Piątek, 10 lipca 2020. Imieniny Filipa, Sylwany, Witalisa

"Kulawy" zeznawał w swoim procesie. Twierdzi, że nie ma na niego żadnych dowodów

2015-08-20 16:45:40 (ost. akt: 2015-08-20 14:38:48)
Jan R. zeznawał we wtorek 18 sierpnia

Jan R. zeznawał we wtorek 18 sierpnia

Autor zdjęcia: Michał SkroboszewskiWe wtorek 18 sierpnia przed elbląskim sądem składał zeznania Jan R., który jest oskarżony o zabójstwo dwóch mężczyzn ze Szczecina. Mieli zostać zamordowani na jego posesji w Kisielicach koło Iławy, w 2003 roku.


— W tej sprawie nie ma na mnie dowodów. Śledczym chodziło o stworzenie swoistej otoczki, fabuły, tak by uczynić ze mnie najgorszego przestępcę w kraju. I tak to zostało przekazane mediom. Wszystkie przesłuchiwane w tej sprawie osoby namawiano, by w zeznaniach używały mojego, rzekomego, pseudonimu: "Kulawy", a nie imienia i nazwiska. Śledczy czasem sami dopisywali pseudonim — mówił przed sądem Jan. R.
Oprócz Jana R. na ławie oskarżonych zasiada jeszcze ośmiu mężczyzn. Na wtorkową rozprawę stawili się, ale poprosili o zwolnienie z uczestnictwa w niej. Sąd się na to zgodził.


Najważniejszy zarzut w tym procesie dotyczy zabójstwa dwóch mężczyzn ze Szczecina. Według prokuratury zamordowani zostali oni w 2003 roku, kiedy to pojechali do Jana R. w interesach. Zginąć mieli na jego posesji w Kisielicach (powiat iławski). Mężczyźni przed śmiercią mieli być także torturowani. Nigdy jednak nie ustalono, jak zginęła dwójka mężczyzn, ponieważ nie udało się odnaleźć ich ciał. Śledztwo opierało się na poszlakach.

Wprawdzie makabrycznego mordu nie dokonał Jan R., ponieważ od czasu wypadku samochodowego sprzed wielu lat jest sparaliżowany od pasa w dół. Nie przeszkodziło mu to jednak w kierowaniu gangiem, zaś bezpośrednimi wykonawcami zabójstwa mieli być: Marcin K., pseudonim "Kacper", Marcin G., ps."Grzywek" i Radosław H., ps."Amigos".

Pierwszy proces rozpoczął się w 2006 roku. Trwał pięć lat, a sąd zbierał się aż na trzystu posiedzeniach. Proces kosztował cztery miliony złotych. Jan R. podczas całego postępowania utrzymywał, że jest niewinny. Z powodu paraliżu składał wyjaśnienia leżąc na łóżku szpitalnym, podczas rozpraw potrafił zasnąć i głośno chrapać. Wyrok zapadł w październiku 2011 r. Jana R. skazano na dożywocie za zabójstwo dwóch mężczyzn. Sąd w Elblągu skazał wówczas także na kary po 15 lat więzienia trzech innych członków grupy przestępczej "Kulawego", za ten sam czyn.

Wiosną 2014 roku Sąd Apelacyjny w Gdańsku uchylił ten wyrok, w zakresie zlecenia oraz dokonania morderstwa. Sprawę ponownie rozpatruje więc Sąd Okręgowy w Elblągu. Jan R. był w przeszłości wielokrotnie karany, przede wszystkim za przemyt papierosów. Od 2010 r. odbywa wyrok sześciu lat pozbawienia wolności za rozbój, groźby karalne i znieważenie policjanta. Kolejna rozprawa odbędzie się 25 sierpnia. daw

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Hans Kloss #1798387 | 80.62.*.* 20 sie 2015 18:38

  Wypuściłbym go i zobaczył dokąd pójdzie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages