Iławska neurologia bezkonkurencyjna w leczeniu udarów mózgu

2014-11-04 13:51:34(ost. akt: 2014-11-04 15:47:56)
Przecięcie wstęgi w nowym oddziale neurologii i pododdziale udarowym. Od lewej: Jacek Protas, marszałek województwa, Iwona Orkiszewska, dyrektor szpitala, Elżbieta Gelert, posłana na Sejm RP, dr n. med. Janusz Nowiński, ordynator oddziału i Maciej Rygiels

Przecięcie wstęgi w nowym oddziale neurologii i pododdziale udarowym. Od lewej: Jacek Protas, marszałek województwa, Iwona Orkiszewska, dyrektor szpitala, Elżbieta Gelert, posłana na Sejm RP, dr n. med. Janusz Nowiński, ordynator oddziału i Maciej Rygiels

Autor zdjęcia: arch. Starostwa


W szpitalu powiatowym w Iławie otwarto nowy oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym. Oddział zmienił miejsce, zyskał dodatkowe 600 m 2 i został wyposażony w jeszcze nowocześniejszy sprzęt. Tego samego dnia nastąpiło także oficjalnie otwarcie inwestycji drogowej w Iławie w okolicach dworca PKP. Nazwa inwestycji: „Budowa węzła integracyjnego etap I w ramach poprawy układu komunikacyjnego w południowo – zachodniej części miasta Iława”.
Oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym w iławskim szpitalu w połowie listopada przeniesie się na ostatnią kondygnację głównej bryły szpitala. Inwestycja objęła także administrację szpitala, prosektorium, szatnie dla 400 pracowników, magazyny rzeczy chorych, magazyny bielizny, parkingi i drogi. Modernizacje te zostały przeprowadzone w ramach dwóch projektów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.
— Otrzymaliśmy je dzięki zaangażowaniu naszego personelu oraz władz powiatu - mówiła Iwona Orkiszewska, dyrektor Szpitala Powiatowego w Iławie. Przyczynili się do tego, że możemy zaoferować dziś naszym pacjentom przestronne, nowocześnie wyposażone oddziały neurologiczny i udarowy. W obecnych warunkach oddział neurologiczny ma do dyspozycji zaledwie 200 m 2, już w najbliższych tygodniach powierzchnia ta zwiększy się do 800 m 2. 
Dyrektorka szczególne podziękowania kierowała do dr n. med. Janusza Nowińskiego, ordynatora oddziału neurologicznego i do Krystyny Machulskiej, pielęgniarki oddziałowej, za koordynowanie neurologią. Dziękowała za stworzenie zespołu pracowników, którzy z wielkim zaangażowaniem i empatią zajmują się pacjentami.


Słowa uznania w stronę iławskiej neurologii padły także ze strony dyrektora oddziału warmińsko-mazurskiego NFZ Andrzeja Zakrzewskiego, który był obecny podczas uroczystości. 

— Iławski oddział stał się wzorcowym w leczeniu udarów w naszym województwie - powiedział Andrzej Zakrzewski. — Szpital powiatowy w Iławie jest tylko w nazwie powiatowy, bo już dawno przewyższa poziomem inne placówki powiatowe. Sam fakt, że posiada 14 oddziałów już stawia go w czołówce. Należy tu także wspomnieć o tym, że pododdział udarowy to jeden z ponad 150 działających w Polsce. Musicie także państwo wiedzieć, że iławska neurologia reprezentuje bardzo wysoki poziom jeśli chodzi o diagnostykę i nowoczesne metody leczenia. 



Strata czasu = Strata mózgu

Ordynator iławskiej neurologii, doktor Janusz Nowiński wygłosił wykład, w którym opowiedział o olbrzymim zagrożeniu udarem, który jest trzecią po zawale serca i nowotworze, przyczyną zgonów. W Polsce notuje się od 60 do 70 tysięcy nowych zachorować na rok. Udar jest najczęstszą przyczyną trwałego kalectwa i utraty samodzielności u osób po 40 roku życia. Dowiedzieliśmy się, jakie są typy udarów, jakie czynniki zwiększają ryzyko jego pojawienia się, jakie są objawy udaru (często lekceważone przez nieświadomość zagrożenia), i jak niezwykle ważny jest czas trafienia z tymi objawami do szpitala. Od 2012 roku w iławskiej placówce stosuje się jedną z najnowszych metod leczenia udaru tzw. trombolizę [od red.: Tromboliza – rozpuszczenie zakrzepu w wyniku podania leków trombolitycznych. Leczenie to ma na celu przywrócenie przepływu krwi w zamkniętym lub znacznie zwężonym naczyniu krwionośnym. Stosowane jest w zawale serca, udarze niedokrwiennym i ciężkiej zatorowości płucnej. Źródło: wikipiedia.pl]. Czas w przypadku tej metody jest kluczowy, a zastosowanie tego leczenia w odpowiednim czasie, pozwala pacjentowi całkowicie wrócić do zdrowia, praktycznie bez żadnego uszczerbku dla mózgu.


Podziękowania od dyrekcji

Dyrektor szpitala dziękowała także Bernadecie Hordejuk, radnej sejmiku województwa warmińsko - mazurskiego, za wsparcie merytoryczne, organizacyjne, za cenne rady i inicjowanie szeregu działań, które pozwoliły na sprawne zrealizowanie tej inwestycji. Ciepłe słowo od dyrekcji usłyszeli także członkowie zarządu i radni Rady Powiatu Iławskiego, którzy wspomagali i przyspieszali realizację kolejnych etapów modernizacji i rozbudowy szpitala, przegłosowując wszystkie propozycje projektów zaplanowanych do realizacji. Iwona Orkiszewska podziękowała także swojej poprzedniczce Elżbiecie Gelert, która była gościem poniedziałkowej uroczystości. To właśnie Elżbieta Gelert zapoczątkowała remonty w szpitalu.

Inwestycja drogowa oddana do użytku

Również w poniedziałek oddano do użytku inwestycję drogową. Realizacja przedsięwzięcia drogowego spowodowała, że w obszarze południowo-zachodniej części miasta powstał węzeł drogowy, integracyjny, będący elementem wewnętrznego układu komunikacyjnego stanowiącego alternatywę dla przebiegu drogi krajowej nr 16. Składa się on z ponad 800 metrowego odcinka drogi skomunikowanego z istniejącą siecią drogową oraz przystosowany do podłączenia przyszłej infrastruktury (projektowany ciąg KDG równoległy do ul. Ogrodowej łączący węzeł integracyjny z ul. Wyszyńskiego). Wybudowane zostały dwa skrzyżowania: skrzyżowanie ulic Gen. Andersa, nowego odcinka ulicy i ulicy Wojska Polskiego oraz skrzyżowanie w postaci „średniego ronda”, skrzyżowanie ulic Skłodowskiej, nowego odcinka ulicy i ulicy Wojska Polskiego. Powstały tam także ciągi piesze (ok. 1900 m) i rowerowe (ok. 1300 m), oświetlenie i kanalizacja deszczowa. Głównym wykonawcą była firma SKANSKA S.A. 
Projekt uzyskał dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lat 2007 – 2013 w wysokości ponad 4,9 mln zł. Beneficjentem był Powiat Iławski, a projekt jest realizowany przez Powiatowy Zarząd Dróg w Iławie.

m.rogatty@gazetaolsztynska.pl

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. justyna miroslaw #1651190 | 88.156.*.* 30 sty 2015 20:03

    wlasnie wyszlam z oddzialu neurologi opieka pielegniarska super lekarze rowniez bardzo zainteresowani pacjentem i dokladnie badaja naprawde mi pomogli

    odpowiedz na ten komentarz

  2. lolek #1547591 | 89.228.*.* 16 lis 2014 21:26

    doktor Janusz Nowiński, to naprawdę dobry specjalista a przy tym skromny człowiek

    odpowiedz na ten komentarz

  3. def #1534701 | 176.221.*.* 5 lis 2014 22:47

    Orkiszewska to chyba tylko na przecięcie wstęg tu przyjeżdża, bo w szpitalu jej wiecznie nie ma :)

    odpowiedz na ten komentarz

  4. PO-wiec #1533511 | 83.238.*.* 5 lis 2014 08:14

    A gdzie Ruczyński, ten z ginekologii , może też tworzy nowy oddział. Strach się bać!!!!

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. emeryt #1533408 | 89.228.*.* 5 lis 2014 02:47

      Mam nadzieję, że będą leczyli lepiej jak ostre zapalenie trzustki na oddziale chirurgii ogólnej tegoż szpitala. Tragedia i masakra! Życie po tym leczeniu uratował mi dr. Malinowski z WSZ w Olsztynie.

      odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (10)
    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5