Piątek, 13 grudnia 2019. Imieniny Dalidy, Juliusza, Łucji

Historia ulicy Sienkiewicza w Iławie była pełna ciekawostek i niespodzianek

2015-03-02 13:35:29 (ost. akt: 2015-03-02 13:38:06)
Jedną z ciekawostek ostatniej wycieczki jest fakt, że w budynku dzisiejszej Tawerny "Pod Omegą" odbywałī się spotkania Hitlerjugend

Jedną z ciekawostek ostatniej wycieczki jest fakt, że w budynku dzisiejszej Tawerny "Pod Omegą" odbywałī się spotkania Hitlerjugend

Autor zdjęcia: Magadalena Rogatty

Jedna z najważniejszych ulic w Iławie: dziś Sienkiewicza, niegdyś Parkstrasse, była tematem sobotniej historycznej wycieczki po Iławie. Organizatorzy - Dariusz Paczkowski i Michał Młotek, ucieszyli się, że przyszło na nią sporo nowych osób, ale i stałych bywalców wycieczek.


— Wycieczka udała się. Mamy to szczęście, że od początku dopisuje nam aura. Tym razem w wyprawie udział wzięło około 70 osób, w tym też młodzież, co mnie szczególnie cieszy - mówi Michał Młotek. — Cieszy mnie również to, że specjalnie na nasze wycieczki przyjeżdżają do Iławy mieszkańcy Malborka, Tczewa, Kwidzyna i Grudziądza.
21 marca po raz pierwszy organizujemy wycieczkę rowerową. Pojedziemy do Szymbarka. Już dziś serdecznie zapraszamy.

Jedna ulica, a kryje w sobie wiele ciekawostek historycznych. W pięknej, nieisteniejącej już dziś niestety willi, mieszkał Hermann von Stein, który w latach 1916 - 1918 był pruskim ministrem wojny. W Iławie był dowódcą garnizonu w 1913 roku. Podczas wycieczki opowiedziana była historia dzisiejszej restauracji Leśna i muszli koncertowej, która przetrwała do lat 60-tych XX wieku, która jednak z nieznanych powodów została rozebrana. Właśnie okolice Leśnej były miejscem bardzo uczęszczanym przez iławian - tam odbywały się uroczystości lokalne, ale i te ogólnokrajowe, występy, koncerty. Słowem, tętniło tam miejskie życie. W wycieczce brały udział osoby, które mają w pamięci jeszcze tę właśnie muszlę koncertową.

Idąc ulicą Sienkiewicza przewodnicy wprowadzili wycieczkowiczów w bramę wejściową do dzisiejszej Tawerny "Pod Omegą", która o dziwo swego czasu była miejscem spotkań Hitlerjugend, niemieckiej organizacji młodzieżowej NSDAP. 

Pomnik i skwer Stefana Żeromskiego

Punktem wyjścia wycieczki był skwer Stefana Żeromskiego w Iławie. Zaprezentowano krótki rys historyczny dotyczący pomnika Stefa Żeromskiego, który powstał w roku 1966, za sprawą ówczesnego dyrektora iławskiego liceum, polonisty Stanisława Hertla. Wyprawa zakończyła się natomiast przy budynku, w którym dziś mieści się Gospodarstwo Rybackie, a którego dyrektor Andrzej Dmuchowski również uczestniczył w miejskiej wycieczce historycznej.


To początek cyklu


— "Historia jednej ulicy" to cykl wycieczek, które wspólnie z Darkiem Paczkowskim chcemy organizować w tym roku z okazji 710 rocznicy lokacji Iławy - tłumaczy Michał Młotek. Zaczęliśmy od ulicy Sienkiewicza. Kolejna będzie ulica 1 Maja, później - w różnej kolejności - Wyszyńskiego, Wojska Polskiego, Ostródzka, Dąbrowskiego i inne. Chcemy w ten sposób pokazać, że każde miejsce w Iławie kryje tajemnice, które warto odkrywać. Przed nami - tylko w tym roku - wiele wspólnych wypraw.


red. mr
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. adam #1679585 | 89.228.*.* 2 mar 2015 20:40

    świetna inicjatywa, pokłony

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages