Nad Jeziorakiem powstała istna perełka — niedługo konkurs na dyrektora i zatwierdzenie regulaminu portu. ZOBACZ ZDJĘCIA

2015-05-19 17:21:18(ost. akt: 2015-06-16 22:24:48)

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Właśnie trwają wszelkiego rodzaju odbiory wartej ok. 15,5 miliona złotych dużej inwestycji wodnej w Iławie. Trzeba przyznać, że port śródlądowy nad Jeziorakiem naprawdę robi wrażenie — to prawdopodobnie najnowocześniejszy tego typu obiekt w województwie. Z drugiej strony budzi jednak kontrowersje, bowiem niektórzy mieszkańcy twierdzą, że jest przeinwestowany i do tego mało praktyczny.
W takim właśnie żyjemy społeczeństwie, że co by się działo (nie budowało) to i tak będzie źle. Oczywiście: budowa portu pochłonęła dużą kwotę złotówek, jednak trzeba pamiętać, że ok. 9 mln zł pochodzi z dofinansowania ze środków unijnych.

Bosmanat się zapadał
Malkontenci narzekają, jednak pewnie jeszcze bardziej przeszkadzałby im ciągły widok starej, rozsypującej się już bazy żeglarskiej przy ul. Chodkiewicza. Miejsce kultowe dla wodniaków nie tylko z Iławy i okolic (swoje łodzie cumowali tu też żeglarze z innych regionów Polski) w ostatnich latach dużo straciło ze swej świetności.

Doskonale pamiętamy jak Radosław Burza, dyrektor Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego (klubu z powodzeniem szkolącego młodych żeglarzy), pokazywał nam stan techniczny bosmanatu (podłoga się zapadała) i żaglowni (budynek groził zawaleniem).

— Szkoda się stąd ruszać. Niektóre łódki cumują tu od dwudziestu lat, to miejsce z żeglarską tradycją, gdzie spotykało się mnóstwo znajomych — mówił jeszcze przed rozpoczęciem budowy portu jeden z żeglarzy z Iławy, który podobnie jak pozostali właściciele łodzi musiał usunąć swój jacht z bazy przy ul. Chodkiewicza.
Szkoda, nie szkoda — coś trzeba było z tym terenem zrobić. Port zdawał się być najlepszym rozwiązaniem.

Dyrektor na razie nie znany
Prace budowlane zostały już zakończone. Od 15 maja trwają wszelkiego rodzaju odbiory techniczne wodnej inwestycji. — Na przykład w najbliższy czwartek na odbiór przyjeżdżają do nas przedstawiciele wojewódzkiego sanepidu. Po odbiorach nastąpi oddanie inwestycji do użytku — mówi Radosław Augustyniak z Powiatowego Zarządu Dróg w Iławie. Podlegający pod starostwo powiatowe w Iławie PZD jest inwestorem tej budowy.


Według wstępnych planów obiekt wraz z Aleją Żeglarską, wzdłuż której znajdą się pamiątkowe tabliczki upamiętniające wybitnych żeglarzy, miłośników żeglarstwa i osoby, które przyczyniły się do popularyzacji i rozwoju sportów wodnych w Polsce i nad Jeziorakiem, otwarty zostanie w ostatni weekend czerwca.

Na razie jeszcze nie wiadomo, kto będzie dyrektorem portu śródlądowego.
— Wpłynęło do nas osiem ofert w tej sprawie. Jeśli tylko zakończymy wszelkie odbiory, to od razu zbierze się komisja, która wybierze szefa portu — tłumaczy Augustyniak. Niedługo także rada powiatu iławskiego ma zatwierdzić regulamin portu oraz jego cennik.

Punkt gastronomiczny
z tarasem widokowym

Teren portu podzielono na strefy pasażerską i towarową. W części pasażerskiej przewidziano stanowiska cumownicze dla żeglugi regularnej, jak np. statków pasażerskich, które do tej pory, z uwagi na brak odpowiedniej infrastruktury cumowały w innych miejscach, najczęściej bez odpowiedniego zaplecza, i nieregularnej, np. łodzie służb ratunkowych, patrolowych i inne.

— W części towarowej znajdują się stanowiska cumownicze dla statków towarowych. W części pasażerskiej funkcjonować będą trzy budynki: centrum obsługi pasażerów, bosmanat i budynek techniczno-socjalny, w części towarowej natomiast hangar jednokondygnacyjny — mówi Lech Tatarek, dyrektor PZD w Iławie.

— W ramach inwestycji powstał też falochron, który pełnić będzie rolę molo spacerowego. Zagospodarowany zostanie też teren wokół obiektu, powstanie między innymi parking na 28 miejsc — wymienia dyrektor PZD.

W Centrum Obsługi Pasażerów — budynku zlokalizowanym w północnej części portu — znalazły się: poczekalnia, punkt gastronomiczny z tarasem widokowym, kiosk oraz toalety i umywalnie.

— Bosmanat natomiast mieści salę konferencyjną, salę odpraw dla załóg, pokoje biurowe i połączony jest z budynkiem techniczno-socjalnym, w którym umiejscowiono między innymi pokoje dla osób poszkodowanych na wodzie, pokój pierwszej pomocy, a także warsztat do bieżących drobnych napraw statków, zewnętrzny punkt zmywania naczyń, pralnię i umywalnie — wymienia Lech Tatarek.

W części towarowej portu wybudowano hangar z 12 miejscami dla jednostek pływających. Na umocnionym nabrzeżu, przy falochronie i pomostach, w części pasażerskiej i towarowej portu, udostępnione zostały stanowiska cumownicze dla różnego rodzaju jednostek — od jachtów turystycznych, przez statki żeglugi regularnej, aż po statki towarowe. Zamontowana została też dźwignica do slipowania łodzi. Funkcjonowanie obiektu wspomagać będzie Elektroniczny System Obsługi Klienta.

7 miejsc pracy
A co z miejscami pracy w nowym porcie i cumowaniem w nim prywatnych jednostek?
— Stałe zatrudnienie w porcie uzyska 7 osób. Zakładamy, że w sezonie liczba ta może się, w razie konieczności, nieznacznie zwiększać. Natomiast jeśli chodzi o cumowanie w porcie prywatnych łodzi, to w pierwszej kolejności muszą być zapewnione miejsca dla jednostek związanych z podstawowym przeznaczeniem portu. Dla jednostek o maksymalnych parametrach w części pasażerskiej przewidziano 20 miejsc cumowniczych — mówi dyrektor.

Szczegóły, jak ubiegać się o miejsce cumownicze w nowym porcie, będzie można niedługo znaleźć na stronie internetowej starostwa www.powiat-ilawski.pl.

Przez wiele lat baza była miejscem szkolenia mnóstwa pokoleń żeglarzy MOS-u Iławy. — Nic w tej kwestii się nie zmieni, w nowym porcie będzie dalej odbywało się szkolenie żeglarek i żeglarzy MOS Iława — deklaruje starosta iławski Marek Polański.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl


PROJEKT REGULAMINU PORTU ŚRÓDLĄDOWEGO W IŁAWIE
Regulamin określa zasady dotyczące korzystania z Portu Śródlądowego w Iławie, obejmuje zarówno teren wodny, jak i nabrzeża. Zasady regulaminu obowiązują wszystkie osoby, przebywające na terenie portu, a w szczególności członków załóg jednostek, które zacumowano w porcie.
1. Właścicielem portu jest Powiat Iławski, a zarządzającym – Powiatowy Zarząd Dróg w Iławie.
2. Prawidłowym funkcjonowaniem portu oraz jego dozorem w zakresie bezpieczeństwa, ładu i porządku kierują z-ca dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Iławie ds. transportu wodnego oraz Bosman Portu w przypadku nieobecności z-cy Dyrektora.
3. Osoby przebywające na terenie portu zobowiązane są do stosowania się do poleceń obsługi portu w zakresie bezpieczeństwa i utrzymania porządku.
4. Wejście do / wyjście z portu oraz postój w porcie jachtów żaglowych odbywa się wyłącznie z postawionym masztem i bez użycia żagli.
5. Do portu mogą zawijać statki pasażerskie o maksymalnej długości kadłuba 24 m.
6. Każdorazowe wejście do / wyjście z portu statków pasażerskich i innych jednostek pływających powinno być zgłaszane w systemie ESOK lub innej formie oraz powinno być ustalane  z obsługą portu drogą radiową, telefoniczną lub osobiście.
7. Cumowanie statków pasażerskich i innych jednostek pływających odbywa się przy oznakowanym i wskazanym przez Bosmana stanowisku.
8. Rejestr jednostek cumujących prowadzony jest przez Bosmanat Portu.
9. Zezwolenia na slipowanie i cumowanie jednostki udziela Bosman Portu.
10. Wszelkich formalności  związanych z postojem jednostki wraz ze stosowną opłatą należy dokonać w kasie Portu zlokalizowanej w budynku E - Centrum Obsługi Pasażerów oraz Bosmanacie – budynek F, bezpośrednio po zacumowaniu.
11. Opłaty za miejsca cumownicze wnosi się z góry gotówką, kartą płatniczą lub przelewem za zadeklarowany czas postoju. Opłaty za cumowanie łodzi, zimowanie łodzi, slipowanie, usługi szkutnicze oraz odbiór zanieczyszczeń z toalet chemicznych uiszcza się w kasie portu. Natomiast opłaty za korzystanie z prysznica, korzystanie z pralki, korzystanie ze zmywalni naczyń, odbiór nieczystości płynnych, pobór wody oraz pobór prądu wykonywane są za pomocą specjalnej karty płatniczej wykupowanej w kasie portu zlokalizowanej w budynku E - Centrum Obsługi Pasażerów.
12. Opłaty za usługi w porcie reguluje cennik.
13. Do osób przebywających w porcie należy zabezpieczenie posiadanego mienia przed uszkodzeniem lub kradzieżą.
14. Zarządca portu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za mienie osobiste członków załogi, straty lub uszkodzenia jednostek pływających znajdujących się na terenie przystani, jeżeli nie są przez niego zawinione.
15. Członkowie załóg zobowiązani są do korzystania z infrastruktury portu zgodnie z jej przeznaczeniem. Nie mogą ingerować w wygląd portu. Ponoszą oni pełną odpowiedzialność za swoje działania, w szczególności za zniszczenie wyposażenia portu, za uszkodzenia innych jednostek pływających oraz za zanieczyszczenie środowiska.
16. Sprzęt ratunkowy i przeciwpożarowy znajdujący się na wyposażeniu portu może być używany jedynie dla celów ratowniczych.
17. Łodzie należy cumować do kei w sposób wykluczający zerwanie lin bądź utrudnianie cumowania innym jednostkom.
18. Zabronione jest pozostawianie luźnych cum na zewnątrz jednostki.
19. Fały powinny zostać zabezpieczone przed wywoływaniem hałasu.
20. Za bezpieczeństwo osób niepełnoletnich, przebywających na terenie portu, odpowiedzialni są ich prawni opiekunowie.
21. W basenie portowym oraz na terenie całego portu zabrania się:
- pływania pod żaglami,
- rzucania kotwicy,
- wytwarzania fali,
- mycia jednostek pływających z użyciem  detergentów,
- mycia naczyń poza miejscem wyznaczonym,
- wylewania i wyrzucania za burtę jakichkolwiek zanieczyszczeń,
- pozostawiania śmieci poza przeznaczonymi na nie kontenerami,
- kąpieli w basenie portowym, - rozpalania ognisk,
- prowadzenia lub pozostawiania psów bez smyczy lub kagańca,
- niszczenia zieleni,
- pozostawiania włączonych urządzeń elektrycznych lub gazowych bez dozoru,
- wchodzenia na jednostkę pływającą bez zgody dysponenta jednostki,
- samowolnej zmiany stanowiska postojowego, - łowienia ryb,
- zachowania niezgodnego z zasadami etykiety żeglarskiej oraz stwarzającego zagrożenie bezpieczeństwa własnego.
22. Na terenie całego portu obowiązuje zakaz tarasowania dróg komunikacji wewnętrznej.
23. W bezpośrednim sąsiedztwie portu znajduje się parking przeznaczony dla samochodów osobowych.
24. Obiekt portu jest monitorowany.
25. Wpłynięcie do portu oznacza zaakceptowanie regulaminu Portu Śródlądowego w Iławie.

PROJEKT CENNIKA










Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Naval #1738341 | 89.228.*.* 20 maj 2015 17:53

    Sami ukraińcy, masakra. Nie udało się na fotel burmistrza wbić, to ukraińcy dalej próbują, masakra, ten kraj przepadnie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. kopernik #1737969 | 178.36.*.* 20 maj 2015 11:03

    iławska perełka ale za LUBAWSKIE PIENIĄDZE.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  3. iławianin #1737920 | 2.102.*.* 20 maj 2015 09:58

    by tak zakłady pracy budowali ,z czego mam się cieszyć zarabiam 1.100 a czynsz z wodą , prądem i całą resztą płacę 1,300 . to tak że te perełki mam daleko w dup..

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. ania #1737917 | 88.199.*.* 20 maj 2015 09:55

      Dyrektor podobno wybrany! Bernadetka Hordejuk ma być dyrektorem. Tak ptaszki ćwierkaja na mieście. A nawiasem mówiąc wydać 15,5 mln. na 7 miejsc pracy to szał jakiś! Ale znając poczynania naszego nowego Burmistrza to pewnie dla swoich Modrych jakieś nowe stanowiska Z-cy Dyrka przygotuje ;)

      Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

    2. ja #1737719 | 217.99.*.* 19 maj 2015 23:00

      Zapytajcie proszę ludzi z MOS-u o funkcjonalność tego obiektu. Doszły mnie słuchy, że pomieszczenia są niezbyt praktycznie zaprojektowane dla naszych wodniaków (podobno w fazie projektowania nikt nie pytał ludzi z MOS-u o opinie w sprawie wielkości i rozmieszczenia pomieszczeń). Ale to są tylko jakieś plotki, które może warto by było zweryfikować?

      odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (8)
    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5