Pediatria to najbardziej kolorowy oddział szpitala powiatowego w Iławie

2015-05-26 15:02:01(ost. akt: 2015-05-26 16:37:54)   Artykuł sponsorowany
Lek. med. Teresa Wiechecka, Ordynator Oddziału Pediatrycznego Szpitala Powiatowego im. W. Biegańskiego w Iławie

Lek. med. Teresa Wiechecka, Ordynator Oddziału Pediatrycznego Szpitala Powiatowego im. W. Biegańskiego w Iławie

Autor zdjęcia: Archiwum Szpitala

Mali pacjenci, którzy trafiają do iławskiego szpitala najczęściej są kierowani na Oddział Pediatryczny. To najbardziej kolorowy i „zabawowy” oddział w całym szpitalu.
Oddział Pediatryczny iławskiego szpitala jest jednym z najstarszych. Jeszcze na początku 21. wieku mieściła się w małych i ciasnych salach nad dawną pracownia RTG. W 2009 roku oddział przeniesiono do zupełnie nowych i nowocześnie wyposażonych pomieszczeń. Pediatria zyskała dużo więcej przestrzeni i profesjonalnego sprzętu.
Najważniejsza jednak w tym oddziale, jest atmosfera. Personel lekarski i pielęgniarski z uśmiechem na twarzy podchodzi do każdego pacjenta.

Szybkie testy
Wśród wielu usług realizowanych w oddziale bardzo ważne są wprowadzone przed ponad rokiem tak zwane szybkie testy. - W sezonie zimowo – wiosennym wykonywane są szybkie testy na obecność wirusa RSV, który jest bardzo częstą przyczyną zakażenia dróg oddechowych, szybkie testy w kierunku anginy paciorkowcowej oraz w kierunku grypy typu A i B – mówi Teresa Wiechecka, koordynator oddziału.
- Dzięki tym testom diagnostyka wymienionych wyżej chorób staje się dużo krótsza, a co za tym idzie, szybciej wdraża się odpowiednie leczenie. A to może znacznie skrócić czas pobytu pacjentów oraz wpłynąć na minimalizacje ryzyka ewentualnych powikłań.

Świetlica dla maluchów
Oddział znajduje się na pierwszym piętrze głównej bryły szpitala. Trafiają do niego zarówno noworodki jak i nastolatki. Najstarsi pacjenci oddziału mają niemal 18 lat.
Sale są przystosowane do pobytu rodzica przy dziecku, co znacznie – zwłaszcza u najmłodszych – wpływa na efektywność leczenia. Od ponad roku oddział dysponuje łóżkami dla rodziców, które są – ze względów bezpieczeństwa – wydawane tylko na noc.
Bardzo ważnym, z punktu widzenia pacjentów miejsce jest Bajkowy Kącik, który został przygotowany przez Fundację Orange. Znajdują się w nim materiały edukacyjne zabawki oraz Edukacyjna Wyspa. To komputer z dotykowym ekranem, który jest przystosowany do nauki i zabawy. Programy i gry, z których można korzystać, są opracowane specjalnie z myślą o najmłodszych pacjentach. Szpital w Iławie jest jednym z niewielu w województwie, który dysponuje „Wyspą”.
- Edukacyjne Wyspy Orange niosą ze sobą wiele pozytywnych aspektów dla rozwoju dziecka przebywającego w szpitalu. W moim przekonaniu kluczowa jest tu możliwość odwrócenia uwagi małych pacjentów od szpitalnej, często trudnej rzeczywistości. Dodatkowo interaktywne zabawy stymulują funkcjonowanie poznawcze dzieci w zakresie: koncentracji uwagi, koordynacji wzrokowo-ruchowej, pamięci oraz logicznego myślenia, przy okazji pobudzając wyobraźnię i kreatywność. Projekt sprzyja również interakcjom oraz budowaniu relacji z innymi dziećmi – mówi Anna Gryczewska - psycholog z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
— Fundacja Orange wyszła naprzeciw naszym potrzebom – mówi Iwona Orkiszewska, dyrektor iławskiego szpitala. – Zdajemy sobie sprawę z tego, że najmłodszym pacjentom jest w szpitalu najtrudniej. Dlatego bez zastanowienia przystaliśmy na propozycję Fundacji. Tym bardziej, że sami przymierzaliśmy się do stworzenia takiego kącika zabaw w Oddziale Pediatrycznym – wyjaśnia dyrektor Orkiszewska. Przed kilkoma miesiącami Bajkowy Kącik został dodatkowo wyposażony w konsolę do gier.


Personel oddziału
Koordynator: lek. med. Teresa Wiechecka
specjalista pediatra
lek. med. Katarzyna Bożym, lek. med. Sonia Nawrot- Gac, lek. med. Urszula Mossety, lek. med. Ewa Świniarska, lek. med. Magdalena Baryłka
Pielęgniarka Oddziałowa: Ewa Korowicka


Usługi realizowane w oddziale

W oddziale diagnozowane są i leczone niemal wszystkie ostre i duża część przewlekłych schorzeń wieku dziecięcego w oparciu o własne zaplecze diagnostyczne (badania holterowskie, usg, laboratorium analityczne, pracownia RTG, pracownia endoskopii).



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5