Piątek, 19 kwietnia 2019. Imieniny Alfa, Leonii, Tytusa

RADNI PSL: Port to ekonomicznie nieefektywna inwestycja. STAROSTA: Oświadczenie klubu PSL to próba negowania wszystkiego co pozytywne

2015-02-03 11:11:51 (ost. akt: 2015-02-03 13:39:32)
Dyskusję na temat budżetu na 2015 w powiecie iławskim toczą radni PSL (na zdjęciu z lewej Ryszard Jurkiewicz) i starosta Marek Polański

Dyskusję na temat budżetu na 2015 w powiecie iławskim toczą radni PSL (na zdjęciu z lewej Ryszard Jurkiewicz) i starosta Marek Polański

Autor zdjęcia: Magdalena Rogatty

W ostatniej publikacji na portalu ilawa.wm.pl dotyczącej uchwalenia budżetu powiatu iławskiego na 2015 r., informowaliśmy, że cały klub PSL głosował przeciw budżetowi w podanej formie, podając przytaczane podczas sesji argumenty. Reakcją na tę publikację jest oficjalne oświadczenie radnych PSL, które nadesłane zostało drogą mailową. Publikujemy je w całości, podobnie, jak komentarz do tego oświadczenia starosty Marka Polańskiego. Radni PSL:

Nowo powołany zarząd powiatu powołany w błyskawicznym tempie, rzekomo z uwagi na potrzebę rychłej pracy nad budżetem, nie wprowadził żadnej poprawki merytorycznej wyrażającej własne spojrzenie na powiat i potrzeby jego mieszkańców. Wprowadzono jedynie autopoprawki, formalne wynikające z wykonywania budżetu 2014. Budżet i jego zapisy, zwłaszcza w inwestycjach, są wynikiem podziału władzy w powiecie o czym już mówiliśmy na pierwszej sesji. 90 % władzy dla radnych z miasta Iława i dokładnie takie są preferencje w wydatkach powiatowych.
Inwestycja „Port Śródlądowy w Iławie” z rozbudowanymi strefami osobowymi żeglugi regularnej i nieregularnej, strefą towarową, falochronem itd. jest inwestycją bardzo drogą i ekonomicznie zupełnie nie efektywną. Uważamy, ze taki sam efekt dla rozwoju powiatu można by osiągnąć wydając połowę kwoty inwestycyjnej a przypominamy, że dla realizacji tej inwestycji powiat zaciągnie ponad 6 mln zł kredytu. Pozostanie nam również konieczność utrzymywania portu za pieniądze z Powiatowego Zarządu Dróg, czyli z środków które mogłyby poprawiać bezpieczeństwo na drogach powiatowych.
Według radnych PSL przeznaczono niewielkie wydatki na drogi powiatowe na terenach wiejskich. Według nich zapomniano o bezpieczeństwie mieszkańców powiatu na drogach powiatowych – szczególnie o potrzebie budowy chodników w miejscach intensywnie zabudowanych ( szkoły, przystanki, sklepy itd.)
 Z jednej strony zrzuca się ten problem na gminy i czeka na ich inicjatywę z drugiej neguje się propozycję wspólnego z wójtami i burmistrzami posiedzenia Komisji Rady Powiatu. Na inwestycje drogowe (tzw. Schetynówki) powiat dokłada 25 % środków własnych a na port lekką ręką – 40% środków z kredytu.


Zwróciliśmy się do starosty iławskiego Marka Polańskiego, by odniósł się do podanych przez radnych PSL argumentów. Okazało się, że Klub Radnych PSL złożył podobne oświadczenie w sprawie budżetu na 2015 rok także podczas sesji.

Oto stanowisko Marka Polańskiego, starosty iławskiego: 

Dziwne to oświadczenie, bo pełne populizmu i w wielu punktach niezgodne z prawdą. W obecnym zarządzie jest 3 członków z poprzedniego zarządu, czwarty to radna poprzedniej kadencji, a piąty członek zarządu po wnikliwej analizie budżetu i wielu rozmowach uznał ten budżet za racjonalny i nie wniósł poprawek. Nie widzę więc powodu by wnosić do tak przyjętego budżetu poprawki.
Radni klubu PSL twierdzą, że przeznaczono niewielkie środki inwestycyjne na drogach wiejskich. Nic bardziej mylnego. To właśnie ponad 90% wydatków na drogi, to wydatki na terenach wiejskich. Np. droga Susz – Olbrachtówko (2 509, 991 zł.), Gałdowo – DK16 (3 812 330 zł.), most w Bronowie (1,5 mln.), budowa przepustu w Karasiu (30 000 zł), projekt przebudowy mostu w Dziarnach (30 000 zł.) Radni w oświadczeniu piszą „Neguje się propozycję wspólnego z wójtami i burmistrzami posiedzenia komisji Rolnictwa i Rozwoju Gospodarczego”. Radni PSL i Komitetu wyborczego Adama Żylińskiego proponują kuriozalną formę kontaktów wójtów i burmistrzów z władzami powiatu. Do jakich to ustaleń i porozumień miałoby dojść podczas takiej komisji. Podejrzewam, że byłby to festiwal roszczeń i wielka pyskówka, zapewne w obecności zaproszonych mediów. Od początku obecnej kadencji zapraszałem do współpracy, kontaktów i rozmów radnych oraz wójtów i burmistrzów z terenu powiatu. Spotkania na temat różnych zagadnień ważnych dla gmin i powiatu, odbyły się z wójtem Iławy Krzysztofem Harmacińskim, wójtem gminy Lubawa Tomaszem Ewertowskim, burmistrzem Susza Krzysztofem Pietrzykowskim i Kisielic Rafałem Ryszczukiem. Rozmowy były rzeczowe i dają nadzieję na dalsze owocne kontakty. 

W sprawie portu śródlądowego zapraszam do lektury Programu funkcjonalno - użytkowego projektu „Budowa portu śródlądowego w Iławie”. W poprzedniej kadencji wprowadzając tę inwestycję do budżetu, wszyscy radni głosowali "za" budową portu, w tym również radni PSL. Należy pamiętać, że w porcie odbywać się będzie szkolenie młodzieży z naszej powiatowej szkoły „Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego”. Bez tej inwestycji, nasza szkoła (MOS) nie mogłaby funkcjonować, ze względu na bardzo zły stan techniczny zagrażający zdrowiu i życiu dzieci i młodzieży. W budżecie na 2015 rok na budowę portu zaplanowano ze środków własnych tylko 2 556 800 zł. Kredyt zaplanowany w budżecie (ok. 6 mln zł) ma być zaciągnięty na wszystkie inwestycje warte ponad 20 mln zł. 
Port jest inwestycją powiatową, służącą mieszkańcom całego powiatu, mimo, że zlokalizowany jest w Iławie, która jest stolicą powiatu i liczy 30% mieszkańców. 
Oświadczenie klubu PSL to próba negowania wszystkiego co pozytywne, co tworzy nową jakość. Mam nadzieję, że radni PSL tworząc to oświadczenie nie kierowali się złą wolą, tylko zbyt pobieżnie zapoznali się z projektem budżetu na 2015 rok.red. mrquote=Podziel się informacją]Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na ilawa.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: ]kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Magda Rogatty
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Maca #1654972 | 88.199.*.* 3 lut 2015 21:13

  Zamiast bud pałace i tak ze skrajności w skrajność

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. adam #1654863 | 89.228.*.* 3 lut 2015 19:50

  Pewnie, niech zostaną budy po MOSie. Ja jestem za portem. A PSL niech się weźmie do roboty.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Iławski Żeglarz #1654480 | 88.199.*.* 3 lut 2015 15:01

   Jako zainteresowany całym tematem armator i żeglarz też uważam że taki rozmach jest na nie potrzebny, mamy Ekomarine która jakoś życiem nie tętni, jachty wywalone ze starego MOSU już znalały nowe miejsca do cumowania. Ceny pewnie też będą z kosmosu, bo trzeba będzie tę inwestycję jakoś ekonomicznie utrzymać. A i jeszcze jedna sprawa trzymam łódkę w ZGJ i jako mieszkaniec tego naszego miasta, gminy i powiatu płacę tyle samo co sąsiad z Grudziądza, tyle że ja płacę dwa razy raz w podatkach z których dotowany jest ZG a raz w kasie tego ZG. Niech mi to "kolesie" jakoś wytłumaczą?

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. od redakcji #1654390 | 31.61.*.* 3 lut 2015 13:44

   Juz poprawione:)

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. marma #1654372 | 88.199.*.* 3 lut 2015 13:34

   Pismaki , wypadałoby poprawić ten "sródlondowy" bo razi okrutnie. Oczywiście nam ten port jest potrzebny jak wrzód a d. a drogi w powiecie wyglądaj a tragicznie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (12)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages