Żeglarstwo: Agata Barwińska brązową medalistką młodzieżowych mistrzostw Europy

2015-09-08 13:27:56(ost. akt: 2015-09-08 20:24:15)
Agata Barwińska (pierwsza z prawej) na podium młodzieżowych mistrzostw Europy

Autor zdjęcia: archiwum żeglarki

Po bardzo dobrym starcie wioślarza Miłosza Jankowskiego (iławianin wywalczył przepustkę na igrzyska olimpijskie 2016) kolejny sukces reprezentanta, a właściwie reprezentantki sportów wodnych z Iławy. Agata Barwińska, jedna z najzdolniejszych żeglarek młodego pokolenia w Polsce, wywalczyła w Hiszpanii trzecie miejsce w młodzieżowych mistrzostwach Europy.
Niedawno informowaliśmy o starcie Agaty w młodzieżowych mistrzostwach świata (U-21). Nie były to udane regaty dla żeglarki MOS-u Iława, która w holenderskim Medemblik miała bronić tytułu mistrzowskiego. Choroba spowodowała, że nie była w pełni sił i nie mogła nawiązać walki z najlepszymi zawodniczkami klasy laser radial. Ostatecznie zajęła (i tak dobre, jak na okoliczności) szóste miejsce.

Iławianka szybko wróciła do zdrowia i wybrała się do Hiszpanii, gdzie startowała w młodzieżowych mistrzostwach Europy. Barwińska chciała dobrze zaprezentować się podczas tych zawodów, bowiem był to jej ostatni w karierze start w kategorii wiekowej U-21.

— Początek regat był bardzo dobry w wykonaniu Agaty, po pierwszych wyścigach zajmowała wysokie czwarte miejsce — mówi Wojciech Barwiński, tata naszej żeglarki — Później jednak szereg błędów sprawił, że spadła na ósme miejsce. Na szczęście szybko wróciła do swojego pływania. Czwartego dnia mistrzostw wygrała dwa wyścigi, piątego dnia zajęła pozycję szóstą i ósmą. To pozwoliło jej wrócić do strefy medalowej. Trzeba było jednak być czujnym, bo rywalki tylko czekały na potknięcie Agaty — relacjonuje dumny tata.

Agata miała jeszcze szansę na wywalczenie wicemistrzostwa (ostatniego dnia odwołano wyścigi z powodu słabego wiatru), jednak trzecie miejsce na pewno też jest powodem do zadowolenia.
Jak mówi Wojciech Barwiński, biorąc pod uwagę problemy w Medemblik, Agata jest bardzo szczęśliwa z powodu wywalczenia brązowego krążka MME.

Przed Agatą ostatnie, równie ważne starty. Niedługo popłynie w mistrzostwach Polski seniorek, a pod koniec listopada w Omanie będzie startowała w mistrzostwach świata seniorek w klasie laser radial.