Międzynarodowy Dzień Tolerancji w iławskim mechaniku miał nietypowy charakter

2015-03-12 11:45:31(ost. akt: 2015-03-12 12:11:44)
Organizatorka konkursy o tolerancji pedagog szkolna Halina Serebrennikow z laureatami konkursu: Jakubem Bądkowskim, Anną Kołecką, Markiem Mossakowskim, Ewą Ostrowską, Dawidem Majewskim

Organizatorka konkursy o tolerancji pedagog szkolna Halina Serebrennikow z laureatami konkursu: Jakubem Bądkowskim, Anną Kołecką, Markiem Mossakowskim, Ewą Ostrowską, Dawidem Majewskim

Autor zdjęcia: Magdalena Rogatty


Tolerancja to zjawisko, o którym warto mówić w każdej szkole i przy każdej okazji. Listopad jest jednak czasem szczególnym, gdyż obchodzimy wtedy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Halina Serebrennikow, pedagog szkolny Zespołu Szkół im. Konstytucji 3-go Maja w Iławie, zorganizowała konkurs szkolny w tej tematyce, który sfinalizowany był już w nowym roku.
Młodzież odpowiedziała na pytania, jak wygląda tolerancja wokół nich na co dzień, gdzie są granice tolerancji i po co nam tolerancja. 


— Młodzież miała możliwość przedstawienia swoich poglądów na ten temat - mówi Halina Serebrennikow. — Nie jest tajemnicą, że w naszej szkole, podobnie jak w każdej innej, istnieje problem z tolerancją. Młodzi ludzie w okresie dojrzewania mają problem z akceptacją odmienności wszelkiej. Najczęściej jednak na tym etapie rozwoju dotyczy on braku akceptacji odmienności seksualnej i narodowościowej. Budujemy między sobą niewidzialny mur, gdzie dystans i nieufność utrudnia porozumienie. Rolą domu i szkoły jest wpajać młodym ludziom sposoby pogodzenia odmienności poglądów z szacunkiem do drugiego człowieka. Bo prawda jest taka, że nikt z nas nie rodzi się z uprzedzeniami, jeśli czegoś się nauczyliśmy, możemy się oduczyć. Uczniowie mieli wiele pomysłów jak to zrobić. Konkurs polegał na zaprezentowaniu swoich poglądów na temat tolerancji w różny sposób. Niektórzy pisali prace. Jedna uczennica wykonała naprawdę genialny plakat, w którym w prostym przekazie uchwyciła samo sedno problemy braku tolerancji. 


Wyniki konkursu:


•• Kategoria prezentacje multimedialne:
 Wyróżnienie otrzymuje Jakub Bądkowski z klasy I a.


•• Kategoria praca plastyczna: 
Wyróżnienie otrzymuje Anna Kołecka z klasy III TG b.


•• Kategoria wypowiedź pisemna:

III miejsce – za odwagę pokazania własnych poglądów - nie przekraczających granic tolerancji – Marek Mossakowski z klasy IV TS;

II miejsce - za umiejętne skonfrontowanie tolerancji i nietolerancji – Ewa Ostrowska z klasy III TG a;

I miejsce – za szerokie spojrzenie na zagadnienie tolerancji – Dawid Majewski z klasy III TG b.


Komisję konkursową tworzyli: Mariusz Wolański, Dorota Podwalska i Halina Serebrennikow.





Praca Ewy Ostrowskiej, uczennicy kl. III TGa




Jak? Gdzie? Po co? Trzy słowa o tolerancji wokół nas



Na wstępie nakreślę państwu co oznacza termin "tolerancja". Słowo to pochodzi z jęz. łac. "tolerare" co tłumaczy się jako "wytrzymywać, znosić, przecierpieć". Rzuca nam to co nieco światła na sprawę. Mianowicie w najbardziej ogólnym sensie rozumiemy tolerancję jako postawę, wykluczającą dyskryminację ludzi, przynależących bądź postępujących inaczej niźli większość społeczeństwa.
   Jak jest z tolerancją wokół nas? Uważam, że w naszym kraju nie można liczyć na wystarczającą dawkę tolerancji. Zdecydowanie większość Polaków lubi dogryzać, wtykać nos w nie swoje sprawy, a później niszczyć ludziom życie. I dotyczy to zarówno dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych. Brak tolerancji objawia się w różny sposób, np. Dzieci dokuczają sobie ze względu na inny wygląd, niedoskonałości, choroby dotykające koleżankę czy kolegę. W tej grupie tolerancja jest nieświadoma - dzieci nawet nie znają tego terminu. Lecz ich niepoprawne zachowanie wynika z błędu wychowawczego rodziców. 
W grupie młodzieży częściej zdarza się, że nietolerancja ma okropne konsekwencje. Rówieśnicy potrafią znęcać się psychicznie i fizycznie długi czas. Jest coraz więcej przypadków, w których takie zachowanie prowadzi do nieszczęścia. A prześladowani są ludzie równi nam, z powodu innego wyznania, koloru skóry, pochodzenia, nadwagi oraz wielu innych rzeczy. 
Ludzie starsi również są nietolerancyjni. Wiele razy można usłyszeć jak krytykują np. młodzież za styl ubioru, gust muzyczny, sposób bycia. Ale czy to znaczy, że mamy tolerować wszystko? Jan Twardowski napisał kiedyś bardzo ważne słowa: "Istnieje granica tolerancji". Nie możemy tolerować gwałtu, nienawiści, przemocy, zła, brodni, kłamstwa... Wtedy tego nie można nazwać tolerancją, tylko znieczulicą! Jest to niestety bardzo często spotykane zachowanie, i równie często, mylone z tolerancją.
   Kolejną kwestią, którą pragnę omówić jest tolerancja nietolerancji. Czy powinniśmy tolerować to, że inni nie tolerują świata? Chciałabym w tym miejscu przybliżyć osobę Johna Rawlsa, który w swej kontrowersyjnej książce - "Teoria sprawiedliwości, porusza kwestię tolerancji społeczeństwa dla nietolerancji oraz zastanawia się czy ludzie nietolerancyjni mają prawo narzekać, gdy sami nie są tolerowani. Doszedł on do wniosku, iż społeczeństwo musi być tolerancyjne, a więc ludzie nietolerancyjni muszą być akceptowani, gdyż w innym wypadku społeczeństwo byłoby nietolerancyjne, czyli niesprawiedliwe. Niemniej jednak Rawls nie pozostawia tego bez uzasadnienia. Społeczeństwo ma prawo do samoobrony, co wypiera zasadę akceptacji. Tak więc ludzie nietolerancyjni muszą być tolerowani, jednak tylko do momentu gdy nie zagrożą tolerancyjnemu społeczeństwu. 
Reasumując, uważam, że tolerancja jest na niskim poziomie i musimy się starać to zmienić. Trzeba jednak pamiętać, by nie poddać się znieczulicy i odnaleźć w sobie granicę. 




Praca Dawida Majewskiego, ucznia kl. III TGb



Tolerancja



Moim zdaniem tolerancja ma szeroko pojęte znaczenie. Jest swego rodzaju umiejętnością , którą człowiek musi nabyć. Oznacza ona zdolność akceptacji kogoś lub czegoś co różni się od nas lub odbiega od naszych wewnętrznych przekonań.
 W naszym społeczeństwie ewidnetnie możemy zauważyć, że toczone są walki wobec tolerancji osób homoseksualnych. Osoby heteroseksualne miały problem z zaakceptowaniem "gejów " i "lesbijek". Oczywiście ja też nie jestem zwolennikiem parad gejów , lesbijek i ich skandalicznych zachowań. Jednak jeśli są osoby homoseksualne to po prostu taka ich natura i wcale się z tym hucznie nie afiszują to dlaczego zmuszać ich do małżeństwa z płcią przeciwną. Obecnie trochę ta tolerancja w stosunku do nich wzrasta, jednak nie brak osób, które z obrzydzeniem odnoszą się do takich ludzi i gnębią je z powodu ich orientacji seksualnej. 
Kolejnym przejawem braku tolerancji jest rasizm, czyli dziwne uprzedzenie ludzi do innych ras tzn. murzynów , chińczyków , żydów itp. Wielu z nas uważa ,że kolor skóry związany jest z osobowością i inteligencją. Przecież nikt nie może zdecydować jaki się urodzi, w jakim kraju i w jakiej rodzinie. Ludzie mają problem z akceptacją tego co jest po prostu inne. Jednak co stoi na przeszkodzi by postarać się poznać to co nowe i dostrzec jakie znaczenie ma to dla tych ludzi. W różnych krańcach świata są różne i odmienne kultury, zwyczaje i wierzenia. Sztuką jest poznać to co nowe i nie krytykować ani podważać tego w co inni ludzie wierzą i co wyznają. Często niechęć ludzka jest wzbudzana przez stereotypy np. Romowie ze względu na swoją ubogość są uważani za złodziei, Francuzi - żabojadami ze względu na ich upodobania kulinarne , a o Chińczykach mówią, że jedzą psy i koty itp. Zakorzeniły się one w umysłach ludzkich i tkwią do teraz powodując sztuczną barierę . 
Innym przykrym problemem jest nie tolerancja wobec ludzi niepełnosprawnych. Za przejaw nietolerancji możemy uznać nie przystosowanie miejsc publicznych dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, co uniemożliwia im normalne funkcjonowanie. 
Brakiem tolerancji jest też sytuacja, którą można zauważyć w szkole. Często osoby inne, słuchające innego rodzaju muzyki niż wszyscy, są po prostu specyficzne i wyróżniają się od innych swoim wyglądem spotykają się z nietolerancją. Mam na myśli osoby słuchające heavy metalu, rocka, noszące glany, skórzane kurtki z ćwiekami, irokeza i o mocnym makijażu. Są uważane za dziwadła i atakowane przez ludzi. Przykładem jest tak często spotykany konflikt "dresów" z "metalami", bo sam nie raz byłem świadkiem takich konfliktów. Przedstawiciele obydwu grup nie tolerują siebie nawzajem i nie wiadomo dlaczego nie mogą zaakceptować , że ktoś chce być taki jaki jest i robi to co podpowiada mu rozum i serce. 
Podsumowując moją wypowiedź uważam, że gdyby nie tolerancja świat pogrążony byłby w bezustannej wojnie. Bądźmy tolerancyjni wobec siebie nawzajem, wtedy świat stanie się lepszy. Tolerujmy innych by nikt nie czuł się odrzucony i pomagajmy sobie nawzajem. 







Niezwykle wymowny plakat autorstwa Anny Kołeckiej otrzymał wyróżnienie

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5