Pięć szkół z gminy Iława uczestniczyło w projekcie "Uczenie przez doświadczenie"


2015-05-25 13:06:38(ost. akt: 2015-05-25 14:07:31)
Dyrektorki pięciu szkół gminnych biorących udział w projekcie pt. "Uczenie przez doświadczenie"

Dyrektorki pięciu szkół gminnych biorących udział w projekcie pt. "Uczenie przez doświadczenie"

Autor zdjęcia: Magdalena Prasek


Ponad dwustu uczniów z klas czwartych, piątych i szóstych z pięciu szkół gminy Iława brało udział w projekcie unijnym pt. "Uczenie przez doświadczenie". Podsumowanie tego przedsięwzięcia odbyło się w piątek 22 maja, w szkole w Rudzieniach. Kwota dofinansowania, którą pozyskała gmina to prawie 648.000, 00 zł.

Projekt rozpoczął się w styczniu 2014 roku, a zakończył w maju tego roku. Brało w nim udział 243 uczniów klas IV- V-VI, z pięciu szkół gminy Iława. Dyrektor szkoły w Rudzienicach działając na podstawie pełnomocnictwa wójta gminy Iława odpowiadała za całą realizację projektu i właśnie szkoła w Rudzienicach na podstawie uchwały Rady Gminy realizowała projekt w pięciu gminnych placówkach.
Wszystkie działania projektowe skupiały się wokół wycieczek i realizowane były w trzech etapach:

•• Przed wycieczką uczniowie gromadzili materiał o miejscu wycieczki. Powstawały: ogłoszenie, zawiadomienia, plany, itp.

•• W czasie wycieczki gromadzono dane i informacji o zwiedzanych miejscach ;

•• Po wycieczce powstawały: sprawozdania, opowiadania, prace malarskie, prezentacje, broszury w języku angielskim.


Uczniowie odwiedzili Zamek w Olsztynie, planetarium, Muzeum Przyrody, Zamek w Nidzicy, Pola Grunwaldu, gdzie odbyły się warsztaty z Rycerzami z Braci Rycerskiej KERIN. Zwiedzono także Zamek w Malborku i Ruiny Zamku w Szymbarku, ale też Wilczy Szaniec - siedzibę Hitlera w Gierłoży, Park Miniatur Warmii i Mazur, Leśniczówkę Pranie, Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Wszyscy popłynęli w rejs po Jeziorze Śniardwy. Była to dwudniowa wycieczka.


Od stycznia 2014 roku odbyło się 30 wyjazdów na ścieżki dydaktyczne w Parkach Krajobrazowych Warmii i Mazur. W szkołach odbyły się zajęcia z Astrolabium przewoźnym planetarium. Uczniowie w bardzo interesujący sposób dowiedzieli się, jak powstał świat, kiedy i w jaki sposób wyginęły dinozaury, jak to się dzieje ze wybuchają wulkany, mogli także oglądać meteoryty i różne materiały skalne z kosmosu.


Dzięki projektowi wzbogaciła się baza dydaktyczna szkół. Zakupiono jeden zestaw tablic interaktywnych, projektor i laptop, dwie gitary, zestaw perkusyjny dżamble, dla każdej szkoły: telewizory, radiomagnetofony, wieże stereo, teleskopy, lornetki, sztalugi. W sumie odbyło się 4202 godzin zajęć dydaktycznych. Były one prowadzone na dwóch poziomach, tj. dla uczniów zdolnych i wyrównawcze. Każdy uczestnik projektu podniósł swoją wiedzę na temat naszego regionu uczestnicząc w wyjazdach i wycieczkach, poznawał walory przyrodnicze i historyczne Warmii i Mazur.

Autorami projektu byli: Urszula Solis i Kamil Maruszczak, który był również koordynatorem. 


red. mr


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5