Nowa droga z Kamionki do Ząbrowa robi wrażenie

2015-09-01 13:45:40(ost. akt: 2015-09-01 11:58:55)

Autor zdjęcia: Arch. Skanska

Wczoraj odbyło się uroczyste otwarcie drogi gminnej Kamionka — Ząbrowo. Zadanie obejmowało blisko 5,5 km odcinek — od zjazdu z drogi wojewódzkiej nr 521 do Ząbrowa. Dzięki inwestycji podniesie się bezpieczeństwo i komfort jazdy w gminie Iława. Zadanie o wartości blisko 4 mln zł brutto zrealizowała Skanska.
W uroczystości udział wzięli: wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski, posłanka na sejm RP Elżbieta Gelert, radna sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego Bernadetta Hordejuk oraz przedstawiciele wykonawcy – Jakub Krzysztofiak, menadżer projektu oraz Władysław Kreczkowski, kierownik budowy.
Inwestycja została dofinansowana ze środków Narodowego Programu Budowy Dróg Lokalnych w wysokości 50 %.

Zakres prac
Przebudowa drogi gminnej Kamionka — Ząbrowo obejmowała odcinek o długości blisko 5,5 km. Jezdnia została poszerzona na łukach, przebudowano zjazdy prowadzące do posesji prywatnych i działek rolnych oraz wykonano nową nawierzchnię z asfaltobetonu.
Nowa droga ma szerokość 5 m, natomiast w samej wsi Kamionka 5,5 m — informuje Władysław Kreczkowski, kierownik budowy z firmy Skanska. W ramach prac odbudowano i pogłębiono przydrożne rowy i umocniono skarpy ażurami na długości ok. 100 m.

— Zbudowaliśmy przepusty pod drogą i zjazdami, przebudowaliśmy również sieci energetyczne i telekomunikacyjne. Ponadto wykonaliśmy oznakowanie pionowe i poziome oraz odnowiliśmy dwa przystanki i zatoki autobusowe — dodaje Kreczkowski.

Zyskają nie tylko mieszkańcy
Na tę inwestycję czekali mieszkańcy Kamionki i Ząbrowa. Wcześniej, trasa łącząca te dwie miejscowości była drogą gruntową, miejscami utwardzoną płytami betonowymi. Teraz to szeroka asfaltowa jezdnia, która poprawi bezpieczeństwo i komfort jazdy.


Droga ta obsługuje także liczne tereny rozwojowej w miejscowościach Kamionka, Nejdyki i Zabrowo, w tym cenne obszary przyrodniczo-turystyczne. Zapewnia krótszy dojazd do ruin zamku krzyżackiego w Szymbarku. Trasa obsługuje również tereny o powierzchni ok. 500 ha, stanowiące własność firmy WILD Polska Sp. z o.o.

Drogą do… morza
Droga prowadzi również do ośrodka szkolenia kapitanów żeglugi wielkiej nad jeziorem Silm (Badawczo-Szkoleniowy Ośrodek Manewrowania Statkami). Jest to jedyny taki obiekt w Polsce i drugi (obok Francji) w Europie. Szkolą się w nim kapitanowie z całego świata. Ośrodek stanowi współwłasność Politechniki Gdańskiej i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni i miasta Iława, działa pod egidą Fundacji Bezpieczeństwa Żeglugi i Ochrony Środowiska.

Skanska w regionie
Firma przez cały czas rozwija swoją działalność w regionie. Obecnie w województwie warmińsko-mazurskim prowadzi ponad 70 inwestycji. W ciągu zaledwie trzech lat zrealizowała na tym terenie liczne projekty z zakresu budownictwa inżynieryjnego i kubaturowego. Wśród przeprowadzonych inwestycji znajdują się m.in. budowa dróg wojewódzkich nr 527, 521, 513, 541, przebudowa skrzyżowania ulic Armii Krajowej, Obrońców Tobruku i al. Warszawskiej w Olsztynie, realizacja obiektu Szpitala Klinicznego UWM czy wykonanie węzła integracyjnego w Iławie.

Obecnie firma prowadzi jedną z największych tego typu inwestycji w województwie - budowę nowej linii tramwajowej w Olsztynie. Niedawne rozszerzenie kompetencji olsztyńskiego oddziału pozwoli Skanska na realizację projektów istotnych zarówno dla lokalnego społeczeństwa, jak dla rozwoju całego regionu.

Agnieszka Kotela

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5