Iławski Wielki Brat otworzył oczy — sprawdź, gdzie są kamery

2015-03-03 11:43:08(ost. akt: 2015-03-04 12:58:29)

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Parkowanie na przejściu dla pieszych, nieposprzątanie po psie, który się właśnie załatwił, pijany mężczyzna zaczepiający dzieci — iławscy strażnicy miejscy już interweniowali w kilku przypadkach zdarzeń, które wyłapał operator kamery monitoringu. Od niedzieli (1. marca) nasze życie w Iławie się zmieniło — obserwuje nas siedem kamer umiejscowionych w najważniejszych punktach miasta.
Operator monitoringu wychwytuje wykroczenie lub przestępstwo na ekranach (centrum dowodzenia znajduje się w ratuszu, tuż przy komendzie straży miejskiej). W miejsce zdarzenia wysyła dwuosobowy patrol, a sam zapisuje godzinę i miejsce wydarzenia — tak pokrótce wygląda system pracy.

— Miejski monitoring, którego działanie zostało uruchomione w niedzielę 1. marca, ma służyć mieszkańcom i ich bezpieczeństwu. Tylko w poniedziałek mieliśmy kilka wyjazdów do zdarzeń zaobserwowanych na ekranach monitoringu — podkreśla Magdalena Woś, komendant iławskiej straży miejskiej.

W Iławie zamontowano siedem kamer:
— rondo przy poczcie głównej (ul. Niepodległości, Kościuszki, Jagiellończyka i Królowej Jadwigi)
— rondo u zbiegu ulic Królowej Jadwigi i Jana III Sobieskiego (przy domu handlowym Pod Kasztanem)
— most na ulicy Dąbrowskiego
— Ekomarina nad Jeziorakiem (przy plaży miejskiej przy ul. Kajki)
— ścieżka pieszo-rowerowa nad Iławką (dwie kamery: kładka i okolice placu zabaw za dawną komendą policji)
— szkoła podstawowa nr 3 i okolice amfiteatru

Obraz nagrywany jest przez całą dobę — dane przechowywane są przez 30 dni, tak więc w ciągu miesiąca można odtworzyć obraz.

— Niestety, z powodu braków kadrowych nie możemy przez całą dobę obserwować ekranów monitoringu. Mamy tylko sześciu strażników, ciężko z takim stanem osobowym zadbać o to, aby obserwacja odbywała się przez całą dobę. Operatorzy znajdują się przed kamerami od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 — 22.00, a w sobotę od 7.00 do 15.00. Natomiast w czasie lata, kiedy to w Iławie odbywają się imprezy, godziny obserwacji zostaną przesunięte i będzie się ona odbywała także nocą — dodaje pani komendant.


Poprzednie władze Iławy zapowiadały, że utworzone zostaną dodatkowe cztery miejsca pracy — operatorami monitoringu mieli być cywile, a nie strażnicy. Stało się jednak inaczej: nowych miejsc pracy nie utworzono, a operatorami zostali strażnicy.

W ramach projektu strażnicy do działania w terenie otrzymali także 4 smartfony, za pomocą których mogą udokumentować wykroczenie lub przestępstwo a następnie przesłać informację do dziennika zdarzeń straży miejskiej.

— Istnieje także aplikacja mobilna dla mieszkańców Iławy, za pomocą której można zgłosić zdarzenie, anonimowo lub też podając swoje dane. Portal Bezpieczna Iława znajduje się pod adresem portal.ilawaonline.eu. Zachęcam do korzystania z tej nowinki technicznej — mówi Magdalena Woś.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. konfident #1994079 | 89.228.*.* 16 maj 2016 22:04

    Pytanie: czy Pani komendant jest z formacji mundurowej , czy nie? Ostatnio była widziana w mundurze pułkownika. Czyżby wstydziła się munduru? Ja też j4estem ciekawy, kto ją tak awansował?

    odpowiedz na ten komentarz

  2. r.d. #1880288 | 176.221.*.* 13 gru 2015 10:58

    Dlaczego nie puścicie tego online wzorem innych miast. Zawsze ktoś ogląda i po godzinach również

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  3. Adrian #1681540 | 77.254.*.* 4 mar 2015 23:58

    "Mamy tylko sześciu strażników" - w całym mieście czy na stanowiskach przy monitoringu? Jeżeli monitoring jest obsługiwany tylko przez straż miejską, to w jakimś stopniu uzasadnia takie, a nie inne stosowanie. Chciałbym wyjaśnić, że strażnicy pilnują porządku publicznego, czyli zajmują się niewłaściwym parkowaniem, "pamiątkami" po zwierzakach, śmieceniem itp. Natomiast policjanci są od ścigania przestępstw - w tym miejscu powinno być chociaż z dwóch policjantów, którzy pracowaliby w nocy przed monitorami.

    odpowiedz na ten komentarz

  4. J-23 #1681093 | 79.187.*.* 4 mar 2015 14:19

    Co to za cywilny pracownik siedzi na monitoringu?

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. dr #1680624 | 82.160.*.* 3 mar 2015 23:14

      Ogólnie powinni pracować na trzecią zmianę, czyli w nocy. Przychodzi łikęt :-) i o 15 do domku. A wtedy są najbardziej potrzebni.

      odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (8)
    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5