38-latek odciął 25 metrów przewodu zasilającego sygnalizator

2015-08-10 10:00:54(ost. akt: 2015-08-10 10:12:12)

Autor zdjęcia: Archiwum Policji

Iławscy policjanci zatrzymali 38–letniego mieszkańca Iławy, poszukiwanego na podstawie zarządzenia ustalenia miejsca pobytu i osadzenia w zakładzie karnym wydanego przez Sąd Rejonowy w Iławie.
Mężczyzna nie stawił się w areszcie śledczym w wyznaczonym terminie i ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Dzięki policjantom - bezskutecznie.

Iławscy policjanci zatrzymali 38-latka, który unikał wymiaru sprawiedliwości i nie stawiał się do aresztu. Mężczyzna jest odpowiedzialny za odcięcie 25 metrów przewodu zasilającego sygnalizator wjazdowy, powodując przez to zakłócenie działania całości lub części sieci albo linii.
38-latek trafił do aresztu, gdzie spędzi najbliższe 14 miesięcy.

Czy wiesz, że...

Zgodnie z art. 254a kodeksu karnego, każdy kto zabiera, niszczy, uszkadza lub czyni niezdatnym do użytku element wchodzący w skład sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, ciepłowniczej, elektroenergetycznej, gazowej, telekomunikacyjnej albo linii kolejowej, tramwajowej lub trolejbusowej, powodując przez to zakłócenie działania całości lub części sieci albo linii, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Powyższy przepis wszedł w życie 12 listopada 2011 roku, a jego stworzenie było związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w trakcie odbywającego się w Polsce Turnieju Finałowego EURO 2012. Wskutek czynów opisanych w art. 254a KK dochodzi nie tylko do uszczerbku w majątku właściciela, lecz także do znacznych utrudnień dla ludności, użytkującej sieć lub linię. Zabór szyn albo trakcji elektrycznej oznacza perturbacje i opóźnienia w ruchu pociągów, niemożność dotarcia do pracy lub do domu dla wielu osób lub istotne opóźnienie w tym zakresie, konieczność zapewnienia tym osobom zastępczej komunikacji. Zabór okablowania telekomunikacyjnego wiąże się niejednokrotnie, zwłaszcza dla osób starszych i chorych, z niemożnością nawiązania kontaktu telefonicznego z rodziną, pogotowiem ratunkowym czy strażą pożarną. Dotkliwe są również skutki uszkodzeń i zaboru elementów instalacji zapewniających zaspokojenie elementarnych potrzeb — dostępu do wody pitnej, prądu, gazu, ciepła, czy też odprowadzania ścieków, zwłaszcza jeżeli dotykają nieraz bardzo licznych zbiorowości lokalnych, korzystających z uszkodzonej infrastruktury.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5