Pomóżmy pani Ewie wrócić do zdrowia


2014-12-12 07:10:00(ost. akt: 2014-12-11 14:00:28)
Pani Ewa Korowicka przez 34 lata pracowała na rzecz małych pacjentów w iławskim szpitalu, teraz sama potrzebuje pomocy

Pani Ewa Korowicka przez 34 lata pracowała na rzecz małych pacjentów w iławskim szpitalu, teraz sama potrzebuje pomocy

Autor zdjęcia: Archiwum

Z myślą Ewie Korowickiej z Iławy, pielęgniarce z długim zawodowym stażem, Fundacja DKMS (Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska), organizuje akcję poszukiwania dawcy szpiku. W kwietniu tego roku u pani Ewy zdiagnozowano ostrą białaczkę. Dawcą musi być osoba niespokrewniona z chorą. Akcja odbędzie się w najbliższą niedzielę, 14 grudnia, w Galerii Jeziorak i w siedzibie ICK. 

Przez 34 lata pracowała na rzecz małych pacjentów, teraz sama potrzebuje pomocy. Pani Ewa jest w trakcie chemioterapii. Już jednak wiadomo, że jedynym sposobem na to, bym mogła nadal pracować i cieszyć się życiem, jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. W imieniu pani Ewy prosimy o przybycie na akcję, zarejestrowanie się i pomoc pani Ewie i innym chory. Jej wielkim marzeniem jest wyzdrowieć i wrócić do pracy. Pomóżmy jej spełnić to marzenie. 

W Polsce raka krwi diagnozuje się u około 10 000 osób rocznie. Część chorych będzie potrzebowała przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego. W Polsce na dzień dzisiejszy zarejestrowanych jest ponad 600 tysięcy potencjalnych dawców. Ciągle jest to jednak kropla w morzu potrzeb. Akcja „Pomóż Ewie i Innym” ma na celu podniesienie świadomości naszej społeczności lokalnej, czym jest dawstwo szpiku oraz stworzenie możliwości rejestracji, jako potencjalny dawca. Każdy, kto się zarejestruje może pomóc wszystkim chorym nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.


Pani Ewa jest osobą rzetelną, odpowiedzialną i zaangażowaną w życie szpitala. Praca z dziećmi jest dla niej życiową pasją. Przez wiele długich lat okazywała dużo ciepła i miłości małym pacjentom. Oprócz pracy w oddziale pediatrycznym zaangażowała się w pracę z osobami w wieku podeszłym w opiece długoterminowej – mówi Bożena Raczkowska, zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa w Powiatowym Szpitalu w Iławie.


Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka lub oddaniu 4 ml krwi. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.


O Fundacji


Fundacja DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 600 000 (grudzień 2014) potencjalnych dawców szpiku, a już ponad 1 570 (grudzień 2014) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Fundacja DKMS Polska została zarejestrowana 28 listopada 2008 roku, jednak działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5