Delegacja z Ukrainy poznała technologie i polskie rozwiązania wodno-ściekowe


2015-08-20 11:10:05(ost. akt: 2015-08-20 11:14:55)   Artykuł sponsorowany
Goście z Ukrainy na terenie Iławskich Wodociągów w towarzystwie prezesa Andrzeja Kolasińskiego i pracowników IW

Goście z Ukrainy na terenie Iławskich Wodociągów w towarzystwie prezesa Andrzeja Kolasińskiego i pracowników IW

Autor zdjęcia: Iławskie Wodociągi

Do Iławskich Wodociągów przyjechała grupa ukraińskich specjalistów zainteresowanych polskimi rozwiązaniami w gospodarce wodno-ściekowej. Ukraińcy byli gośćmi Iławskich Wodociągów dzięki ścisłej współpracy IW z Gdańską Fundacją Wody, która realizowała tym samym projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Grupa 16 przedstawicieli ukraińskich przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych i administracji, związanych zawodowo z zagadnieniami gospodarki wodno-ściekowej, odwiedziło Spółkę Iławskie Wodociągi, gdzie zaprezentowane zostały technologie i urządzenia stosowane na Stacji Uzdatniania Wody oraz oczyszczalni ścieków, spełniające nowoczesne wymogi ochrony środowiska i ekonomii. Na Stacji Uzdatniania Wody Kierownik Sieci Wodociągowej – Pan Bogdan Jankowski, zapoznał gości z technologią uzdatniania wody stosowaną w IW, tj. technologię polegającą na napowietrzaniu wody surowej w celu wytrącenia związków żelaza, a następnie ich filtracji na złożach filtracyjnych. Delegacja zwiedziła także Oczyszczalnię Ścieków w Dziarnach koło Iławy. Kierownik Oczyszczalni ścieków – Pan Piotr Kowalski, przedstawił zalety zastosowania nowoczesnych rozwiązań – układu przeróbki osadu ściekowego wraz z produkcją biogazu a następnie uzyskiwanie w procesie kogeneracji energii elektrycznej i cieplnej, suszenie osadów pościekowych w słonecznej suszarni i ich dalsze wykorzystanie. 



Czemu mają służyć takie wizyty?



Organizowane wizyty studyjne mają przyczynić się do rozwoju współpracy między specjalistami z Polski i Ukrainy, skutkującej możliwością transferu wiedzy, technologii i rozwiązań technologicznych na Ukrainie, co powinno przenieść się również na rozwój współpracy regionalnej. Będąca w trakcie przemian społecznych, gospodarczych i politycznych Ukraina, może czerpać z polskich doświadczeń, a w zakresie gospodarki wodno-ściekowej potrzeba modernizacji i zmian jest bardzo duża - czytamy w notatce dotyczącej projektu.


Spotkania branżowe i zwiedzanie okolic



Organizatorem i koordynatorem projektu była Gdańska Fundacja Wody, która realizowała projekt: Rozwój polsko-ukraińskiej współpracy w zakresie transferu wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk w gospodarce wodno-ściekowej. Cały program pobytu wypełniały wizyty w przedsiębiorstwach wodociągowo - kanalizacyjnych, spotkania z przedstawicielami instytucji państwowych odpowiedzialnych za gospodarkę wodno-ściekową, pokazy innowacyjnych technologii, prezentacje rozwiązań edukacyjnych w zakresie ochrony środowiska na terenie województw: pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Spotkania urozmaicono wycieczkami krajoznawczymi. Goście z Ukrainy zwiedzili m.in. Malbork, Sopot, Gdańsk. Odbyli wizytę w parku krajobrazowym, poznali rozwiązania wspierające zarządzanie ochroną środowiska i uregulowania prawne dotyczące tej kwestii.




Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Do tej pory wątroba mnie boli po tej wizycie. #1835135 | 89.66.*.* 14 paź 2015 09:14

    Dajcie spokój Ukraińców nigdy nie przepijemy oni jadą na samogonie 99%.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5