Piątek, 13 grudnia 2019. Imieniny Dalidy, Juliusza, Łucji

Iławski Półmaraton już w najbliższą niedzielę. W sportowej imprezie weźmie udział ponad 800 osób!

2015-09-01 11:17:14 (ost. akt: 2015-09-01 12:54:44)
Start IV Iławskiego Półmaratonu

Start IV Iławskiego Półmaratonu

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Jeżeli na listach startowych nie ma błędu, to w tegorocznym Iławskim Półmaratonie im. Antoniego Gierszewskiego i we wszystkich zawodach towarzyszących udział weźmie ponad osiemset osób (stan na wtorek na godzinę 10.00 — dokładnie 856). To oznacza, że organizatorom udało się rozkręcić IP na dobre. Impreza odbędzie się w niedzielę 6. września.

W 2011 roku po raz pierwszy w mieście nad Jeziorakiem zorganizowano Iławski Półmaraton, który z marszu stał się sportową wizytówką Iławy, zwłaszcza w środowisku lekkoatletów. Impreza z roku na rok rozwija się, startuje w niej coraz więcej uczestników, a organizatorów — oprócz rozgłosu związanego z zawodami — cieszy też zapewne fakt, że w IP bierze udział mnóstwo sportowców z naszych okolic.

Nie zabraknie najlepszych
przełajowców w kraju

— Proszę sobie wyobrazić, że w tym roku wystartuje u nas aż sześciu medalistów tegorocznych przełajowych mistrzostw Polski w konkurencji indywidualnej i drużynowej, które zresztą odbyły się w Iławie. Mieli do wyboru też Piłę, gdzie w tym samym czasie odbywają się mistrzostwa Polski w półmaratonie. Wybrali jednak Iławę — mówi Paweł Hofman, trener lekkoatletyki z Iławy, który od początku IP jest jego dyrektorem sportowym.

Zapisy — także w sobotę i niedzielę

O popularności Iławskiego Półmaratonu świadczą liczby. W biegu głównym na dystansie półmaratonu zgłoszonych było dziś rano 684 pań i panów. W wyścigu na rolkach, który odbędzie się także na trasie liczącej 21.097 km, ma wystartować 88 osób. W imprezach towarzyszących, czyli w zmaganiach Młodego Maratończyka oraz w marszu Nordic Walking (po 2,5 km) — zgłoszonych jest, odpowiednio, 70 i 14 osób. Listy startowe sprawdziliśmy dziś rano, czyli tuż po zamknięciu internetowego systemu zgłoszeń.

— Istnieje jednak jeszcze możliwość zapisywania się do Iławskiego Półmaratonu oraz do imprez towarzyszących w sobotę 5. września oraz w dzień zawodów w biurze mieszczącym się w iławskiej hali sportowo-widowiskowej przy ulicy Niepodległości 11b. W sobotę zapraszamy w godzinach 16.00-18.00, natomiast w niedzielę od 8.00 do 10.00 — mówi Dariusz Akierman z Iławskiego Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji, czyli głównego organizatora Półmaratonu.

Trasa jest za ładna, żeby ją zmieniać
— Start biegu głównego, który odbędzie się tradycyjnie z mostu na ulicy Konstytucji 3 Maja, odbędzie się o godzinie 11.00. W celu uniknięcia niebezpiecznych sytuacji i zamieszania, rolkowcy ruszą chwilę przed biegaczami. Imprezy towarzyszące, także zgodnie z tradycją, odbędą się tuż po starcie biegu głównego na bulwarze nad Małym Jeziorakiem — dodaje Akierman.

Trasa biegu głównego jest niezmienna od kilku lat. Prowadzi z Iławy przez Kamień Duży do Tynwałdu, następnie skręca w lewo w stronę Jażdżówek i przez Szałkowo wraca do Iławy.
— Trasy nie zmieniamy z dwóch ważnych powodów. Po pierwsze: ma ona atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Nie chcąc tracić rangi imprezy, zachowujemy poprzednią trasę. Po drugie, może nawet ważniejsze: podczas pokonywania tych ponad 20 kilometrów biegaczki i biegacze mogą liczyć na kapitalne widoki. Walory krajobrazowe, m.in. na ścieżce nad Jeziorakiem, są jednym z głównych magnesów przyciągających co roku do Iławy rzeszę sportowców z Polski i nie tylko — słusznie zauważa przedstawiciel organizatora.

Marta Chodorowska da sygnał do startu
W dzisiejszych czasach porządna impreza sportowa nie może obyć się bez swoich ambasadorów. Iławski Półmaraton ma konkretnych promotorów. Jest nim Sebastian Chmara, niegdyś bardzo dobry wieloboista, a teraz m.in. wiceprezes PZLA oraz pochodząca z Iławy aktorka filmowa i teatralna Marta Chodorowska. — Mamy zapewnienie Marty, że w tym roku także odwiedzi naszą imprezę. Po raz kolejny da sygnał do startu, będzie także losowała nagrodę główną w naszej loterii. Z tego co mi mówiła, to bardzo zazdrości biegaczom, że są w stanie pokonać taki dystans. Nosi się nawet z zamiarem wystartowania w przyszłości w naszym biegu — mówi Paweł Hofman.

Natomiast Sebastian Chmara podkreśla. — Z ogromną przyjemnością przyjmuję zaproszenie na V Iławski Półmaraton. Piękne miasto nad Jeziorakiem znam od lat, sam biegałem w Iławie promując ideę Polska Biega, od lat podziwiam jej walory turystyczne i piękne trasy biegowe, dlatego pomysł na organizację cyklicznej imprezy biegowej właśnie w tym miejscu uważam za przysłowiowy strzał w dziesiątkę — czytamy na stronie maraton-ilawa.pl.


Pochodząca z Iławy aktorka Marta Chodorowska po raz kolejny da sygnał do startu Iławskiego Półmaratonu
Fot: Mateusz Partyga
Przy okazji przypominamy czołówki klasyfikacji końcowych zeszłorocznej imprezy.
Wyniki Iławskiego Półmaratonu 2014

Bieg główny
KOBIETY: 1. Dorota Pawłowska (czas: 1:27:39, klub: BBL Kurzętnik), 2. Małgorzata Tuwalska (1:32:00, Akademia Biegania), 3. Joanna Pęsik (1:35:26, Night Runners Płock)
MĘŻCZYŹNI: 1. Tomasz Walerowicz (1:12:22, Niestum), 2. Marcin Zagórny (1:13:15, Lou Pre Team), 3. Konrad Nosarzewski (1:16:40, Managerbiegaczy.pl)

Młody Maratończyk (podajemy zwycięzców)
Dzieci
dziewczęta: Oliwia Polujańska (UKS Jedynka Bartoszyce)
chłopcy: Michał Łyziński (SSP2 Iława)
Młodziczki: Karolina Greber (UKS Jedynka Bartoszyce)
Młodzicy: Dawid Greber (UKS Jedynka Bartoszyce)
Juniorki młodsze: Patrycja Kielbratowska (Starogard Gdański)
Juniorzy młodsi: Jakub Łoziński (Iława)
Juniorki: Agata Kołecka (Iława)
Juniorzy: Remigiusz Skrzecz (UKS Jedynka Bartoszyce)

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages