Poniedziałek, 28 maja 2018. Imieniny Augustyna, Ingi, Jaromira

Sztafeta na dwie szóstki — w iławskim zakładzie karnym tworzą nową tradycję

2015-06-17 07:33:24 (ost. akt: 2015-06-16 16:36:45)
Na mecie sztafety

Na mecie sztafety

Autor zdjęcia: st.sierż. sztabowy Krzysztof Zakreta

Z okazji jubileuszu 66-lecia istnienia Zakładu Karnego w Iławie oraz w celu uczczenia 710-lecia uzyskania praw miejskich przez Iławę, w niedzielę 14. czerwca o godzinie 9:03 spod bramy jednostki penitencjarnej wyruszyła II Iławska Sztafeta Biegowa – w hołdzie miastu, by podkreślić nierozerwalne powiązanie i poczucie przynależności, jak i w trosce o dobre imię służby. Wobec także potrzeby upamiętnienia wszystkich tych, których wysiłek i praca składa się na dorobek naszej jednostki.


„(...) tradycją nazwać niczego nie możesz. I nie możesz uchwałą specjalną zarządzić, ani jej ustanowić (…) Tradycja naszych dziejów jest warownym murem, to jest właśnie kolęda, świąteczna wieczerza (...) To jest ludów śpiewanie, to jest ojców mowa, to nasza historia, której się nie zmieni. A to co dookoła powstaje, od nowa, to jest nasza codzienność, w której my żyjemy.”
„Miś” reż. Stanisław Bareja


W ubiegłym roku inicjatorzy tej formy upamiętnienia rocznicy powstania Zakładu Karnego w Iławie, która zbiegła się z obchodami rocznicy miasta mieli nadzieję, że poczynili jedynie pierwszy krok ku nowej tradycji świętowania. Dziś marzenie staje się rzeczywistością i jednoczy coraz większą liczbę zwolenników. Co było naszą codziennością, staje się „warownym murem” i wkomponowuje się w charakter pełnienia naszej służby. Miarą tego jest wysiłek uczestników sztafety – pokonanie 72 km.

Sztafeta to dyscyplina sportowa, która oprócz wysiłku wymaga umiejętności współdziałania i kooperacji. Sukces zaś jest wykładnią ciężkiej pracy i zaangażowania wszystkich jej uczestników. Współpracujemy, by jednocześnie wzmacniać poczucie własnego znaczenia. Nie trudno się doszukać bezpośredniego przełożenia na charakter pełnienia służby w formacji, jaką jest Służba Więzienna.

Sztafeta zaangażowała funkcjonariuszy i pracowników cywilnych różnego szczebla z wszystkich pionów służby. W organizację włączyli się emerytowani funkcjonariusze Zakładu Karnego w Iławie, jak i nasze rodziny oraz współpracujący z nami partnerzy. W sztafecie uczestniczyło 26 biegaczy oraz 22 rowerzystów. Okrążenie najdłuższego w Polsce jeziora Jeziorak zajęło 6 godzin 5 minut.

Włożony, w sprawny przebieg inicjatywy, trud wynagradzała atmosfera w trakcie trwania sztafety. Życzliwość, współpraca i wzajemny doping dodawały nie tylko sił, ale i rekompensowały zmęczenie. Sportowy duch walki umacnia nasze poczucie zaufania w zespole i staje się nieodzowny przy realizacji zadań wyznaczanych na co dzień.

Bezapelacyjnie sztafeta upamiętniająca powołanie Zakładu Karnego w Iławie wokół jeziora Jeziorak będzie na stałe wpisana w kalendarz imprez tutejszej jednostki penitencjarnej. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli finansowo inicjatywę.

Tekst: por. Magdalena Socha
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages