fizycznym zapewniono gościom mały relaks w postaci wizyty w Aquaparku w miejscowości Helmbrechts oraz do kolacji kręgle. Kolejny dzień minął na zwiedzaniu Norymbergii oraz obejrzeniu pokazu w Planetarium im. -  i tu zaskoczenie - Mikołaja Kopernika. Następnego dnia, przy nieco chłodniejszej aurze, rozegrane zostały tzw. „igrzyska regionalne”. Było między innymi strzelanie z łuku oraz rzut drzewem w dal, nie lada wyczyn, którego każdy miał okazję spróbować. Wcześniej pokazano gościom niespotykany dom Kaczora Donalda, wybudowany w miejscowości, gdzie kiedyś mieszkała Erika Fuchs, niemiecka tłumaczka, która zasłynęła tłumaczeniem kreskówek Walta Disneya, a szczególnie właśnie opowieści o Kaczorze Donaldzie. 

W poniedziałek była wycieczka do miasta Hof. To z powiatem Hof, powiat iławski prowadzi od kilku lat współpracę. Można było zapoznać się z pracą zakładów miejskich, sprawujących nadzór nad jednostkami grzewczymi i prądotwórczymi oraz gazownią i wodociągami. Ciekawy był też zakład Delsana, produkujący oświetlenie zewnęwnętrzne typu LED, którego produkcja idzie na cały świat, do Dubaju, Chin, Danii czy Hiszpanii.

Oprócz typowego zwiedzania i poznawania nowych miejsc i ludzi, nie zabrakło czasu na zabawy integracyjne, które z racji tego iż czas w ciągu dnia był bardzo napięty odbywały się zazwyczaj wieczorem.  Dzięki przewodniczącej grupy, Weronice Kruszewskiej, młodzież niemiecka mogła poznać kilka nowych zabaw integracyjnych oraz potańczyć do bliżej nieokreślonych utworów muzycznych. Gospodarze natomiast zapewnili nam wspaniałe warsztaty tematyczne zgodne z naszym tematem wiodącym „Światło i energia”. 

Wymiana umożliwiła młodym ludziom  żywy kontakt z inną kulturą, dzięki czemu, później człowiek jest w stanie lepiej ocenić swoją własną społeczność. Wymiany te wpływają także pozytywnie na rozwijanie umiejętności podejmowania decyzji, planowania i angażowania się. Podczas wymiany odbywają się spotkania kultur, podczas których w bardzo ciekawy i urozmaicony sposób uczestnicy prezentują swoją kulturę i historię, przedstawiają symbole narodowe, tradycje, obyczaje, muzykę, tańce oraz specjały narodowe. Ponadto młodzi ludzie z zapałem poznają najbliższe otoczenie. 

Uczestnictwem w takich programach promuje się także ogólny rozwój społeczności poprzez kontakty z gośćmi z zagranicy. Wymiany stwarzają także młodym ludziom możliwość poznania stylu i realiów życia ich rówieśników w innych krajach. Udało im się przełamać bariery językowe, a młodzież zaczęła odważnie konwersować po angielsku i niemiecku.
      
Nasze przedsięwzięcie wspomogło PNWM - "Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży", która jest organizacją międzynarodową powołaną przez rządy Polski i Niemiec w celu m.in. finansowego wspierania kontaktów młodzieży.
Te wyjazdy są szkołą tolerancji, świadomego i pozbawionego kompleksów współżycia w jednoczącej się Europie.




2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5