Jak zadbać o czworonogi latem?


2015-07-07 18:00:36(ost. akt: 2015-07-07 15:56:50)

Autor zdjęcia: PK


Okres letni to czas urlopów, wyjazdów, przygód i radości. Po kapryśnym początku lata nadchodzi wyczekiwana fala upałów! Upał jednak daje się we znaki zarówno nam jak i naszym czworonożnym podopiecznym. O czym należy szczególnie pamiętać a czego kategorycznie zabrania się w czasie upałów? Jako właściciele psów i kotów powinniśmy zadbać o kilka kwestii, które umożliwią zwierzakom prawidłowe i bezpieczne funkcjonowanie w okresie letnim.
Pies też człowiek

Od czego zacząć? Przede wszystkim miejmy na uwadze to, ze nasze czworonogi tak samo jak i my wolą w ciągu dnia skryć się w cieniu. Nie wystawiajmy ich na działanie promieni słonecznych gdy termometry wskazują wysokie temperatury. Na spacery wybierajmy się z samego rana lub wieczorem. Pies jest stworzeniem wrażliwszym od człowieka i tym samym bardziej podatnym na przegrzanie, które może skutkować udarem cieplnym. Najbardziej narażone na przegrzanie są zwierzaki o czarnej i ciemnej sierści.


Bezpieczny spacer 


Jeżeli jednak zdecydujemy się na spacer z psem w ciągu dnia zadbajmy o to, aby nie przebywał on na nawierzchni asfaltowej. Jej temperatura jest znacznie wyższa niż temperatura powietrza. Bezpośredni kontakt psich łap z rozgrzanym podłożem może spowodować poparzenia. Pies będzie cierpiał przy każdym kroku. W związku z powyższym najlepszym rozwiązaniem jest spacer na terenach zielonych.


Woda to podstawa 


Kolejna ważną rzeczą jest zapewnienie stałego dostępu do świeżej wody, która orzeźwi naszego pupila. Butelka wody powinna być nieodłącznym elementem wyposażenia naszego plecaka bądź torebki w trakcie spaceru. 


Co z kagańcem?

Wiele psów, ze względu na zachowania agresywne, wyprowadzanych jest na spacer w kagańcu. Należy pamiętać, ze pies w przeciwieństwie do człowieka nie poci się całą powierzchnią swojego ciała. W jego przypadku oddawanie ciepła odbywa się poprzez zianie z pyska i wydychanie powietrza. W związku z tym jeśli nasz pies w trakcie spaceru musi mieć założony kaganiec niech będzie to kaganiec metalowy, skórzany lub z innego tworzywa, wyłączając kagańce nylonowe. Nie nadają się one do długotrwałego stosowania ponieważ uniemożliwiają psom swobodne dyszenie doprowadzając tym samym do przegrzania organizmu. Kagańce nylonowe sprawdzają się tylko i wyłącznie w trakcie krótkiej wizyty u weterynarza.


Pies w piekarniku


Niestety, pomimo nagłaśnianej ostatnio we wszelkiego rodzaju mediach akcji mającej na celu uświadomienie właścicielom psów, że zamknięcie psa w aucie na parkingu może skutkować jego śmiercią, wciąż dochodzi do tragedii. Jeśli wybieracie się na zakupy zostawcie czworonoga w domu. Będzie Wam wdzięczny za odrobinę spokoju i ciszy. Jeśli jednak zabierzecie go ze sobą i pozostawicie w aucie przed sklepem, a zakupy nieoczekiwanie przedłużą się o 20 minut, ponieważ kolejka do kasy jest gigantyczna, możecie liczyć z się tym, ze Wasz psiak może tego nie przeżyć.. upał jest cichym zabójcą. Temperatura w zamkniętym aucie wzrasta momentalnie. Nie wystarczy uchylone okno. Czy zostawił/a byś swojego psa w piekarniku? Nie sądzę. Dodatkowo jeśli zostawimy psa w aucie możemy liczyć na niespodziewaną wizytę u mechanika samochodowego w celu wstawienia nowej szyby. Jeśli ktoś zauważy, ze naszemu psu dzieje się w aucie krzywda może wybić szybę bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji. Warto dwa razy zastanowić się zanim znikniemy z koszykiem w sklepie a nasz pies tęsknym wzrokiem odprowadzi nas być może ostatni raz...

Paula Nakrewicz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5